Hedef ülke Gana

Kocaeli Aktif Sanayici ve İşadamları Derneği (KASİAD), Kocaeli’de ki yatırımcıların kendilerine dış pazarda yer bulmalarını sağlamak amacıyla düzenled...

BÜYÜT

Kocaeli Aktif Sanayici ve İşadamları Derneği (KASİAD), Kocaeli’de ki yatırımcıların kendilerine dış pazarda yer bulmalarını sağlamak amacıyla düzenlediği “Ülke Tanıtım Toplantıları”na bir yenisini daha ekledi. Bu seferki hedef Gana’ydı.

Kocaeli’de ki firmaların gelişmesi için kuruluşların hem çalışanlarına hem de yöneticilerine verdiği eğitim ve seminerlerle adından sık sık söz ettiren Kocaeli Aktif Sanayici ve İşadamları Derneği (KASİAD), firmaların dış pazarda kendilerine yer bulmalarını sağlamak amacıyla “Ülke Tanıtım Toplantıları”na devam ediyor. Bu toplantıların sonuncusunu düzenleyen KASİAD, Gana İstanbul Fahri Konsolosu Ünal Kabaca ve Dış İlişkiler Koordinatörü İbrahim Bozkurt’un katılımı ve sunumuyla “Gana ülke tanıtım toplantısı” gerçekleştirdi.

“OTOMOBİL VE YEDEK PARÇA SEKTÖRÜ İÇİN FIRSAT”
Bozkurt, verdiği bilgiler ışığında, Gana’nın ticari anlamda inşaat malzemeleri ve müteahhitlik alanında birçok yeni proje yapmaya hazırlandığını ve toplu konut projeleri, modern ofis ve Otoyol köprü bağlantı yolları, Baraj sulama kanalı, Liman projeleri, Alt yapı ihaleleri, İçme suyu projeleri alanlarında açık ihaleler düzenlediğini dile getirdi. Gana’da ki diğer bir yatırım fırsatının otomobil ve yedek parça sektöründe olduğunu ortaya koyan Bozkurt; “ Gana’da ağırlıklı olarak Japon araç grubu kullanılıyor, arabalara yönelik tamir bakım hizmetleri sınırlı düzeyde ve arabaların yürüyen aksam parçaları çok büyük bir önem arz etmekte. Benzinlik ve servis hizmetleri ise arka planda kalmış. Bu alandaki eksiklikler belirlenerek ticari fırsatlar oluşturulabilir” dedi.

“YATIRIMCILARIMIZ, ORMAN ÜRÜNLERİ TİCARETİ YAPABİLİR”
Bozkurt’un konuşmasının ardından söz alan Gana İstanbul Fahri Konsolosu Ünal Kabaca, Gana’nın yatırım yapılacak büyük bir Pazar olduğunu ortaya koydu. Her sektörde yatırım yapılabileceğine dile getiren Kabaca sözlerine şu şekilde devam etti; “Gana’da Gıda, tarım, hayvancılık sektörlerinde bir düşüş var. Çünkü Gana çok sıcak bir ülke. Bu sektörlerde üretim yapmaları zor ama seracılık yöntemiyle domates ve diğer ürünlerin üretimini yapabiliyorlar. Tarım makineleri yetersiz ve ürünün tarladan gelerek tam işlenmesi ile ilgili fabrika sayısı kısıtlı. Bu noktada kurulması planlanan bir salça fabrikası ile hem domates üretimi teşvik edilebilir hem de ürün fabrikada işlenerek paketlenerek ECOWAS ülkeler birliğine gümrüksüz satılabilir. Gana’da ki bir diğer ticaret alanı ise Orman ürünleri. Orman bakımından zengin olan Gana, işleme alanında yeterli kapasiteye sahip değil. Ayrıca mobilya ve diğer alanlarda kullanılan kereste ve mobilya malzemeleri yurt dışından ithal bir şekilde geliyor. Bu sektör de, yatırımcılarımız için ticaret yapabilecekleri bir alan.”
Programın sonunda KASİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fatih Bingül, teşriflerinden dolayı Gana İstanbul Fahri Konsolosu Ünal Kabaca’ya plaket takdim etti.

01 Şubat 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR