Altın satacak bankalara kuyumcular tepkili

Bankalara şubelerden Cumhuriyet ve ziynet altını alıp satma yetkisi verilmesine ilimizde kuyumculuk yapan esnaflar tepkili. Bu konuda aynı kanıya vara...

BÜYÜTBankalara şubelerden Cumhuriyet ve ziynet altını alıp satma yetkisi verilmesine ilimizde kuyumculuk yapan esnaflar tepkili. Bu konuda aynı kanıya varan kuyumcular, bankacıların kendi işini yapması gerektiğini belirterek, altının kuyumcudan alınacağına da vurgu yaptı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) “Bankaların Kıymetli Maden Alım Satımına ve Alacaklarından Dolayı Edindikleri Emtia ve Gayrimenkullerin Elden Çıkarılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu düzenleme gereği bankalara Cumhuriyet ve ziynet altını satma yetkisi verildi. Vatandaş bugüne kadar kuyumcudan satın aldığı tam ve yarım Cumhuriyet altını ile takı olarak kullanılan çeyrek altınları, bundan böyle banka şubelerinden de satın alabilecek. Bu konuyla ilgili görüşlerini aldığımız kuyumcu esnafı duruma tepki göstererek herkesin kendi işini yapması gerektiğini, altının da kuyumcudan alınması gerektiğini dile getirdi.
BANKALAR KUYUMCULARIN İŞ ALNINA GİRİYOR
Bir süre önce altın hesabı uygulamasıyla altın toplamaya başlayan bankalar şimdi de şubelerden altın satacak. Yastık altındaki altınları para piyasalarına çekebilmek amacıyla vadeli, vadesiz altın hesabının yanı sıra birikimli altın hesabı ve anapara korumalı altın yatırım fonu gibi birçok tasarruf paketini uygulamaya sokan bankalar, şimdi de doğrudan altın alım satımıyla kuyumcuların iş alanına girdiler. Daha önce yapılan düzenlemelerle vatandaş bankalardan sadece 24 ayar, bir gram ile 1 kilo arasında değişen ölçülerdeki külçe altınları satın alabiliyordu. Hatta bazı bankalar bankamatiklerden altın satışına bile başlamışlardı.
ALTIN TRANSFERİ YAPILABİLECEK
Yayımlanan yeni yönetmelik sayesinde artık vatandaş, bankalardan ziynet altını alıp satabileceği gibi, altın hesabı açtırmak suretiyle altını havale olarak da gönderebilecek. Vatandaş bankada açtıracağı altın hesabıyla, kendi hesapları ya da başka müşterilerin altın hesapları arasında havale yapabilecek. Vatandaş ayrıca, banka şubelerinden ya da internet bankacılığı kanalıyla fiziki altın taşıma riski almadan, kendi hesapları arasında ya da başka müşterilerin hesaplarına altın transferi yapabilecekler. Başka bankalara transfer işlemi ise henüz mevcut bir sistem olmadığı için şimdilik yapılamıyor.
Kuyumcuların görüşleri;
Kuyumcular Dernek Başkanı Mehmet Bayram (İkizler Kuyumculuk)
“ÇALIŞMALARIMIZI YAPIYORUZ”
“Son alınan kararla bu yönetmelik durduruldu. Yani külçe altın satmaya devam edecek olan banka şubeleri sarrafiye satışı yapmayacak. Zaman içerisinde ne olur bilmiyoruz. Ama bu kararın kuyumcuları zor durumda bırakacağı su götürmez bir gerçek. Bu sorunları dernek olarak zaten biliyor ve konuyla ilgili çalışmalarımızı da sürdürüyoruz” dedi.
Davut Şengül (Takı Kuyumculuk)
“ŞİDDETLE KARŞIYIZ”
“Altın kuyumcudan alınır. İnsanlar altın alırken görmek ister. Bankalar külçe altın veriyor ama kağıt üzerinden. Bu karar biz kuyumcuları zor durumda bırakacak. AVM’lerin bakkal esnafına verdiği zarar gibi bankalar da kuyumcu esnafına büyük zarar verecek. Bırakın maddi yanını esnaf müşteri ilişkisi de yok olacak. Bu karara şiddetle karşıyız. Kuyumcuyu ilgilendiren işleri bıraksınlar da kuyumcular yapsın” dedi.
Kadir Telci (Altınlale Kuyumculuk şirketler Grubu)
“HAKSIZ REKABET SONLANDIRILMALI”
“Bu kararı doğru bulmuyorum. Herkes kendi asli görevini yapmalı. Kuyumcular nasıl ki kendi işini yapıyorsa banklar da bu tutumda olmalı. Biz kuyumcular bu haksız rekabetin sonlandırılmasından yanayız. Her meslek dalının kendi görevini layıkıyla yapmasından yanayım” dedi.
Oral Altın (Altınhan Kuyumculuk)
“ÜTOPYADAN İBARET”
“Bu kararı doğru bulmuyor ve kuyumculara büyük bir darbe olduğunu düşünüyorum. Bankaların kendi işini yapması taraftarıyım. Altın alınacak yer kuyumculardır. Bankadan altın alma fikri bence çok da doğru değil ve bir ütopyadan ibaret. Umarız bu karar uygulamaya geçmez.
Muharrem Can
“EKMEĞİMİZLE OYNUYORLAR”
“Bankalar piyasadan para toplamak adına şimdi de başka bir sistem oluşturdu. Biz kuyumcuların ekmeğiyle oynamaya kalkıyorlar. İnsanlara sınırsız limitlerle kredi kartları veren, insanların ocağını söndüren bankalar şimdi de yabancı sermayeyi altın üzerinden güçlendiriyor. Altını satarken yüksek fiyatlarla satıp alırken de yok pahasına alacaklar” dedi.
Bayram Yılman (Bayram Kuyumculuk)
“BÜYÜK DARBE”
“Bu karara tamamen karşıyım. Zaten altın alıp satmaya başlasalar da bizim alıp sattığımız fiyatı kullanamazlar. Biz kuyumculara büyük bir darbe bu” dedi.
Kayhan Topçu (Topçular Kuyumculuk)
“Bu karar sektör için olumlu değil. Devlet bu konuda büyük bir hata yapıyor. Herkesin bildiği işi yapması taraftarıyım. Kuyumcu altın satar. Bankacı da kendi işini yapar. Bu durumda bankacılar kendi işini yapsın. Zaten kullandığımız post cihazlarından bankalar büyük kar ediyor. İnsanlara sattıkları kredi kartları milletin ocağını söndürüyor. Bizi de resmi tefeci durumuna soktular. Bu kuyumcu sektörüne bir karalama mıdır? Tepki olarak kuyumcular post cihazlarını bankalara geri verebilir” dedi.


02 Şubat 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR