Şakir Balkı’nın öykülerinden oluşan tiyatronun galası yarın Sabancı’da

Kentimizin usta kalemi Yazar Şakir Balkı’nın “Büyük Usturalar” adlı kitabında yer alan öyküler, Tiyatro Birikim tarafından tiyatro oyununa çevrildi. “...

BÜYÜT

Kentimizin usta kalemi Yazar Şakir Balkı’nın “Büyük Usturalar” adlı kitabında yer alan öyküler, Tiyatro Birikim tarafından tiyatro oyununa çevrildi. “Kimseler Duymasın” isimli oyunun galası yarın akşam Sabancı Kültür Merkezi’nde sahnelenecek

İzmit denilince akla ilk saat kulesi, pişmaniyesi, simidi , faytonları ve ulu çınarları gelir. Bir de yaşayan efsaneleri…. Kent belleğine hakim, İzmit’in tarihi iyi bilen çok az sayıda büyüğümüz kaldı aramızda. Hepsine uzun ömürler diliyoruz. İşte bunlardan biri de Yazar Şakir Balkı. Kitaplarını keyifle okuduğumuz kentimizin usta kalemlerinden, edebiyatçılarından biri olan Şakir Balkı’nın öyküleri tiyatro oyununa çevrildi. “Kimseler Duymasın” isimli oyun yarın görücüye çıkıyor.

İzmit’in onur duyduğu yazar Şakir Balkı’nın öykülerinden oluşan “Kimseler Duymasın” adlı 2 perdelik komedi, 26 Mayıs Pazar günü saat 20.00’da Sabancı Kültür Merkezi’nde ilk gösterisinde tiyatro severlerle buluşuyor. İzmitli Kadir Yüksel’in tiyatro diline çevirdiği (yazıp-yönettiği) oyun, yine İzmitli gençlerden oluşan Tiyatro Birikim tarafından sahneleniyor. Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği Kocaeli Şubesi, ve Biz İzmit’iz grubu öncüsü Hüseyin Erol’un destek verdiği gala gösterimine tüm İzmitliler davetli.


-Şakir Balkı kimdir? Kendinizden bahseder misiniz?
1929 yılında Balıkesir Gönen’de doğdum. Sanat Enstitüsünü bitirdim. Uzun yıllar Seka’da yöneticilik yaptım ve buradan emekli oldum. Yazarlık serüvenim ise 1952 yılında kentimizde yerel bir gazetede başladı. Cumhuriyet Gazetesi’nde makale türü bir yazım çıktı. Dolmuş, Pazar, Zübük, Akbaba gibi mizah dergilerinde hikayelerim yayımlandı. Yine Cumhuriyet’te 1974 yılında yazdığım “Neler Yapmadık” ve 1975 yılında yazdığım “Büyük Usturalar” adlı iki romanım tefrika edildi. Daha sonra aynı gazetenin “Ciddiyet” mizah ekinde yergilerim ve ironilerim çıktı. Cumhuriyet Gazetesi’nde ara ara düşün yazılarım yayımlanmaktadır. “Öküzlü Üstüne Nutuk” başlıklı yapıtım 1979 yılında Akşehir Nasrettin Hoca Gülmece Öyküleri Yarışması’nda birincilik ödülüne değer bulundu. Yayımlanmış kitaplarım ise “Büyük Usturalar” (1978), “Aç Ayı Oynamaz” (1980), “Piliç Şermin’in Evi” (1983), “Şeytan Aletleri” (1992), “İzmit’te Zaman” (1995), “Nicomedia’nın Büyülü Yüzü” (1999), “O Yılları Yaşamak” (2001), “İzmitli Üç Yazar” (2004), “Agora’da Dans ve Düş” (2005), Atatürk’ün “Yaşamında İzmit İmgesi” (2010) ve “Göçmen-Ah Balkanlar/Vah Anadolu” (2012).

-Öykülerinizin tiyatrolaştırılması fikri nasıl gelişti?
Tiyatro Birikim’in sahibi Kadir Yüksel ve Ertan Özak bana telefon etti. 1978’de yayımlanan Büyük Usturalar kitabını oyunlaştıracağız dediler. Kitabımın oyunlaştırılmasından memnun oldum. Yoğun bir çalışma içerisine girdiler. Güzel ve başarılı bir oyun çıkaracaklarını umuyorum. Provasını bile görmedim. Bende sizler gibi oraya oturup izleyeceğim. Bakalım oyunun içeriğinde neler var bende merak ediyorum.

-Büyük Usturalar’dan bahseder misiniz?
Mizah kitabı olarak yazıldı. Kitabın basılması süreci de biraz maceralı olmuştu. Yayımlanırken benim haberim olmadı.

-Daha önce de hikayeleriniz oyunlaştırıldı mı?
Bir gün eve otururken İstanbul’dan telefon geldi. Arayan Nejat Uygur’du. Şeytan Aletleri isimli kitabımdan bir hikayeyi oyunlaştırmak istedi. Hazırlığa girdikten birkaç ay sonra Nejat Uygur ciddi sağlık problemi yaşadı ve oyun sahnelenemedi.

-Kitaplarınızdan hiç telif ücreti aldınız mı ?
Telif ücreti aldıklarım oldu, almadıklarım oldu. Türkiye’de bir kitap yazıyorsunuz bastırmanın yolunu arıyorsunuz. Kitapevleri olaya ticari bakıyor ve kar etmek için basıyor. En büyük kitabı da yazsan reklamı, ilanı yapılmadıysa yaya kalırsınız. Artık günümüzde e-kitap çıktı. Okuyucu internet üzerinden eserlere ulaşabiliyor.

-Genelde ne tür kitap yazıyorsunuz?
Mizah yazıyorum ama son yıllarda tarihi konulara girdim. sadece İzmit’le ilgili 6 tane kitap yazdım.

-Gerçek anlatımdan yola çıkarak yazdığınız bir kitabınız var. Bundan bahseder misiniz?
Geçen sene yazdığım Göçmen-Ah Balkanlar/Vah Anadolu isimli kitabımda babam anlatıcıydı. Onun anlattıklarından yola çıktım. Balkanlarla Anadolu arasında yaşanan olayların ikinci tanığıyım. Kitap, 100 yıllık bir olayı içeriyor.

25 Mayıs 2013 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR