Mehmet Ali Paşa kendi kitabını yazıyor

Mahalle yaşayanlarından olan Müge Uçar, “Yıl 1922 ve İşte Mehmet Ali Paşa 2015” adıyla kitap çıkarmaya hazırlanıyor. Diğer yazılan kitapların aksine...

Mahalle yaşayanlarından olan Müge Uçar, “Yıl 1922 ve İşte Mehmet Ali Paşa 2015” adıyla kitap çıkarmaya hazırlanıyor. Diğer yazılan kitapların aksine bu kitap, Mehmet Ali Paşa Mahallesinde yaşayan insanlar tarafından kaleme alınıyor.

 

SP’LİLER ERKEN AYRILDI

Düzenlen programa AKP Milletvekili adayı Mehmet Akif Yılmaz, CHP Milletvekili adayı Fatma Kaplan Hürriyet, SP Milletvekili adayları Zafer Kılıç, İbrahim Bıyıklı, Fatih Polat ve davetliler katıldı. SP’liler Gebze’de miting olması dolayısıyla programdan erken ayrılmak durumunda kaldılar.

 

KİTABIN İÇERİĞİ

Kitabın tanıtımı noktasında Mehmet Ali Paşa’da bulunan Cemalin Yeri’nde yapılan programa çok sayıda davetli katıldı. Programın açılış konuşmasında kitabı hazırlayan Müge Uçar “Mehmet Ali Paşa tarihini yazıyoruz. 120 kalem tarafından anılar kaleme alınmıştır. Kitap 3 bölümden oluşmaktadır. 1922-2015 yılında ilk bölüm yer almaktadır. İkinci bölümde anılar yer alıyor. Üçüncü bölümde Mehmet Ali Paşa nedir? Sorusuna cevap arıyoruz. Mehmet Ali Paşa, Türkiye’nin özetidir. Birlikteliğin sağlandığı yerdir. Mehmet Ali Paşa’ın ikinci kitabında ise mahallenin önemli şahsiyetleri yer alacaktır” dedi.

 

CAZİBE MERKEZİ OLACAK

Mehmet Ali Paşa Muhtarı Yaşar Doğan ise “54 yılında muhtarlık olmuştur. Daha önce Cedit Mahallesine bağlıydık. Ardından bizden mahalleler oluştu. Bu kitap mahallemiz için çok önemlidir. Bu kitap ülkemizde ilk olacaktır. 5 yıl sonra Mehmet Ali Paşa cazibe merkezi olacaktır. Mehmet Ali Paşa Ankara’da vekillerimiz sayesinde tanınacaktır. Mehmet Ali Paşa bir sevdadır” ifadelerini kullandı.

 

AİLE ORTAMI VAR

KOÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İşletme, Muh.ve Fin. Prof.Dr.Vasfi Haftacı “Elimizden gelen desteği bu kitap için veriyoruz. Mehmet Ali Paşa’yı 64-65 yılından itibaren bilmekteyim. Mehmet Ali Paşa çok farklıdır. Aile ortamında bulunuyoruz. Mehmet Ali Paşa Türkiye’dir. Buraya gelen ayak uydurmaktadır. Burası sevda yeridir. Ne mutlu Mehmet Ali Paşa’lıyım diyene” ifadelerini kullandı.

 

HERKESE KAPIMIZ AÇIKTIR

CHP Milletvekili adayı Fatma Kaplan Hürriyet “Bu yapılan eser çok önemlidir. Önemli eser olacaktır. Mehmet Ali Paşa birçok nesli yetiştirmiştir. Burası yaşanan bir mahalledir. Bizlerin ortak kültürüdür. CHP çatısı altında Ömer Türkçakal’dan sonra ilk hukukçu vekil olarak mecliste olacağız. Paşanın kızıyım. Herkese kapımız açıktır. Hepinizin başınızın üstünde yeri vardır. Bizler sorunları çözmek için buradayız” değerlendirmesinde bulundu.  

 

SAHİP ÇIKMALIYIZ

AKP Milletvekili adayı Mehmet Akif Yılmaz “Çok önemli bir kültür oluşturuldu. Irak, mezhep ayrılığı gözetmeksizin büyüklerimiz bizlere öğretmiştir. Çok büyük değerler bıraktılar. Mahalle yaşayan bir okuldur. Aramızda ki sevgi ve muhabbetin altında bu gelenek yatmaktadır. Bu geleneği sahiplenmeliyiz. Bu mahallenin evlatları olan gençlerimize sahip çıkmalıyız. Onların elinden tutmalıyız” dedi.  

 

EN ÖNEMLİ RUH

Gençlerimize önderlik etmeliyiz diyen Yılmaz “Bireyselleşmek artmaktadır. Komşuluk bağları kopartılmak istenmektedir. Mahalle kültürünü yaşatmalıyız. Hepimiz üzerine düşeni yerine getirmelidir. Hep birlikte gençlerimize güzel bir gelecek güzel bir Mehmet Ali Paşa bırakmalıyız. Batı Şeria’ya hoş geldiniz. Zalimin karşısında mazlumun yanında yer almaktır. Mehmet Ali Paşa gençlerine verdiği en önemli ruhtur” ifadelerini kullandı.

 

ORTAK KAYGILAR

Haksızlığı korkmadan haykırmayı öğrendik diyen Milletvekili adayı Yılmaz “Mehmet Ali Paşa bu tavırlarıyla örnek oldular. Mehmet Ali Paşa için çok güzel ufuklar açacaktır. Mehmet Ali Paşa yıllarca ihmal edilmişti. Çok büyük zamanlar 2’nci, 3’ncü sınıf görülmüştü. Siyasiler mahallemize katkı verecektir. Bir evladınız olarak üzerimize düşeni yapacağız bundan hiçbir çekinceniz olmasın. Farklı partililerde hizmet yarışında olsak da mahalle adına ortak kaygılar içerisindeyiz” değerlendirmesinde bulundu.

 

SPOR KULÜPLERİ

Mehmet Ali Paşa eski Muhtarı Mehmet Kanpara “75 yaşındayım 15 yaşına indim. Mahallemizden profesör çıkmıştı. Mahallemizde her şey var. Hiçbir zaman milletvekili gönderemiyorduk. Mahallemizde iki spor kulübü bulunmaktadır. Bağdatspor ve Mehmet Ali Paşa Kavaklıspor dünya şampiyonudur. 94 yılında göreve geldiğimiz hiçbir şey yoktu. Doğu kışla girişinde düzenleme yapılmasını istedim. Muhtarlığı bırakmanın altında bu yatmaktadır. Bunun üzüntüsünü yaşamaktayım” ifadelerini kullandı.  

 

MANGAL GİBİ YÜREK

Kanpara “Etrafımızda sadece beş market istediğin kadar dert et. Gençlerimiz camide sabah kahvaltısı yapmaktadır. Mahallemizden beş milletvekili adayı vardır. Bu proje geç kalınmış bir düşüncedir. Mangal bir yürük ile yola çıkılmıştır. Gençlerimizin işi, aşı, eşi yoktur. Bunların çözülmesi gerekiyor. Türkiye’ye örnek olacaktır. Camiye gelirken sokaklarımız çamur içerisindeydi” açıklamasında bulundu.

 

MAHRUMİYET DURUMUNDA KALDI

Eski Bekirpaşa Belediye Başkanı – Kent Konseyi Başkanı Abdullah Köktürk “İzmit’in merkezi Bekirpaşa denilince arka bahçesi algısını kıramıyorduk. Millet yüzünü ekşiterek bakarlardı. Mehmet Ali Paşa uzun zaman mahrumiyet durumunda kaldı. Geçmişimizin kayıt altın alınması çok önemlidir. Yaşanan sıkıntıların unutulmaması için önemlidir. Kitap haline gelmesi çok güzeldir. Serkan BORLAK

05 Haziran 2015 Kocaeli- Kültür-Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR