Dilovası Yeni Yıldız Mahallesi Kaldırılıyor!

Dilovası Belediyesi ile Dilovası Organize Sanayi Bölgesi(DOSB) arasında kalan Yeni Yıldız Mahallesi, Çevre ve Bölgesel Kalkınmada Dilovası örneği Çalı...

BÜYÜT

Dilovası Belediyesi ile Dilovası Organize Sanayi Bölgesi(DOSB) arasında kalan Yeni Yıldız Mahallesi, Çevre ve Bölgesel Kalkınmada Dilovası örneği Çalıştayı Raporu ve Eylem Planı kapsamında kaldırılıyor.
 
Kocaeli Valisi Ercan Topaca, “Çevre ve Bölgesel Kalkınmada Dilovası örneği Çalıştayı Raporu ve Eylem Planı” hakkında açıklama yaptı. Kocaeli Valiliği 100.yıl toplantı salonunda Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak ve MARKA Genel Sekreteri Erkan Ayan’ın eşlik ettiği basın toplantısında Dilovası’yla ilgili alınan kararlar kamuoyuna açıklandı.
 
ANA SORUN SANAYİLEŞME
Kocaeli Valisi Ercan Topaca “Yaklaşık bir yıldır bu rapor üzerine çalışma yapıyoruz. Daha önceden bu yönde toplantılar yapıldı. Bu sorunların tespiti noktasında yapıldı. Sorunların tespitinde herkesten görüş ve öneriler alınmıştır. Herkes Dilovası’nın sorunlarını biliyoruz. Bir çoğumuz yaşıyor. Bu sorunları bilmek yetmiyor onu çözmek gerekiyor. Sanayileşme sorunları raporun ana başlığını oluşturuyor. Çevre, hava ve su kirliliği, bununla birlikte göç, kaçak yapılaşma, eğitim sorunları, ciddi kurumsallaşma sorunu yaşanıyor. Bu ilçemiz 2008 yılında kurulmuştur. Kamu kurumları yeni oluşmaktadır. Kamusal hizmetlere ulaşımda sıkıntılar yaşanıyor. Yeni sanayi tesislerin açılması yönünde gelen talepler baskılar var. Kent kültürü henüz oluşmamış durumdadır. Eksikleri biliyoruz” dedi.
 
HÜKÜMET KONAĞI İHALESİ YAPILDI
Sorunlar diğer sorunları tetiklemektedir diyen Vali Topaca “Sorunları ayırarak çözmemiz mümkün değildir. Bütün sorunlar hep birlikte çözülmelidir. Hiçbir zaman Dilovası’nda hiç sorun olmadığını söylemedik. Hükümet konağı bulunmuyor, bir çok kurum bir arada bulunuyor. Dilovası’nda toplantılar yaptık. Hükümet konağı için ihale aşamasındayız. Bina yapılacak. Müstakil olacak. Sağlık konusunda 24 saat sağlık ocağı uygulamasına geçildi. Dilovası Hastanesi’nin ihalesi yapıldı. Dersliklerde ki öğrenci sayısı düşürülecektir. Bu kentin ortasından otoban ve D-100 geçmektedir. Kent içerisinde ulaşım ciddi bir sıkıntıydı. Buraya en büyük kavşaklardan biri yapıldı” açıklamasında bulundu. 
 
SİHİRLİ DEĞNEK YOK
Hazırlanan raporda 21 hedef belirlendi diyen Vali Topaca “Değişik kurumları ilgilendiren 57 proje planlanıyor. Bu raporun hukuki niteliği bulunmuyor. Kanun değil sihirli değnek değildir. Bize yönetimde iyi niyet göstergesidir. Kamuoyu ile paylaştığımız sorunların çözümünde öneri paketidir. Herkes bu sorunların çözümüne katılacaktır. Söylenen her şeyi öngördüğümüz sürede gerçekleştireceğiz iddiasında değiliz. Kamu kurum ve kuruluşla vatandaş birlikte projeler çok çabuk hayata geçirilecektir. Herkes çözüm sürecinin içerisinde olacaktır. Kimseyi dışlama düşüncesinde değiliz. Kim ne söylüyorsa dinlenecektir. Bu rapor ideolojik bir öngörüsü yoktur. Üretime engel olmadan çalışma yapılacaktır. Üretim o bölgede yaşayan insanların sağlık, huzuruna etki yapmalıdır. Havayı, suyu kirletmemelidir” değerlendirmesinde bulundu.
 
HASTANE İHALESİ YAPILDI
Dilovası’nın tercih edilme sebebi olarak Vali Topaca “Büyükşehir Belediyesi, İl Özel İdaresi tarafından yatırımlar yapılıyor. Dilovası’nı özel olarak ele almamız burada çok ciddi sorun yaşanıyor olmasıdır. Dilovası Hastanesi ihalesi bitti. İhale kanunundan dolayı itirazlar ediliyor. Yer teslimi yapılacak temel atma yapılacaktır. 2012 hizmete açılacaktır. Bir yıllık bir sürede 6.5 Milyon TL’ye mal olacak. Özel proje hazırlandı” dedi.
 
KÖMÜRCÜLER OSB
Kömürcüler OSB genişleyecek mi diye bir şey yok diyen Vali Topaca “Alanı bellidir. Mahalli çevre kurulu kararı ile bekleme kararı alındı. Kömürcüler OSB tam anlamıyla faaliyete geçtiği zaman Dilovası’na ve etrafına zarar vermeyecek duruma gelecek. Hollanda ve Avustralya’da bu işin nasıl yapıldığını tespit edildi. Kömürcüler OSB yukarı taşındığı zaman faaliyet tam anlamıyla geçtikten sonra kömür depoları buraya taşınacak. Başka bir yerde yapılmasına izin verilmeyecek. Aşağıda ki depolar kapatılacak. Kömürcüler OSB genişlemeyecek” açıklamasında bulundu.
 
SİZİN KADAR HASSASIM
Çolakoğlu ve Diler Demir Çelik konusunda ise Vali Topaca “Kış aylarında orada ki kirliliği biraz arttığı dönemde şikayet artmaktadır. Dilovası’nda ki iki seyyar istasyona ilave olarak iki mobil ekip alındı. Bunlar ölçüm yapıyor. Dilovası’ndan her geçişimden havanın durumu hakkında bilgi alırım. Orada yaşayanlar kadar hassasım. Her zaman ölçümler yapılmaktadır. Dilvası’nın sorunu sanayinin yoğun olmasıdır. Coğrafi olarak çukurun içerisinde olması büyük etkendir. Limit değerler aşıldığı zaman kimsenin gözünün yaşına bakılmaz. Kim olursa olsun ceza kesiliyor. Halkımızın ve vatandaşımızın yanındayız. Afaki ihbarlara göre sanayiciyi mağdur edemeyiz. Sanayicinin yanlışı varsa ben gereğini yapıyorum. Gelen her ihbar ayrıntısına kadar incelenmektedir” değerlendirmesinde bulundu.
 
YENİ YILDIZ KALKIYOR
Dilovası’nın merkezinde bulunan Yeni Yıldız Mahallesi’nin kaldırılmaya başlandığını belirten Vali Topaca “Orada ki süreç… Yeni Yıldız Mahallesi sakinleriyle OSB yetkilileri arasında görüşme yapıldı. Valilik koordinesinde yapıldı. Arsa değeri 375 metre kare  bununla birlikte üzerinde ki yapının durumuna göre beton ise 488 TL, yığma bina ise 280 TL, bununla birlikte kaçak yapılaşma içinde enkaz bedeli ödeniyor. Kamulaştırma süreci izleniyor. Ev ve arsa bedeli ödeniyor. Burada ki vatandaşlara ev verme düzenlemesi değildir. Parasını vererek başka bir yerde ev yapacaklar” dedi.

13 Eylül 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR