Körfez’de yeni bir şehir kurulacak

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı, Körfez ilçede yeni bir projeyi hayata geçirmek üzere kolları sıvadı. Körfez Belediye Başkanı İsmail...

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı, Körfez ilçede yeni bir projeyi hayata geçirmek üzere kolları sıvadı. Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran’ın yaklaşık iki yıldan bu yana uğraştığı dev projenin uygulamaya alınması için en büyük adım atılıyor. TOKİ bünyesinde, ‘Yeni Yerleşimler Yenilenen Şehirler Projesi’ ile ilçede binlerce konutun yapılacağı açıklandı.

 

200 DÖNÜM ARAZİ KÖRFEZ’DEN

Körfez İlimtepe Mahallesi’nin, hayvan pazarının kurulduğu alanın üst kısmında, denize nazır olarak hayata geçirilecek olan projenin yaklaşık 400 dönümlük bir alana yayılacağı kaydedildi. Projenin ilk etabında ilçe belediyesine ait olan 200 dönümlük arazinin TOKİ’ye devrinin yapıldığı ve bu konudaki imzaların atıldığı açıklandı. Tapu Müdürlüğü’nde gerçekleşen imza töreni ile arazinin TOKİ’ye devri resmiyet kazandı.

 

400 DÖNÜMLÜK ARAZİDE

Bu arada TOKİ’nin Körfez Belediyesi’nden alacağı 200 dönümlük parselin yanı sıra yine bölgede bulunan Büyükşehir Belediyesi’ne ait 110 dönümlük arazi ile Maliye’nin sahibi olduğu başka bir alanı da devralacağı kaydedildi. Böylede yaklaşık 400 dönümlük bir arazi üzerinde hayata geçirilecek olan çalışma ile şehrin en havadar bölgelerinden biri olan İlimtepe’ye yeni bir şehir daha kurulmuş olacak.

 

10 BİNDEN FAZLA KONUT

TOKİ’nin söz konusu projesinde, idarenin onayına göre 10 binden fazla konutun yapılabileceği kaydedildi. Ayrıca sosyal yaşam alanları, alışveriş merkezleri ve eğitim alanındaki yatırımlar da mahalleye kazandırılacak. Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran da, İlimtepe Mahallesi’ne adeta ikinci bir şehir anlamına gelen bu devasa proje ile bizzat ilgilenerek çalışmaya olan hassasiyetini ortaya koymuş oldu.

 

TEMELLER 2017’DE ATILACAK

TOKİ’nin 2017 yılı içinde projenin ilk etabına başlayacağı ve temelleri atılacağı kaydedildi. Ayrıca Başkan Baran ve belediyenin konu hakkında yetkilileri de TOKİ’nin plan ve projeleri hazırlamaları sırasında da çalışmaya dahil olacak. Projenin hayırlı olmasını dileyen belediye başkanı İsmail Baran, “Bu proje ile İlimtepe bölgemiz ekonomik yönden büyük bir kalkınma içine girecek” diye konuştu.

 

“YENİ YAŞAM ALANI OLUŞACAK”

Kentin gelişimini gelenekten geleceğe sloganı ile hazırladıklarını dile getiren Başkan Baran, “Hayata geçirdiğimiz projelerle yerel kalkınmayı halkımızla el ele vererek yapıyoruz. Körfez son yıllarda çok göç aldı. Bu doğrultuda oluşabilecek eksikleri, sorunları çözerek rahat ve huzurlu bir yaşam ortamı oluşturacağız. TOKİ ile birlikte yapacağımız konut projesi Körfez’imiz için bir ilk olacak. İlçemizde adeta yeni bir yaşam alanı oluşturacağız” dedi.

 

“KENTE DEĞER KATACAK”

İlimtepe’de yaşayan herkes eğitimden sağlığa, sosyal yaşamdan ulaşıma, tüm fiziki ve sosyal ihtiyaçlarını kaliteli bir yaşam alanında karşılayabileceğini sözlerine ekleyen Baran, şöyle konuştu: “Sosyal donatıların planlı ve estetik bir biçimde yansıtıldığı yeni yerleşimde, geleneksel mahalle kültürümüz ve komşuluk ilişkilerinin olduğu örnek bir proje burada hayat bulacak. Çalışma, Körfez’in konut ihtiyacına kalıcı çözüm üretecek olmasının yanı sıra sosyal yaşamı ve yaratacağı ekonomi ile kente yeni bir değer katacak.”

 

27 Eylül 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR