Kocaeli için Çal’acaklar

Kocaeli Sahipsiz Değildir Platformu üyeleri tarafından küçük yaşta aile baskısıyla evlendirilen kızların ve çocuk annelerin yaşadıkları drama dikkat ç...

BÜYÜT

Kocaeli Sahipsiz Değildir Platformu üyeleri tarafından küçük yaşta aile baskısıyla evlendirilen kızların ve çocuk annelerin yaşadıkları drama dikkat çekmek için “Kocaeli İçin Çal” projesi düzenledi.

Kocaeli Sahipsiz Değildir Platformu öncülüğünde düzenlenen “Kocaeli İçin Çal” projesinin tanıtımı önceki akşam Antikkapı Restaurant’ta düzenlenen yemekli gecede yapıldı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin sponsorluğunu üstlendiği projede Kocaeli İçin Çal Projesi kapsamında sözleri Aysel Gürel’e ait olan “Unzule” isimli şarkıyı 41 yerel müzisyenin katılımı ile klip çekimi gerçekleştirilecek. Ayrıca proje kapsamında erken yaşta zorla evlendirilen genç kızların görüşmeleri, tanıklıkları ve deneyimleri belgelerle kitap haline getirilecek.

KİMLİKLERİN KURTARICISI OLACAK
“Kocaeli İçin Çal Projesi”nin açılış konuşmasını yapan Kocaeli Sahipsiz Değildir Platformu Başkanı Vedat Çalık, Erken ve zorla evlilikleri gündeme getirmek, kamuoyu yaratmak ve bu toplumsal soruna Kocaeli’den çözüm alternatifleri geliştirmek üzere harekete geçmiştir. Proje, hayatlarının en başında tercih etmedikleri bir yaşama başlamak zorunda kalan bedenlerin, kimliklerin kurtarıcısı olmak istiyor” dedi.

AİLE BASKISIDIR
Gecede konuşmacı olarak katılan, genç yaşta evlendirmeyi dini açıdan değerlendiren Türk Diyanet Vakıf Sen Başkanı Numan Uysal ise konuşmasında, İslamiyet evliliği her zaman teşvik etmiş, hatta maddi durumu yerinde olan ve bekar olanları eleştirdiğini söyledi. Uysal, “Dinimize göre tarafların istemeden yapılan evlilikler geçersiz olduğuna göre, daha kendini tanımayan gencecik kızlarımızın evlenmesi tamamen aile baskısıdır” ifadelerine yer verdi.

12 Nisan 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR