Özzeren, Kubilay’ı andı

DSP İl Başkanı Hayati Özzeren, 1930 yılında şehit edilen Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay’ı ve iki bekçiyi, düzenlediği basın toplantısı ile andı. O dö...

DSP İl Başkanı Hayati Özzeren, 1930 yılında şehit edilen Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay’ı ve iki bekçiyi, düzenlediği basın toplantısı ile andı. O dönem yaşanan olayı sadece Menemen ile sınırlamamak gerektiğini belirten il başkanı Özzeren, yaşanan süreçte ülkenin birçok bölgesinde benzer ayaklanmaların yaşandığını dile getirdi.

 

“AMAÇ CUMHURİYETİ YIKMAK”

Ayaklanmaların tek amacının Cumhuriyeti yıkmak olduğunu dile getiren Hayati Özzeren, “O dönemki isyancıların hedefi olan laik cumhuriyeti yıkmak amacı bugün de varlığını koruyor. O zaman ortaya çıkan siyasal İslam, bugün ılımlı İslam ve Vahabilik kılıfında ülkemizde ve Ortadoğu’da yeniden karşımıza çıktı. Bu akımların tek özelliği var, o da din ve devlet işlerinin birleştirilmesi, din temelli bir devlet kurulmak istenmesidir. Asıl tehlike budur” dedi.

 

“OYUNLARI BOZACAĞIZ”

Özzeren açıklamasını şu sözlerle bitirdi: “Devrimci ve demokratlar olarak oynanan oyunlara karşı duracağız. Türk gençliğine sesleniyorum, Menemen olayı Atatürk devrimlerine ve cumhuriyete karşı yöneltilen bir hareketi önleyici bir Türk gençliğinin mevcut olduğunu göstermiştir. Kubilay gibi genç ve idealist bir yedek subay kendisini bu uğurda feda etmiştir. Onu örnek alın. Kubilay’ı katleden zihniyet Muammer Aksoy’u, Bahriye Üçok’u, Ahmet Taner Kışlalı’yı, Turan Dursun’u, Çetin Emeç’i, Uğur Mumcu’yu, Abdi İpekçi’yi, Necip Hablemitoğlu’nu ve Bedrettin Cömert’i de katletti. O bakımdan toplumsal muhalefeti birlikte güçlendirmek, Cumhuriyete ve değerlerine sahip çıkmak zorundayız.”

22 Aralık 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR