Vali Topaca, 71 taşocağının göz ardı edilmesini eleştirdi

DOMİF tanıtım toplantısında ilimiz taşocaklarının akıbeti hakkında bilgi veren Vali Ercan Topaca, “İlimizde bulunan 71 ocak göz ardı edilirken devlet...

BÜYÜT

DOMİF tanıtım toplantısında ilimiz taşocaklarının akıbeti hakkında bilgi veren Vali Ercan Topaca, “İlimizde bulunan 71 ocak göz ardı edilirken devlet için gerekli olan Maşukiye’deki taşocağı konusunda fırtınalar koparılmasını doğru bulmuyorum” dedi

DOMİF tanıtım toplantısına katılan Kocaeli Valisi Ercan Topaca, toplantı sonrası kentimizle ilgili iki önemli konu hakkında açıklama yaptı. İlk olarak Cephanelik bölgesinde bin 180 yataklı bölge hastanesi projesinin olduğunu belirterek, “Bu projenin ihalesi geçen hafta kamu ve özel işbirliğiyle gerçekleştirildi. Toplam 1 milyar liralık bir yatırım. İhaleyi alan Türkerler Firması ile de araziyi gezeceğiz ve gelecek dönem hastanenin inşası başlayacak. Geniş bir bölgeye hizmet edecekler. Son dönemde ilimizde yapılan en büyük yatırım” dedi.

DAVA NEDENİYLE ERTELENMİŞTİ
İzmit Cephanelik’te yapılacak Entegre Sağlık Kampusu olarak da adlandırılan bu hastane ihalesi Türk Tabipler Birliği’nin Danıştay’a açtığı dava nedeniyle ertelenmiş ve geçen hafta Ankara’da gerçekleştirilmişti. Yüksek Planlama Kurulu’nun (YPK) onayladığı Bin 180 yataklı “Entegre Sağlık Kampusu’nda; 430 yataklı Bölge Hastanesi, 100 yataklı Onkoloji Hastanesi, 250 yataklı Kadın-Doğum ve Çocuk hastanesi, 100 yataklı Kalp-Damar Hastalıkları Hastanesi, 100 yataklı Psikiyatri Hastanesi, 100 yataklı Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri Hastanesi, 100 yataklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi ve ticari alanlar yapılacak.

25 YILLIĞINA DEVLETE KİRALANACAK
İzmit Cephanelik’te yer teslimi sonrası 36 ayda tamamlanması planlanan Entegre Sağlık Kampusu ile Kocaeli, sağlık alanında Türkiye’nin en donanımlı şehirlerinden biri olacak.
3 bin kişinin çalışması ve günde yaklaşık 40 bin kişiye hizmet vermesi beklenen “Entegre Sağlık Kampusu” hizmete açıldığında Yalova, Sakarya, Düzce, Bolu, Zonguldak gibi komşu illere de hizmet verecek. İhale sözleşmesine göre Türkerler Firması, inşaatın yanı sıra mobilya ve medikal ekipmanı da alarak Entegre Sağlık Kampusu’nun 25 yıl süreyle işletme hakkına sahip olacak ve her ünitesini ayrı ayrı devlete kiralayacak. Yaklaşık 3 bin kişinin çalışacağı, 40 bin hastanın hizmet alacağı bölgenin en büyük ve donanımlı sağlık kompleksine kavuşacak.

RUHSAT FAALİYETLERİ DURDURULDU
Bu bilgi ardından ilimiz taşocaklarının akıbeti hakkında da konuşan Topaca, ilimizde 71 adet faal olan ruhsatlı ocak olduğunu belirterek, “Bunların arasında özellikle Gebze otoyolun kenarındaki taş ocaklarının kapatılıp kaldırılması daha gerilerde yerleşimden uzak orman vasfı olmayan alanlarda toplanmasıyla ilgili karar alındı. Artık Kocaeli’nin tamamında ruhsat faaliyetleri de durduruldu. Şu anda taşocağı açmak için ruhsat verilmiyor. Taş ocaklarıyla ilgili önümüzdeki günlerde daha kesin adımlar attığımızı hep beraber göreceğiz” dedi.

“MAKUL DÜŞÜNÜN”
Maşukiye Yanıkköy’de açılması planlanan taş ocağı hakkında yöneltilen soruyu da cevaplandıran Topaca, “Yanıkköy, hızlı tren projesiyle ilgili devletin yaptığı bir projedir. Kullanılıp kullanılmayacağı net değildir. İhtiyaç durumuna göre büyük ihtimalle de kullanılmayacak. Herkesi makul düşünmeye davet ediyorum. 71 tane taş ocağı hiç gündeme gelmiyor, sadece devlet işinde kullanılacak ocak hakkında fırtınalar koparılmasını ben çok doğru ve anlamlı bulmuyorum” diyerek cevap verdi.
HABER: Seda DEMİRAL


21 Mayıs 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR