Çelebi: Yesinler sizin demokrasinizi

Sendikalaştıkları için işten atılan DSC Otomotiv işçilerine desteğe gelen DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, önceki gün yapılan polis müdahalesini ha...

BÜYÜT

Sendikalaştıkları için işten atılan DSC Otomotiv işçilerine desteğe gelen DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, önceki gün yapılan polis müdahalesini hatırlatarak, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve valimizin ileri demokrasisi buysa, yesinler sizin demokrasinizi” dedi.

Sendikaya üye oldukları için işten çıkarılan DSC Otomotiv işçileri dün yine yeni işçileri içeri almamak ve direniş çadırı kurmak için fabrika önünde toplandı. Bu kez cop kullanmayan polis işçileri ablukaya alarak yoldan çıkardı. İşçilerin mücadelesine destek olmak için Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adan Serdaoğlu ile birlikte fabrika önüne gelen Devrimci İşçi Sendikaları (DİSK) Genel Başkanı Süleyman Çelebi, polis saldırısını hatırlatarak Vali Ercan Topaca’yı göreve davet etti. Çelebi, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve valimizin ileri demokrasisi buysa, yesinler sizin demokrasinizi” dedi.

GÜCÜNÜZ İŞÇİYE Mİ YETİYOR?
Suadiye’de kurulu Koreli D.S.C Otomotiv Koltuk Sistemleri Fabrikası’nda sendikalaştıkları için işten çıkarılan ve polis müdahalesiyle karşılaşan 35 işçiye DİSK’ten destek geldi. DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Nakliyat-İş Genel Başkanı ve DİSK Örgütlenme Daire Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu işçileri fabrika önünde ziyaret etti. KESK’e ve DİSK’e bağlı sendikaların da katıldığı ziyarette açıklama yapan Genel Başkan Serdaroğlu, önceki gün şube başkanı Hami Baltacı ve işçilerin yaralandığı polis müdahalesini kınadı. Emniyet güçlerinin işverenleri değil, bu kentte yaşayan işçilerin de haklarını savunmak zorunda olduğunu ifade eden Serdaroğlu, Vali Ercan Topaca’yı göreve davet etti. Serdaroğlu, “Gücünüz 20’li yaşlardaki bu gençlere yetiyor. Gidin Anayasa’yı çiğneyen işverene karşı çıkın” dedi.

DİZ ÇÖKMEYECEĞİZ
Kaçak işçi çalıştırılmasına devletin göz yumduğunu belirten Serdaroğlu, işverene seslenerek, “Gücün yetiyorsa tüm işçileri çıkart. Biz saldırılara yenilmeyeceğiz” diye konuştu. DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ise işçilerin çadırlarını kaldırmaya çalışan belediye, işveren ve polisin örgütlü bir şekilde saldırılarda bulunduğunu söyledi. Çelebi, “Ne DİSK’e ne de bağlı sendikalarına diz çöktüremeyeceksiniz. İşçileri ve şube başkanımızı döverek bizi yıldıramayacaksınız. İşveren işçiye devletin gücü ile zulme ediyor. Buna dur diyecek bir devlet yetiklisi yok mu? Başbakan ve valimizin ileri demokrasi anlayışı buysa yerim sizin ileri demokrasinizi. Biz bu saldırıların üzerine bir bardak su içmeyeceğiz” dedi.

BU ZULÜM SON BULSUN
İşvereni bu kadar savunma yetkisinin kim tarafından verildiğini soran Çelebi, “İktidar size sokağa çıkan, hak arayan herkesi dövüp ayaklarınızın altına mı alın diyor? Sizin eşit davranma sorumluluğunuz var. Haklarını kullananlara saygı gösterin. Bu zulmün son bulmasını istiyorum. Burada eşkıyalık yapılıyor. Bizim değil, Anayasayı çiğneyenlerin hakkından gelin. Bu polis devleti ve faşizmin göstergesidir. Ben bu genç işçilerle sonuna kadar omuz omuza mücadele edeceğim. Zalimin zulmü varsa işçinin, emekçinin ve yoksulların DİSK’i var” dedi. çelebi son olarak pazartesi günü Vali Ercan Topaca ile görüşeceğini kaydetti.

25 Şubat 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR