Vatandaşın toplu taşıt isyanı!

Derince’de ilçe içi toplu taşımı sürdüren iki kooperatiften biri olan 103 No’lu taşımacılık kooperatifi bir diğer kooperatif olan 101 No’lu taşımacılı...

BÜYÜT

Derince’de ilçe içi toplu taşımı sürdüren iki kooperatiften biri olan 103 No’lu taşımacılık kooperatifi bir diğer kooperatif olan 101 No’lu taşımacılık kooperatifiyle birleşti. Kooperatiflerin birleşmesine vatandaş isyan etti; “Araçlar geç ve tıka basa dolu geliyor. 103 No’lu kooperatifi geri istiyoruz”

Kocaeli’nin Derince ilçesinde, ilçe içi toplu taşımacılık hizmeti veren iki kooperatiften biri olan 103 No’lu taşımacılık kooperatifi bir süre önce bir diğer taşımacılık kooperatifi olan 101 No’lu taşımacılık kooperatifi ile birleşme kararı aldı. İlgili birleşme sonrasında otobüslerin geliş saatlerinde sarkmalar olduğunu, otobüslerin sürekli dolu olarak bölgelerine geldiğini iddia eden Çınarlı Mahallesi, Erzurumlular semti sakinleri dün sokağa indi. Otobüs güzergahında basın açıklaması yapan halk, toplu taşımada yaşanan sıkıntılara isyan etti.

YOĞUN İLGİ
Basın açıklamasına halkın ilgisi büyüktü. Mahalle halkını temsilen basın açıklamasını Vedat Gündüz yaptı. Basın açıklamasında mahallelinin sıkıntılarını dile getiren Gündüz şöyle konuştu; “Okula giden kardeşlerimiz hastaneye giden nenelerimiz eskiden 103 hatla 15 dakikada gittikleri yerlere şu anda 40 dakikada gidiyorlar. Yaklaşık 10 gün önce derince sınırları içersinde ulaşımı sağlayan ve mahallemizden de geçen 103 numaralı hat hiçbir şey yokken kaldırıldı.

YARIM SAATTE BİR OTOBÜS
Herkesin bildiği gibi Derince İlçesi sınırları içersinde ulaşımı sağlamak amacı ile hat 101 ve 103 numaralı küçük minibüsler yılbaşına kadar hizmet vermekteydi. Hiçbir şekilde ortada bir sorun yokken hattımızı kaldırdılar.103 ve 101 numaralı hatları tek çatı altına aldılar. İlk olarak otobüs sayısının azlığını bahane ederek 10’ar 15’er aralıklarla gelen dolmuşlar yerini yarım saatte bir gelen otobüslere bıraktı. Daha sonra durumun geçici olduğunu söylediler. Fakat hiçbir çözüm üretilmezken üstüne üstlük 103 numaralı hattı da kaldırıldı ve 101 ile birleştirildi.

“HASTANEYE 1 SAATTE GİTMEKTEYİZ”
Bu otobüs tek tek bütün mahalleri dolaşmakta eskiden 10 dakika ulaştığımız Yenikent’e şimdi 40 dakikada gitmekte sopalı hastanesine 1 saate gitmekteyiz. Kocaeli Büyük Şehir Belediyesi’ne bağlı UKOME bu akla mantığa zarar düzenlemesi tüm Derince halkını mağdur etmiştir. Sadece bizim mahallemizde değil Esentepe ‘den Yörüklere kadar bütün mahalleler bu düzenlemeden olumsuz etkilenmiştir. Yenikent, Derince için okulların işyerlerinin, düğün salonlarının olduğu bir merkezdir.

YÜZLERCE ÖĞRENCİ KULLANIYOR
Bu mahalleden yüzlerce öğrenci okula gitmekte ve bu hattı kullanmak zorundadır. Yaşlılar hastalar dakikalarca otobüs beklemekte ayrıca kalabalıktan kaynaklı ayakta kalmakta ve üstüne üstlük bir saat yol gitmektedir. Toplu taşıma araçları insanların hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla ortaya çıkmışken belediyenin ulaşıma yaptığı zamlar ulaşımda yaptığı kar hırsı gözeten büyük değişiklikler halkın ulaşım hakkına olan büyük bir saldırıdır.

BELEDİYENİN UĞRAMADIĞI MAHALLE
Zaten belediyenin nerdeyse hiç uğramadığı bir mahallede yaşıyoruz. Çocuklarımızın oynayabileceği bir parkın olmadığı yollarımızın bakımın yapılmadığı gibi birçok sıkıntımız var. Ulaşım sorunumuz hiçbir zaman tam çözülmedi. Yıllardır Derince merkeze giden aracımız yok. Şimdi bunların üzerine 103 numaralı minibüsün de kaldırılması hepimiz mağdur etmiştir. Asılında biz hiçbir şey istemiyoruz. On yıl öncesine kadar kullandığımız hattımızı istiyoruz.” Basın açıklamasının ardından tepkilerini dile getiren vatandaşlar olaysız bir şekilde dağıldı.

Vatandaşlar ne dedi?
“Bu kadar ayrımcılık olmaz”
Fadime Bingöl
Bu kadar ayrımcılık olmaz. Biz de insanız muhtardan şikayetçiyiz. Hizmet istiyoruz biz terk edilmişiz buradan Belediye Başkanına sesleniyorum biz de hizmet istiyoruz. Bir yere gitmek için taksiye binmemiz mi gerekiyor. Özel arabamız yok ne ile yolculuk yapacağız?

“Bizde vergi ödüyoruz”
Mehmet Akgül
Alevi toplumuna karşı devletin yapmış olduğu her zamanki şeydir. Biz de Türkiye vatandaşıyız biz de vergi ödüyoruz. Neden bu mahalleye yaptırımlar yapılmıyo.

“10 dakikalık yolu ki saate gidersiniz”
Erdal Korkmaz
Derince arabasına binsek 10 dakikalık yolu 2 saatte gidersiniz. Biz mağduruz. Buradan herkese sesleniyorum toplu bir şekilde hareket etmek zorundayız. Tüm yetkililere sesleniyorum buradan hastaneye taksiyle gidiyoruz. Bu nasıl iştir biri açıklasın.

“Belediye başkanı çocuğunu durağa götürsün”
Ayten sağlam
Ben bel fıtığıyım. Hastaneden randevu alıyorum hastaneye gidemiyorum. Böyle bir rezalet olmaz belediye başkanı kendi çocuğunu alıp da durakta beklesin bakayım neler oluyor bir görsün. O zaman bizim halimizden anlar.

“AKP’li olmak mı lazım?”
Sibel Gündoğdu
Yıllardır buraya yatırım yapılmadı. Hizmet edilmedi. Buraya hizmet yapılması için buranın geliştirilmesi için AKP’li mi olmak lazım? En temel hakkımız olan ulaşım hakkını istiyoruz.

08 Şubat 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR