Ergün, Umuttepe Camii’nde incelemelerde bulundu

Umuttepe Camii ve Kültür Merkezi Yaptırma Derneği tarafından Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampüsü’nün karşısına inşaa edilen modern cami’nin yapımı t...

BÜYÜT

Umuttepe Camii ve Kültür Merkezi Yaptırma Derneği tarafından Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampüsü’nün karşısına inşaa edilen modern cami’nin yapımı tüm hızıyla devam ediyor. Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanı Nihat Ergün ve Kocaeli Valisi Ercan Topaca inşaa çalışmaları devam eden camide incelemelerde bulundu. Ergün, öğrenci sayısı ile artık bir şehir haline gelen Umuttepe’ye bu kadar modern bir camii kazandıran kişi ve kurumlara teşekkür etti. Camiyi, mimarlar Aysel Yılmaz Eski ve Yusuf Eski projelendirdi.

4 BİN 212 METREKARE
Umuttepe Camii ve Kültür Merkezi, 2 bin 513 metrekarelik arsa üzerinde konumlanmış ve toplam inşaat alanı 4 bin 212 metrekare olan bir kompleks şeklinde olacak. Kompleks, altta üç bodrum katta kültür merkezi ve üstte cami ana kütlesi olarak düşünüldü. Minarenin yüksekliği 31 metre olacak. Mahfil katı dahil 550 metrekare olan ana cami mekanında yaklaşık 600 kişi ibadet edebilecek. İhtiyaç halinde harim katının altında oluşturulan çok amaçlı salon da ibadete açıldığında, cemaat kapasitesi 1100 kişiye ulaşacak.

KÜLTÜR MERKEZLERİ OLACAK
Cami bahçesi, klasik cami tasarımlarında bulunan revaklı avlu özelliğine atfen yarı şeffaf saçaklar ile çevrelenecek. Kültür merkezinin her katı müstakil girişler ile desteklenerek, birbirinden ayrı ve farklı zamanlarda kullanılabilme özelliğine de sahip olacak. Planlama esnasında cami arsasının doğusunda kalan dağ-vadi manzarasının her kattan rahatlıkla seyredilebilmesi için özel çaba gösterildi. Cami katındaki seyir terası bu özelliğiyle ibadet öncesi ve sonrası cemaatin öncelikli tercihi olacak.

19 Eylül 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR