Körfez’e çöp fabrikası istemiyorlar!

Efe, İlimtepe’nin Körfez için son yaşam fırsatı olduğunu da dile getirdi.   Körfez İlimtepe ile Derince’nin bir bölümüne yapılması planlanan yeni çö...

Efe, İlimtepe’nin Körfez için son yaşam fırsatı olduğunu da dile getirdi.

 

Körfez İlimtepe ile Derince’nin bir bölümüne yapılması planlanan yeni çöp tesisi hakkında büyük bir kamuoyu oluşmaya başladı. Konu hakkında ilçelerdeki sivil toplum kuruluşları yapılan çalışmanın iptal edilmesini ve bölgeye böyle bir tesis kurulmaması için seslerini yükseltmeye başladılar.

 

ÖNCE DİLOVASI’NDA YAPILACAKTI

Bilindiği gibi bu tesisin yapımı daha önce de gündeme gelmişti. Dilovası ve Körfez Hereke ilçelerinin üst kesimlerinde yapılması planlanan bu tesis, bölgede büyük bir tepkiye sebep olmuştu. Başta Dilovası olmak üzere iki ilçede de yapılan eylemlerle projenin rafa kaldırılması istenmişti.

 

DEVASA BİR TESİS OLACAKTI

Toplam 1,5 milyon metrekarelik alanda kurulması planlanan bu devasa tesisin modern bir teknoloji ile yapılacağı ilan edilmiş ise de halk bu konuda ikna edilememişti. Özellikle 7 Haziran seçim sürecinde sıklıkla gündeme gelen tesisle ilgili olarak halkın tepkisi sonrasında projenin uygulanmamasına karar verilmişti. Şimdi bu dev projenin yarısı kadar bir arazide, İlimtepe ve Derince’nin bir kısmı üzerinde kurulması planlanan yeni tesisle ilgili olarak da tepkiler şimdiden yükselmeye başladı.

 

ODALARDAN DESTEK GELDİ

Körfez Ticaret Odası (KTO) Başkanı Mustafa Efe, İlimtepe’de Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması planlanan çöp fabrikasına karşı olduklarını belirten bir basın açıklaması yaptı. Oda binasında yapılan açıklamaya, KTO Başkanı Efe’nin yanı sıra, MTO Meclis Başkanı Güngör Ayhan, Körfez Esnaf Odası Başkanı Yahya Öztürk, Şoförler Odası Başkanı Ali Karadeniz, İlimtepe Mahallesi Muhtarı Kazım Elmas, Körfez Muhtarlar Derneği Başkanı ve Yeniyalı Mahallesi Muhtarı Yusuf Yanar, KTO ve belediye meclis üyeleri, ilçedeki çok sayıda derneğin yöneticileri katıldı. Grup adına konuşan Başkan Efe, tesisin kurulması halinde oluşabilecek olumsuz durumları sıralayarak projenin hayata geçirilmemesini istedi.

 

“GELECEĞİMİZİ YOK EDER”

Kurulması planlanan çöp tesisinin düşük yoğunluklu konut projelerinin bulunduğu bu yerleşim alanının 2 kilometre kuzey doğusuna yapılmasının planlandığını belirten Efe, “Yerleşim açısından Körfez için son şans olan İlimtepe bölgesine böyle bir tesisin yapılması, ilçenin geleceğine dair umutların yok edilmesi anlamına gelir. Söz konusu tesis yeri, en ufak bir endüstriyel tesis dahi bulunmayan, bitki örtüsü ve diğer canlı varlıkları ile bakir ormanlık bir alanın tam ortasındadır. Ayrıca Kocaeli’nin markası haline gelen Çenesuyu su kaynağının üzerindedir” dedi.

 

“HERKESİ GÖREVE DAVET EDİYORUZ”

İlçelerinde ve özellikle İlimtepe bölgesinde böyle bir tesisi istemediklerini dile getiren Başkan Efe, “Körfez Ticaret Odası, Körfez Esnaf Odası, Şoförler Odası, ilçemizin tüm muhtarları ve dernekleri olarak, doğal hayatın tahribine yol açacak, ilçeye adaletsiz bir şekilde külfet yükleyecek, yerleşim açısından Körfez için son şans olan İlimtepe’nin yok olmasına ve 150 bin vatandaşın hayatını çekilmez hale getirerek tesisin bu alana yapılmamasını istiyoruz. Bu konuda yetki ve sorumluluğu olan herkesi göreve davet ediyoruz” şeklinde konuştu. Nuri AKÇAHARMAN

04 Ocak 2016 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

06

İlim tepenin güzelliği bozulmasin - Doga güzelliği ve temiz havasiyla güzel bir gogus hastaliklari hastanesi kurulabilecek bir yere çöp fabrikasini kurulmasinin düşünülmesi çok aci umariz yetkilerimiz buna firsat vermez saygilarimla

Yanıtla . 0Beğen 04 Ocak 15:49
05

Metin Başpınar - İLİMTEPE'DE ZEHİR SOLUMAK İSTEMİYORUZ

Belediyeler Yaptıkları icraatlarla BÜYÜK kelimesini hakkeder. İnsan sağlığını dikkate almayan bu kararlarla değil,

Konuya duyarla herkese teşekkür ederim

Saygılarımla

Yanıtla . 0Beğen 04 Ocak 15:49
04

Şehabettin Erden - Körfezin denizini bitirdiler. Şimdide havasını bitirmek istiyorlar.

Körfez bölgesinde böyle bir tesisin kurulmasını istemiyoruz.

Şu körfez yabancıların elinde olsa yem yeşil turizm cenneti olurdu.

Dünyanın hiç bir yerinde bu konumda böyle yeşil ve mavinin iç içe olduğu bir sahil yoktur.

Yanıtla . 0Beğen 04 Ocak 15:49
03

M.Şeref Besen - Enka Country sitesinde 2004 tarihinden beri oturmaktayım. Buraya taşınma sebebimiz, meşe ağaçları ve temiz havasıdır. Bunların korunmasını istiyoruz. Çöp fabrikasının buralarda kurulmasını istemiyoruz..

Yanıtla . 0Beğen 04 Ocak 15:49
02

Şima Özbek - Temiz havamıza mani olacak bu çöp tesisini İlimtepe bölgesinde kesinlikle istemiyoruz.

Yanıtla . 0Beğen 04 Ocak 15:49
01

Mehmet - Gelişmiş ülkelerde bataklıklar kurutularak yaşam alanı oluşturuluyor.Çöllerde,dağlık alanlarda yaşam alanı oluşturuluyor.Hollanda gibi ülkelerde deniz doldurularak yaşam alanı oluşturuluyor.Bizim yöneticilerimizde yaşam alanlarını yok etmek için uğraşıyorlar.Bravo doğrusu.

Yanıtla . 0Beğen 04 Ocak 15:49
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR