Fındıkta 15 TL’den aşağı fiyat istenmiyor

2014’te düşük rekolte nedeniyle kabuklu fındığın bir ara 22 lira ettiğini gören üretici, 2015 yılında da 15 liradan düşük fiyat istemiyor.   10 TL’...

BÜYÜT

2014’te düşük rekolte nedeniyle kabuklu fındığın bir ara 22 lira ettiğini gören üretici, 2015 yılında da 15 liradan düşük fiyat istemiyor.

 

10 TL’DEN AŞAĞI FİYAT OLMAZ

Tüccar ve ihracatçının dillendirdikleri fiyat ise 10-11 lira seviyesinde. Tarım Uzmanı Ali Ekber Yıldırım, “Üretici yüksek fiyatı gördü. 15 deniyor ama baştan biraz gevşek olur. İstanbul’da oturup hasat zamanı gelen ve topladığı ürünü hemen satan çok insan var. Fiyatı ilk başta gurbetçi denilen bu kişiler belirliyor, fiyat daha sonra oturuyor. Ama her halükarda fındık bu yıl 10 liranın altına inmez” dedi.

 

GÜRCİSTAN’DAN ALIM YOK

2014 yılının fındık açısından iyi bir ders verdiğini belirten Yıldırım, şunları söyledi: “Geçen yıl rekolte düşüktü ama ihracatta rekor kırıldı. Devlet keşke arzı kontrol altında tutan bir sistem kurabilse. Böylece her yıl rekor kırılabilir. Fındığın bu fiyatlara satılabildiği görüldü. Dünyada fındık üretiminde tek ülkeyiz. Satıcısı olduğumuz bir ürünün fiyatını düşürmeye çalışmak çok saçma. Yıllardır, ‘Pahalı satarsak dünya bunu almaz, Gürcistan fındığını alır, çikolata sanayi bademe döner’ denildi. Bütün dünya Türk fındığını kullanıyor, damaklar buna alışmış, Gürcistan fındığını almadığı gibi, bademe döndüğü de yok”

28 Temmuz 2015 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR