Spor mu? Bitkisel tedavi mi? Yoksa akupunktur mu?

Zayıflamak için sağlığınızı tehlikeye atmayınObezitehastalığına yakalananların sayısı gün geçtikçe artarken, kilo vermek için kullanılan yöntemleri ve...

BÜYÜT

Zayıflamak için sağlığınızı tehlikeye atmayın
Obezitehastalığına yakalananların sayısı gün geçtikçe artarken, kilo vermek için kullanılan yöntemleri ve farklarını araştırdık. Konunun muhataplarıyla yaptığımız sohbetlerde hepsi zayıflamak için sağlığın tehlikeye atılmaması gerektiği fikrinde birleşti

Kış aylarında alınan kilolardan kurtulmak isteyenler, ya da kilo almak istemeyenler spor salonları ve aktarlara yöneldi. Zayıflamak isteyenlerin durak noktası olan aktarlar, spor salonları ve akupunktur tedavisi uygulayan sağlık merkezleri farklı metotlarla ama ortak noktada “Sağlıklı Yaşam”da buluşuyor. Zayıflamanın yanı sıra daha sağlıklı olma isteği bazı bitkisel ürünlere yönelmeyi de yanında getiriyor. Ancak kimi zaman televizyonda veya çevremizde yanlış ilaç kullanımından dolayı hayatını kaybeden, rejim yapmak uğruna aç kalan ve sağlığını kaybeden birçok insan, bu işin ne kadar önemli olduğunu gözler önüne seriyor.

ZAYIFLAMAK İÇİN 3 YÖNTEM
Zayıflamak uğruna sağlığını tehlikeye atanların sayısı gün geçtikçe artarken, dünyanın yaygın hastalığı olan obezite ise bu tür ölümlerin yaşanmasına davetiye çıkarıyor. Bu konuyla ilgili spor merkezleri, akupunktur tedavisi uygulayan merkezler ve aktarlar sorduğumuz sorularda ortak bir mesaj veriyor. “Zayıflamak uğruna sağlığınızı tehlikeye atmayın.” Zayıflama bitkileri, spor ve akupunktur tedavisi üzerine konunun uzmanlarından görüşler aldık. Her biri kendi işinin ne kadar önemli olduğunu aktarırken, bir diğerini reddetmeden işin uzmanından yardım almanın önemli olduğuna dikkat çekti. Zayıflamaktan çok sağlıklı yaşama dikkat çeken uzmanlar, bir anda zayıflamanın insan sağlığını olumsuz etkilediğini belirtti.

SAĞLIKLI ŞEKİLDE KİLO VERİN
Fitness Lıfe Spor Salonu’nda çalışan Kadriye Erdim, sağlıklı yaşamın sporla mümkün olduğunu belirterek, “Spor merkezlerime 15-60 yaş arası herkes gelebilir. Bizim amacımız sağlıklı bir şekilde kilo verdirmek. Aynı zamanda vücudumuzun spora ihtiyacı vardır bunu da karşılamayı amaçlıyoruz. Günümüzde hemen hemen herkes masa başında çalışıyor ve spor yapma imkanı bulamıyorlar. Kan dolaşımı zayıflıyor, metabolizma ağırlaşıyor, vücut yağ oluşturmaya başlıyor. Biz ise programlı bir şekilde hocalarımızın yardımıyla ve yağ yakıcı ilaçlarla destek vererek spor yaptırıyoruz. İnsanın daha zinde olabilmesi için spora ve sağlıklı beslenmeye ihtiyacı olduğunu her defasında söylüyor ve bunun için imkanlar sunuyoruz” dedi.

TEK HEDEF ZAYIFLAMAK
Niki Life Spor Center’in Müdürü Gökhan Ulaş ise “Her şeyin başı spordur. İnsanlar sporsuz ne yaparsa yapsın asla verimli olmaz. Aktarlarda veya diğer yerlerde satılan bitkisel ürünlerin zayıflamak için tek başına yararlı olabileceğini düşünmüyorum. Bunun sebebi ise insanın hiç bir şey yapmadan sadece küçük kapsüllere sıkıştırılmış bitkisel ilaçlar veya ürünlerle zayıflamaya çalışmasıdır. Bu tür zayıflamaların zaten devamlılığı olmaz. Bir anda zayıflamak veya bir anda kilo almak insan vücudu ve sağlığı için olumlu sonuçlar doğurmuyor. Şimdi yaz mevsimi yaklaştı, kadınlar ve erkekler spor salonlarına hücum ediyor. Bunun sebebi asla sağlıklı olmak değil tek hedef zayıflamak. Bu zayıflamanın çabuk olması içinde elinden geleni yapıyorlar. Hiç düşünmeden ilaçlar ve çeşitli ürünler kullanıyorlar bunun ne kadar yararlı ya da zararlı olduğu onlar için önemli olmuyor” diye konuştu. Ulaş, zayıflama isteğinin sağlığın önüne geçmemesi gerektiğini belirtti.

SPOR, TIP VE AKTAR ÜÇGENİ
Aktarların çok fazla talep gördüğünü ve zayıflamada etkili olduğunu belirten Can Şifa Baharat çalışanı Asiye Çabuk ise bitkisel kapsüllerin bitkilerin sıkıştırılmasından elde edildiği, bitkilerden elde edilen bitkisel jelatinlerde saklandığını ve amaca yönelik kullanımında herhangi bir yan etki riskinin olmadığını belirtti. Asiye Çabuk, “Spor merkezleri, spor hocaları, spor yapanların ve daha sağlıklı yaşamaya çalışanların danışmanlarıysa aktarlarda tamamlayıcı tıp danışmanıdır” diyerek mutlaka spor salonları, tıp ve aktar üçgeninin takip edilmesi gerektiğini belirtiyor. Çabuk, ayrıca Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı onaylı ürünlerin kullanılmasının sağlık açısından çok önemli olduğunu ifade etti.

ALTERNATİF DEĞİL
Yaz aylarında zayıflatıcı ürünler, kış aylarında ise gribal enfeksiyona karşı mücadele eden çeşitli bitkisel çayların yoğun ilgi gördüğünü belirten Çabuk, kadınların çoğunlukla yaz aylarında zayıflama ürünlerine olan ilgisine dikkat çekti. Açıklamasının devamında bilimsel tıp ile tamamlayıcı tıp arasındaki ilişkiye dikkat çeken Çabuk, “Biz aktarlık mesleğinin spor salonlarına alternatif olduğunu düşünmüyor, yaptığımız işi, sattığımız ürünleri sağlığı takviye edici gıdalar olarak nitelendiriyoruz. Bizim sattığımız bitkisel ürünler yaşam kalitesini arttırıcı ürünler, sağlığımızı koruyucu ürünler ve hastalık sürecinde tedavi süresini kısaltıcı ürünler olarak kabul görmektedir” diye konuştu.

TAMAMLAYICI OLABİLİR
Sağlıklı yaşam için akupunktur tedavisini uygulayan RomatemHastenesi’nde çalışan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ve Akupunktur Uzmanı Dr. Hatice Ergüner ise spor, bitkisel tedavi ve akupunktur’un şişmanlığın üzerindeki etkisi hakkında yaptığı açıklamada, “Bazı konularda birleşsek de hepimizin kesiştiği noktalar var. Birbirimizi tamamlayabiliriz ancak çok farklı metotlar uyguluyoruz. Akupunktur iştahı ve mide asit salgısını azaltarak diyet yapmayı kolaylaştıran ve metabolizmayı hızlandıran bir tedavi yönetimidir. Akupunktur sayesinde diyet çok rahat yapılabilir. Aynı diyeti akupunktur yapılmadan uygularsanız dahi aynı kiloyu veremezsiniz” dedi.

Akupunktur nedir?
Akupunktur, birçok hastalığın tedavisinde kullanılan bilimsel bir tedavi yöntemidir. İnsan vücudunun kendi kendini onarım gücü çok yüksektir ve bu gücü harekete geçiren belli uyarı (akupunktur) noktaları vardır. İnsan vücudunda bilinen 1000 kadar akupunktur noktası mevcut olup, her hastalık için ayrı program ve ayrı noktalar bulunmaktadır.

Akupunktur iğnelerinin özelliği nedir ve acı veriyor mu?
Akupunktur tedavisinde kullanılan iğnelerin içerisinde ya da üzerinde herhangi bir madde yoktur. Günümüzde yaygın olarak kullanılan iğneler paslanmaz çelikten olup çok incedirler. İğnelerin boyları ve kalınlıkları değişmekle beraber seçim kullanılan noktaya ve akupunktur uygulayan hekimin tercihine göre değişir. Birçok kişi iğnelerin can yakıp yakmadığını merak eder. Akupunktur neredeyse ağrısız bir tedavi yöntemidir. Duyulan acı kişinin ağrı eşiğine bağlı olarak değişmekle beraber genelde sinek ısırması şeklinde bir acı hissedilebilir. İğne çıkarılınca acı oluşmaz.

Akupunkturun etkisi psikolojik mi?
Akupunkturun etkileri laboratuar ortamında kanıtlanmış olup yan etkisi olmayan bir tedavi yöntemidir. Küçük çocuklarda ve veterinerler tarafından hayvanlarda uygulanan akupunktur tedavilerinde iyi sonuçlar alınmıştır ki bu hasta gruplarında bir psikolojik etkinlik olması söz konusu değildir. Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO) tarafından 1979 tarihinde onaylanmakla birlikte başta Avrupa olmak üzere artık dünyanın her yerinde uygulanır duruma gelmiştir. Akupunktur ile tedavi Türkiye'de ilk kez 29.05.1991 tarihinden Bakanlar Kurulu Kararı ile yasal bir zemine oturtularak kabul edilmiştir.

Diyet listesi iğneler takılmadan uygulansa aynı sonuç alınır mı?
Akupunktur diyet yapmayı kolaylaştıran ve metabolizmayı hızlandıran bir tedavi yöntemidir. Akupunktur sayesinde diyet çok rahat yapılabilir. Aynı listeyi akupunktur yapılmadan uygularsanız dahi aynı kiloyu veremezsiniz. Kliniğimizde vücut ve kulak akupunkturu yapılmaktadır. Zayıflama tedavisinde haftada 1 seans uygulanmakta olup ideal kiloya yaklaştıkça haftalık seans aralıkları uzatılarak ideal kilodan sonra aylık koruma programına geçilmektedir. Böylece verilen kiloların tekrar geri dönmesi önlenmiş olur.

Yan etkisi var mı?
Akupunkturun düzenleyici etkisi olduğundan bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Yalnızca iğnelerin sterilizasyonu ile ilgili yan etkiler olabilir.

Akupunktur ne kadar süre uygulanır? Kilo verme garantisi var mı?
Akupunktur uygulama süresi fazla olan kiloya göre değişir. Ayda ortalama hedefimiz 4-6 kilo arasında olmakla beraber bazı hastalarımız 10 kiloya kadar da çıkabiliyor. İdeal kiloya yaklaştıkça haftalık süreçler uzatılarak aylık takip dönemine geçilir. Tıpta hiçbir şey için garanti verilmez. Ancak kişinin iştahı kapanıp, metabolizması hızlandığı ve enerjisi arttığı için diyete uyumu çok daha kolay olur ve hızlı kilo vereceği söylenebilir.

Akupunkturda yaş sınırı var mı?
Yeni doğan çocuklardan çok yaşlı kişilere kadar her yaşta uygulanabilir. Ancak kliniğimizde özellikle kilo için ergenlik döneminden sonraki çocuklar kabul edilmektedir.

06 Şubat 2011 Kocaeli- Asayiş


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR