Türkkan: AKP seçimlerde hile yaparsa sandıkları kafalarına geçireceğiz

MHP Kocaeli’nin 1’nci sıra Milletvekili Adayı Lütfü Türkkan, AKP iktidarını eleştirerek, “Bunlar sınav sistemlerinde yaptıkları gibi seçimlerde de bir...

BÜYÜT

MHP Kocaeli’nin 1’nci sıra Milletvekili Adayı Lütfü Türkkan, AKP iktidarını eleştirerek, “Bunlar sınav sistemlerinde yaptıkları gibi seçimlerde de bir hileye başvurabilir. Demokrasi içinde hareket edeceğiz diye seçim hilesine evet demeyiz. 12 Haziran seçimlerinde hile yaparlarsa, o sandıkları onların kafalarına geçireceğiz” dedi.


2007 genel seçimlerinde MHP’nin 2.sıra milletvekili adayı olan Lütfü Türkkan, çok çalıştı, ama meclise gidemedi.
2007 seçimlerinden sonra yılmadan çalışan, partisinin bir neferi olan Lütfü Türkkan, bu seçimlerde MHP Kocaeli’nin 1’nci sıra Milletvekili Adayı…
Lütfü Türkkan ile yaklaşan seçimler öncesinde Kocaeli’ndeki siyaset gündemi hakkında sohbet ettik.
Türkkan kararlı…
Türkan azimli…
Türkkan, öz eleştirirde bulunarak, “Gündüz aydın olsun. Özgürlüğün, barışın ve demokrasinin daha çok konuşulduğu değil, daha çok yaşandığı bir gün olsun. Bu isteğimizi anlatmada başarılı olamadık. Bu MHP’nin değil, MHP’lilerin ayıbıdır. Biz düşüncelerimizden dolayı özgür olamamış bir nesiliz. Bizim demokrasi ve özgürlüğü ihtiyacımız var” dedi.
Türkkan ile yaptığımız sohbette, AKP iktidarını eleştirdi, iktidar olduklarında yapacakları çalışmaları anlattı.


Siyasete neden girdiniz?
Ben siyasete laf olsun diye girmedim. Ben katkı vereceksem siyasete devam ederim. Ben MHP’den seçileceğim, ama Kocaeli milletvekili olacağım. Keskin ayrımlarım asla olmadı. Ben maaş almak için değil, çalışmak için yer alacağım. Zaten alacağım maaşı da öğrencilere burs olarak vereceğim.

Kocaeli’deki siyaset ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Burada boş söylemlerle basını engellemek doğru değil. Siyaseti geren söylemlere yer vermemek lazım bu pimi çekilmiş bombayı söyleyenlerin kucağında bırakmak lazım. Siyasette çirkin söylemlere gitmek yerine düzgün üsluplarla yer alırım. Siyasi söylemlerin maçlarda amigo söylemlerine dönmesi hoş değil.

MHP’nin listesini ve listede ilk sırada olmayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
MHP’nin listesi ile Kocaeli’de çok şey değişti. Liste açıklanana kadar son altı ayda kamuoyu yapıldı. Kamuoyunda gelen seslere kulak verildi. Daha sonra teşkilat temayülü ile liste belirlendi. Teşkilatlarda zaten doğru olanı yapmışlar. Ben bireysel olarak hiç Ankara’ya gidip de aday adayı olduğumu söylemedim. Ben aday olduğum sırada Hilal Elmas ile birlikte gittik. Hatta onu daha ön plana çıkardım. Bir daha da Ankara’ya gitmedim. Listenin başında olmakla ne sevindim, ne de üzüldüm. Olması gereken buydu.

Kocaeli, MHP’ye istediği oyu verebilecek mi?
MHP, Kocaeli’den çok oy istiyor. Kocaeli MHP’nin oy almasına müsait. Kocaeli son 8 yıldır sanayiden uzaklaşan bir kent haline geldi. Göç alan bir kentken şimdi ise göç veren bir kent halini aldı. Kocaeli’de genç nüfus yavaş yavaş şehri terk ediyor. Bunun sebebi birinci istihdam sağlayan üretim alanlarındaki üretimin azalması, ikincisi ise sosyal alanda yapabilecekleri çok az şey var. 2007 yılında bana Gebzeliler bizi il yapar mısınız? demişti. Buna karşılık olarak yapmam demiştim. Çünkü ilçenin bir sineması bile yok. Bir şehrin zenginliği sosyal yanlarının da gelişmiş olması lazım. İnsan sosyal bir varlıktır. Bu yüzden Kocaeli’nin MHP oy vermesi için birçok neden var. Yerel yönetimin yaptıkları yollar Kocaeli halkını tatmin etmiyor. Yolu yolsuzluk olan çalışmalarınız ile övünmeyeceksiniz.

CHP’nin oluşturduğu milletvekili aday listesinde Sefa Sirmen ve Hikmet Erenkaya’nın yer almaması MHP’nin oy oranını etkiler mi?
Mutlaka her parti kendi dinamiklerine uygun bir liste yapmıştır. Ancak MHP’nin listesi kadar genç dinamik iş yapmaya hazır bir ikinci bir liste yok. Bu listede Kocaeli’ler de biliyor ki iki tane bayana yer verdik. Gençleri ve bayanları temsil eden bu iki genç adaylarımız ile daha güçlü olduk. Bu seçimlerde 19-23 yaş arası 10 milyon genç oy kullanacak. Bunların tercümanı sözcüsü olabilmek için bu gençlerin heyecanına yer verdik. MHP’nin şimdiye kadar hazırladığı Kocaeli’deki en iyi listesi olduğuna inanıyorum. Hem kadınlara, hem de gençlere hitap edebilmek onları mecliste temsil edebilmek için uğraşıyoruz.

12 Haziran’dan sonra AKP tekrar iktidar olduğunda bir bölünme olacak deniliyor. Buna MHP sessiz kalır mı?
Türkiye halkı şimdi üç büyük korku ile yaşıyor. Bunların en başta geleni AKP devam ederse Türkiye bölünür korkusudur. Herkes Türkiye’nin bölünmesi korkusunu yaşıyor. Bunu hiç kimse istemiyor. İkincisi ise toplumun dinlenilme korkusu. Hiç kimse telefonlarının dinlenilmesini istemez. Bu konuda herkes şüphe duyuyor. Bu ilerledikçe toplum hastalıklı bir hale gelir. Telefonla görüşmek artık imkansız bir hale geldi. İleri demokrasiyiz denen bir iktidarın bu bir ayıbıdır. Üçüncüsü ise bombalanma korkusudur. Irak ve Libya’dan sonra sırada yemen ve Suriye var şimdi ABD insansız uçaklarla Libya’yı bombalıyor. Günahsız insanları öldürülüyor. Şimdi Türkiye’de ise bunu daha güzel sunun diye zorlayan bir iktidar var. Halkın bombalanmasına karşı çıkmak Kaddafilicilik ise ben Kaddaficiyim. Ama unutulmasın ki ABD Başbakan Tayyip’e işaret verene kadar, Kaddafi Başbakanın en iyi dostu idi. Ama unutmasın ki Hüsnü Mübarek Ortadoğu’da ABD’nin en önemli adamıydı. ABD kendi istediklerini yaptırdıktan sonra şimdi Mübarek, hapishane yolunda. Şimdi Başbakan da bu konumda. Kendisini ABD’nin mutemet adamı rolüne soyunan Başbakan Erdoğan’ın sonu da Hüsnü Mübarek’ten farksız olmaz. Türkiye’nin sonu Mısır’dan, Libya’dan farksız olmayacak. Eğer Türkiye, susmaya devam ederse, sıra bize gelecek. Sonuçta bu virajı halkın iradesi ile döneceğiz yok eğer böyle devam ederse çok büyük bir kaza bizi bekliyor.

AKP, anketlerde sürekli oy oranı olarak yükseklerde, MHP’siz bir meclis planlıyor. MHP’siz bir meclis sizce nasıl olur?
Onların özlemleri o. MHP’siz bir meclis yaratarak Türkiye’yi emperyalistlerin kucağına oturtmayı planlıyorlar. Ancak bizim bu azmimiz bunu onların kursağında bırakacak. Bu oy oranları bir propaganda sistemidir. Bunlar sınav sistemlerinde yaptıkları gibi seçimlerde de bir hileye başvurabilir. Bu durumda MHP’nin sokakta görmekten korktuklarını anlıyoruz. Demokrasi içinde hareket edeceğiz diye seçim hilesine evet demeyiz. 12 Haziran seçimlerinde hile yaparlarsa o sandıkları onları kafalarına geçireceğiz. Onların yaptığı seçim hilesi ile insanın, sandığın iradisini engelleyecek bir faşist komünist diktatörlüktür. Biz diktatörlere geçit bu vilayette geçit vermeyiz.

Kadınlara ve Gençlere özel olarak sizin bir projeniz var mı?
Kocaeli artık sanayi kenti olmaktan uzaklaşacak. Kocaeli artık lojistik depolama merkezi haline gelecek. İnsanları işsiz bırakmamak için hizmet alanlarında çalışmalar yapmalıyız. Yeni alanlarda çalışacak insanlar için yeni yerler yapmalıyız. En önemli adam akıllı bir düğün salonu, kültür merkezi yok. Bu ülkeyi cazibe merkezi yapabilmek için limanlar dışında başka şeyler yapmak lazım. Dikkat edilmesi gerekiyor ki 8 yılda AKP denizleri 4 kat daha fazla doldurdu. Burada sosyal alanlara yöneltmede çok fazla sorun yaşanıyor. Sadece Dilovası’ndaki sorun tüm Türkiye’yi etkiliyor. Kocaeli’de okuyan gençler artık burada kalmıyor. Burası artık ihtiyarların yaşadığı bir kent olma yolunda ilerliyor. Sebebi ise sosyal alanda rahat ettirecek ortam hazırlanmamasıdır.

2011 seçimleri neden çok önemli?
Sokağa çıktığımda AKP’nin alternatifi hangi partidir diye sorduğumuzda hiç kimse CHP demez. Toplumun ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir durumda değil. Ciddi ve sosyolojik bir analiz yaptığımızda görüyoruz ki en iyi alternatif parti MHP’dir. Türkiye’de hep sağ kesim iktidara geldi. Sol kesim çok fazla etkili olmadı. Her zaman şiirlerde şarkılarda varlığını sürdürdü. Türkiye’nin rakı masalarında yönetilmesi uygun değil. Bu konuda ciddi çalışmalar yapılması lazım. Bir ülkenin kaderi tayin ediliyor. Bunu en iyi MHP yapacaktır. Bizim seçim beyannamelerimizi hazırlarken her şeyin altını doğru bilgilerle dolduruyoruz. Biz işimizi ciddiye alıyoruz.

Kocaeli’de Bakan Nihat Ergün gibi hedeflediğiniz bir oy oranı var mı?
Nihat Ergün’ün yaptığı bu rakamlarla halkın beynin karıştırmaktır. Daha sonra da seçimlerde hileler yaparak bu oyu alabilmeye çalışmasıdır. Bu işlerden zararlı çıkacaklar. Son on gündür çalışmalara başladık. Daha yapacaklarımıza başlamadık. Bu yüzden bu şekilde kirli bilgilerle kamuoyunu doldurmaya gerek yok. Biz gerçeklerle yok çıkacak. 12 Haziran’dan sonra cevabımızı vereceğiz. Röportaj: Burçin Sağlam


Lütfü Türkan Kimdir?
Lütfü Türkkan, 1959 yılında İstanbul'da doğdu. 2004 yılında Makedonya Kiril Metodij Üniversitesi (Türkoloji Bölümü)’nde okudu. MHP Merkez Yönetim Kurulu Üyesi. Sanayici Tügmad Türkkan Gıda Mad. San ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı. Bildiği diller İngilizce, Makedonca (iyi)Bulgarca, Rusça, Sırpça. Evli ve 4 çocuk babası.

27 Nisan 2011 Kocaeli- SiyasetYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu mask
Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu

Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu mask
Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu
5 milyon emeklinin maaşı değişecek! mask
5 milyon emeklinin maaşı değişecek!
7.3 büyüklüğünde deprem! mask
7.3 büyüklüğünde deprem!
YHT, o kente de gidecek mask
YHT, o kente de gidecek
71 yaşında gençlere taş çıkartıyor mask
71 yaşında gençlere taş çıkartıyor

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR