Halıdere halkı taş ocağına öfkeli

Haberin fotoğrafları için tıklayınız Gölcük’e bağlı Halıdere’nin Çakal Bağlar mevkiinde 2005 yılında faaliyete geçen As Elmaslar Taşocağı’nın 2015 y...

Haberin fotoğrafları için tıklayınız

Gölcük’e bağlı Halıdere’nin Çakal Bağlar mevkiinde 2005 yılında faaliyete geçen As Elmaslar Taşocağı’nın 2015 yılında bitmesi gereken sözleşmesi 2037 yılına uzatıldı. 1999 Marmara depremi öncesinde Gölcük ilçesinin en gözde yerlerinden biri olan Halıdere bugünlerde yaşam mücadelesi veriyor. Bu kapsamda CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar dün bölgedeki zararı tespit etmeye gitti. Vatandaşlarla görüşen Akar’a CHP Gölcük İlçe Başkanı İsmet İşeri de eşlik etti.

 

SU KAYNAĞI KURUDU

Devlet arazisinde verilen taş ocağı izninin bugünlerde 100 dönümü bulduğu iddia edildi. Her geçen yapılan kazı çalışmaları belde halkının yaşamını olumsuz etkiliyor. Taş ocağının bulunduğu yer etrafından ıhlamur, kestane ağaçları çamur içerisinde kaldı. Ocak etrafında bulunan araziler yapılan kazıdan olumsuz etkileniyor. Beldenin en önemli su kaynağı ise yapılan kazı sonrasında kurudu.

 

MAHKEMELER SONUÇLANMIYOR

Ocak etrafında bulunan vatandaşlara ait arazilere gidilemiyor. Vatandaş tarafından yapılan ve önemli geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılık bitti. Beldenin en önemli geçim kaynağı olan arıcılık da bitme noktasına geldi. Çakal Bağları mevkiinde kurulan taş ocağı etrafındaki arazilerin kötü etkilenmesinden dolayı vatandaşlar mahkemeye gitti. Ancak 10 senedir mahkemeler bir türlü sonuçlanmıyor.

 

ÇAMUR DERYASI KAN DONDURUYOR

Haklarını aramak için mahkemeye giden vatandaşlar mahkemenin ne zaman sonuçlanacağını merak ediyorlar. Taş ocağı tarafından yapılan kazı çalışmalarında ortaya çıkan kirli suyun kanallarla denize akıtılması ise çevre faciası olarak ortaya çıkıyor. Denize inen çamur deryası, görenlerin kanını donduruyor. Denizin bu manzarasını görenler tepkilerini dile getiriyorlar.

 

SÖZLER TUTULSUN

2013 yılında dönemin Valisi Ercan Topaca ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu tarafından Gebze bölgesinde taş ocakları OSB’nin kurulacağı ve buraya taş ocaklarının hepsinin taşınacağı beyanatı verilmişti. Bu karar sonrasında Suadiye ve Yazlık’ta bulunan taş ocakları kapandı. Ancak Halıdere’de bulunan taş ocağı kapanmadı. Halıdere sakinleri, verilen bu sözün tutulmasını istiyorlar. 

 

YERLEŞİM YERİNE 500 METRE YAKIN

Belde belediyelerin birleşmesi sonrasında Gölcük Belediyesi’ne bağlanan Halıdere’den bu zamana kadar ne belediye meclis üyesi ne de belediye başkan yardımcısı görev aldı. Bu duruma Halıdere sakinleri tepkilerini dile getirerek üvey evlat muamelesi gördüklerini dile getirdiler. Taş ocağından dolayı beldeye yatırım yapmak isteyen vatandaşlar geri dönüyor. Taş ocağı tarafından yapılan çalışmadan dolayı çevrede heyelan riski bulunuyor. Yasalara göre yerleşim yerine 3 kilometre kadar uzak olması gereken taş ocağı Halıdere’de 500 metre yakından faaliyet gösteriyor.

 

“ÇEVREYE DUYARLIYIZ”

Açıklama yapan CHP Gölcük İlçe Başkanı İsmet İşeri, “Bir yıl önce burada yaşanan sorunlar Ercan Topaca’ya sunulmuştur. Burada ÇED raporu aranmaksızın sözleşmenin 2037 yılına kadar uzatılması gündemdedir. Burası Kocaeli’nin akciğeri durumundadır. Oluşan tabakaları gördük. Büyük bir sıkıntı içerisinde olduğunuzu biliyoruz. Siyasi kimlikten değil çevreye duyarlı olduğumuzdan buradayız” dedi.

 

“BAKANLIK KARARI VERECEK”

Milletvekili Haydar Akar ise “Müfettişler taşocağının çevreye zarar verdiğini, halkın tapulu arazisine tecavüz edildiğini tespit etti. Cezai işlem uygulanacak. Taş ocağını kapatma yetkisi Çevre ve Orman Bakanlığının uhdesinde. Müfettişlerin bu raporu doğrultusunda bakanlık da kararını verecektir. Pazartesi günü raporu yazılı olarak alacağım ve gerekeni yapacağım. Ayrıca ilimizde bulunan 56 aktif taşocağının sürelerinin uzayıp uzamadığını soracağım” şeklinde konuştu.

 

“GÖZLERİNDEN RANT AKIYOR””

Daha önce Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve Vali Ercan Topaca’nın taş ocaklarının kaldırılacağını söylediğini de hatırlatan Akar, “Şimdi bu bölge halkı verilen sözün tutulmasını istiyor. Konunun takipçisiyim. Bugünkü iktidarın gözlerinden rant ve para hırsı akıyor. Maşukiye’de maden ocağı açmak istediler dur dedik. Dönemin Valisi Ercan Topaca taş ocağına ruhsat vermiyordu. Süre uzatılmasına izin vermiyordu. Taş ocağı OSB için 50 bin dönümlük alan ayrılmıştı. Taş ocaklarının yan yana açılması noktasında yasal engel kaldırılmıştı. Yasada düzenleme yapılmıştı” açıklamasında bulundu.  

 

“VATANDAŞA SORULMADI”

Yeni taş ocağı açılmayacağı söyleniyordu diyen Akar, “Halıdere taş ocağı 2037 yılına uzatılmıştı. Kimseye izin verilmezken bunlara izin veriliyor. Bakanlıktan izin alınmış. Vatandaşa sorulmadan bu iş yapıldı. 97 hektara çıkartılarak sorun çözülüyor. Kanunun arkasından dolanıyorlar. Gölcük Belediye Başkanı Ellibeş duyarsız kalmaktadır. Halıdere’nin yanında durmamaktadır. Her şey para değildir. Sanayinin ihtiyacı var demek bencilliktir. Biz bu dağların dibinde yaşıyoruz. Yaşamaya devam edeceğim” ifadelerini kullandı.  

 

“TESİS İNCELENİYOR”

Taş Ocağı OSB doğru bir projeydi diyen Haydar Akar, “Şimdi engellense bile geriye döndürmek oldukça zordur. Torunlarımız bile görmeyebilir. Denizden bakılınca çirkin bir durum görünmektedir. Durumu görenin vicdanı sızlar. Konuyu TBMM’ye taşıdım. Hangi gerekçelerle süre uzatımı yapıldığını sordum. 3 tane müfettiş görevlendirildi. Tesisin incelemesi yapılıyor” şeklinde konuştu.

 

43 LİMAN BULUNUYOR

Akar, “Sizi yönetenleri bir değerlendirin. Söz verdikleri halde sözlerini tutmadılar. Samanlı Dağları altında 3 taş ocağı kapanacak denilmişti. Oylar devşirildiği zaman verilen sözler unutulmaktadır. 43 tane limanımız sahilde bulunuyor. Kentimizde bulunan dağdan, suyundan faydalanamıyoruz. Kocaeli peşkeş çekilmiştir. Çekilmeye devam edilmektedir” dedi.  

 

“DUR DEMEK ZORUNDAYIZ”

Milletvekili Akar son olarak, “Hep birlikte bu duruma dur demek durumundayız. Halkın desteğine ihtiyacımız vardır. Pazartesi günü koalisyon görüşmelerinin sonuçlanmasını bekliyoruz. O zaman elimiz güçlendiği zaman yapacağım ilk iş bu taş ocağının iptal edilmesini sağlamak olacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın” açıklamasında bulundu. Serkan BORLAK 

gezerken-001.jpg

08 Ağustos 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

10

sahip çık - Peki chp milletvekili taş ocagini kapattiginda onca insan işsiz kalacak onlarada sahip çıkacakmi????

Yanıtla . 0Beğen 08 Ağustos 14:36
09

sahip çık - Peki chp milletvekili onca insani issiz birakacak işsiz kalan insanlarada sahip cikacakmi ?????

Yanıtla . 0Beğen 08 Ağustos 14:36
08

Haliderem - Bizler yemyeşil doğada masmavi deniz kenarında büyüdük ama şimdi neyazıkki gözünü sadece para hırsı bürümüş kişiler yüzünden çocuklarımız temiz bir doğa yerine kirli ve hastalıklı bir ortamda büyüyorlar lütfen yetkililer ellerini vicdanlarına koyarak bu işi sonlandırdılar ki oy zamanı geldiğinde halideremize yüzleri ak girebilsinler

Yanıtla . 0Beğen 08 Ağustos 14:36
07

Vatan - Halıdere'nin kurtuluş günleri çok yakındır. Cumartesi günü halkımız bunu ilan ve ispat etmiştir. Zafer yakındır ve inananlarındır!!!

Yanıtla . 0Beğen 08 Ağustos 14:36
06

Halıdere'den bir CHP'li - AKP'nin peşinde koşanlar çıkarları söz konusu olduğunda CHP'den çare ummaktadırlar, bizler CHP'li olduğumuz için hiç bir hizmet alamamaktayız, bunlar çıkarlarının müslümanı, Allah affetsin.

Yanıtla . 0Beğen 08 Ağustos 14:36
05

mehmet - Halıdere deki bu olay çok üzücü bu kent bu kadar sahipsizmi bu halk bu kadar sahipsizmi bu rant bu kadar büyükmü yazıklar olsun bir dağ yok oldu halk mutsuz yeşillik bitti kim mutlı sizce

Yanıtla . 0Beğen 08 Ağustos 14:36
04

veysi - KIRMIZI KOCAELI GAZETESİ ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM OLAYI ÇOK GÜZEL ÖZETLEMİŞ

Yanıtla . 0Beğen 08 Ağustos 14:36
03

asker - halıderede durum vahimdir halıdere halkı efendidir sessizdir diye üstüne gidiliyor halıdereden lider çıkan akp yöneticileri halkın hakkın yanında değildir davacıyız allahım bunlardan hiç oy vermediğim halde yanımızda olan haydar akardan allah razı olsun...

Yanıtla . 0Beğen 08 Ağustos 14:36
02

HALIDERE,Lİ ÇİFTÇİ - ÇİFTÇİLERİN VE YÖRE HALKININ GÖSTERMİŞ OLDUĞU DUYARLILIĞA TEŞEKKÜR EDERİM SAYIN VEKİLİN DUYARLILIĞI TAKDİRİ ŞAYAN BİR DAVRANIŞTIR KENDİSİNİ TEBRİK EDİYORUM TBMM.ÇALIŞMALARINDA BAŞARILAR DİLİYORUM.

Yanıtla . 0Beğen 08 Ağustos 14:36
01

HER ŞEY HALIDERE İÇİN - CHP MV HAYDAR AKARA ALAKASINDAN DOLAYI TEŞEKKÜRLER HALDERE BİTMEDEN SON VERSİNLER BU KATLIYAMA YETER ARTIK BUİMZAYI ATIPTA RUHSATI UZATANLAR NASIL ÖLECEKLER

Yanıtla . 0Beğen 08 Ağustos 14:36
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR