Cipinde esrar bulunan Sönmez, ilk kez mahkemeye çıkarıldı

Mahkemede suçlamaları kabul eden Sönmez, “Burada olmaktan çok utanıyorum” dedi. Hakim Sönmez’in tutukluluk halinin devamına karar vererek mahkemeye k...

Mahkemede suçlamaları kabul eden Sönmez, “Burada olmaktan çok utanıyorum” dedi. Hakim Sönmez’in tutukluluk halinin devamına karar vererek mahkemeye kasım ayına erteledi.

 

Geçtiğimiz 14 Temmuz tarihinde İstanbul’da yapılan operasyonda eski Uzunçiftlik Belediye Başkanı Yaşar Sönmez, otomobilinde 91 kilo 900 gram uyuşturucu maddeyle yakalanmıştı. Operasyon sonrasında Yaşar Sönmez ve araçta bulunan Azer Ataoğlan, gözaltına alınmış, her iki isim de çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanarak 1 No’lu Metris Cezaevi’ne gönderilmişti. Mahkeme duruşmayı İstanbul Çağlayan 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmada mahkeme davayı 26 Kasım tarihine erteledi.

 

SUÇLAMALARI KABUL ETTİ

Saat 14.30’da başlayan duruşmaya tutuklu sanık Yaşar Sönmez ve vekili Av. Süleyman Özçelik, tutuklu sanık Azer Ataoğlan ve vekili Av. Mehmet Nasir Aydın ile tanıklar katıldı. Duruşmada Yaşar Sönmez’in morali yerindeydi. Duruşmada sanıkların aileleri de izleyici olarak katıldı. Duruşmada sanık Yaşar Sönmez üzerine atılı suçu kabul ederek Azer Ataoğlan ile birlikte esrar ticareti yapmayı planladığını ve İran’da anlaştıkları Mehmet isimli birinden mal aldıklarını kabul etti.

 

“ÇOK PİŞMANIM”

Sönmez malın maliyetini Ataoğlan’ın karşıladığını belirterek kendisi de 91 kilogram 900 gram eroinin nakliyatını sağladığını itiraf etti. İran’dan katırcılar tarafından Van’a getirilen eroini Van’dan teslim aldığını söyleyen Sönmez, “İstanbul Sirkeci Garı’na kadar geldim. Burada polisler arama yaptı. Plakamı ihbarla tespit etmişler. Arabada bir şey olup olmadıklarını sorunca ben de uyuşturucu olduğunu söyledim. Sonrasında da polisler konuşturdukları Azer’le buluştuğumuzda onu da yakaladılar. Ben yaptıklarım için çok pişmanım. Sizin karşınızda olmaktan utanıyorum. Bir daha böyle bir iş yapmayı Allah nasip etmesin. Ailemi rezil ettim” dedi.

 

30 YILA KADAR HAPİS CEZASI

Sönmez’in ilk ifadesinde “Tamamen bitiktim. Başka çarem yoktu. Çaresizlikten bu işe girdim. Pişmanım. Ben sadece taşımacılık yaptım” sözlerine yer verdiği ve Sönmez’i bu işe Kocaeli Suadiye’den birilerinin soktuğu iddia edilmişti. Sönmez’in 30 yıla kadar hapis cezası ile sonuçlanabilen uyuşturucu madde ticareti yapma ve uyuşturucu madde sağlama suçundan yargılandığı davanın ilk celsesi yapıldı. İstanbul Çağlayan 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşma, Ağır Ceza Hakimi Ahmet Tokat’ın başkanlığında gerçekleştirildi.

 

TÖRENLE AKP’YE GEÇMİŞTİ

Kocaeli’de bir dönem Uzunçiftlik Belediye Başkanlığı’nı yapan, 2014 Mart yerel seçimlerinde CHP’den Kartepe Belediye Başkanı olan ve olaydan kısa bir süre önce törenle AKP’ye geçen Sönmez’in uyuşturucu ticareti iddiasıyla tutuklanması ülke çapında büyük yankı bulmuştu. Kartepe’de geniş bir kesim tarafından tanınan ve Kocaeli siyasetinde önemli bir sima olan Yaşar Sönmez, uzunca bir süredir ekonomik sıkıntılar yaşıyordu. Kendisine ait yemek şirketini kapatan ve ani bir kararla CHP’den AKP’ye geçen Sönmez’in, son dönemde İran’da iş yaptığı biliniyordu.

 

“KADIN ARKADAŞLARIYLA GELİYORDU”

Duruşmada ilk olarak sanık Azer Ataoğlan dinlendi. Mahkeme huzurunda daha önce verdiği ifadesini tekrarlayan Ataoğlan, “Benim olayla bir ilişkim yoktur. Sanık Yaşar Sönmez ile daha önce iş yaptık. Ben Aksaray’da tekstil işiyle uğraşmaktayım. Kendisiyle Gürcistan’da tanıştık. Birkaç kez birlikte iş yaptık. Kendisi İstanbul’a sık sık gelirdi. Kadın arkadaşıyla birlikte geldiği için otelde kalamadığını söylemişti ben de kendisine emlakçı arkadaşlarım vasıtasıyla günlük kiralık evler tutuyordum. Yaşar Sönmez şal işi için bana yardımcı olacağını söyledi. Şal almak için İran’a gidecektim. Kendisi de işi olduğunu söyleyerek benimle geldi. Ben kendi işimle, o da kendi işiyle ilgilendi. Araçla Van’a kadar gidip orada arabayı bırakıp Van’a geçmiştik. Dönüşte Van’dan uçakla gitti” dedi.

 

“OLAYLA İLGİM YOK”

Ataoğlan, “Bundan birkaç gün sonra da Yaşar yolda kaldığını, zor durumda olduğunu ve paraya ihtiyacı olduğunu söyledi. Kendisine bende olmadığını ve veremeyeceğimi söyledim. Ondan iki gün sonra en az 15 kez aradı, fakat açmadım. Sonra yine açtım. Beş bin lira istedi. Aramızdaki hukuka dayanarak ben de arkadaşımdan borç buldum ve ona gönderdim. Perşembe günü Yaşar, İstanbul’a geldiğini söyledi, ben de borcu vereceğini düşünerek Bakırköy’deki Ömür Plaza’nın önünde buluşabileceğimizi söyledim. Gittiğimde de polisler bizi tutukladı. Ben ne olduğunu bile anlamamıştım. Benim olayla ilgim yoktur. O gün buluşmaya da şort ve t-shirtle gittim. Bu işin içinde olsam öyle gitmezdim” dedi.

 

“EŞİMİ EVDEN ATTILAR”

İfadesine devam eden Ataoğlan, “Suçları kabul etmiyorum. Güvendiğim kişinin oyununa geldim. Çocuklarımı göremiyorum. Olayı duyan ev sahibim eşimi de evden attı. Benim iki çocuğum var, küçük çocuğumu aylardır göremiyorum. Sanık Yaşar Sönmez benim kendisine 20 bin dolar verdiğimi söylüyor, ancak benim ona bu payı verecek durumum yok. Bu iddia asılsızdır. Banka hesaplarımı da inceleyebilirler” şeklinde ifade verdi.

 

“AİLEMİ REZİL ETTİM”

Ataoğlan’ın ardından tutuklu sanık Yaşar Sönmez’in ifadesi alındı. Yaşar Sönmez, “2014 yılında yerel seçim öncesinde kefil olduğum bir arkadaşım iflas etti. Bu nedenle onun iflası benim şirketimden karşılandı. Bu nedenle şirketimde payı olan kişilerin de evleri gitti. Tüm mal varlığımı kaybettim. Ben çok büyük bir boşluğa düştüm. Parasızlıktan yaptım bunu. Ailemi rezil ettim. Utanıyorum. Vicdanım sızlıyor. Salonda Kocaeli’deki gazeteciler de var. Onlar benim Kocaeli’de sayılır bir isim olduğumu ve siyasetçi olduğumu da iyi biliyorlar” dedi.

 

“BEN UYUŞTURUCUNUN NAKLİYATINI YAPTIM”

Battıktan sonra İran’da inşaat işi yapmak istedim, ama o da olmadı. Sonra Azer’le tanıştım. O bana ‘esrar işine girelim’ dedi. Ben de ‘bu işler çok sakat, yapmayalım’ dedim. Ama zor durumdaydım ve sonra kabul ettim. Azer’le İran’a gittik. Giderken uyuşturucu almak için Azer’in getirdiği 20 bin doları da yanımızda götürdük, orada gerçek adını bilmediğim Mehmet isimli kişiyle görüştük. Malı oradan aldık. Sınırın yakınına kadar kendimiz götürdük. Sonrasında burada katırcılara teslim ettik. Onlar malı Van’a götürdüler. Taşımaları üç dört günü buldu. Ancak 5 bin lira eksik olduğu için katırcılar malı vermedi, zorluk çıkarttı. Ben de bu yüzden Azer’i arayıp ondan para istedim. Ben de Van’da kendi arabamı bu Mehmet adındaki kişiye verdim ve o yüklemeyi yaptı. Sonra aracı alıp yola çıktım.”

 

“ARABADA UYUŞTURUCU VAR DEDİM”

“İstanbul’a geldiğimde Sirkeci Garı’nda polisler aracımı durdurdu ve arabada bir şey olup olmadığını sordular ben de uyuşturucu olduğunu söyledim. Azer’i kurtarmak için malların da Mehmet’e ait olduğunu söyledim. Sonrasında polisler bana Azer’i arattırdılar ve bir yerde buluşmamızı istediler. Azer de Bakırköy’de Ömür Plaza’nın önünde buluşmak istedi. Geldiğinde de polisler onu da tutukladılar. Ben Azer’i kurtarmak istedim, ama ortada bir suç var biz bunu birlikte yaptık. Şimdi böyle olunca kendini kurtarmak içi yalan söyledi, bu doğru değil. İkimiz de cezamızı çekeceğiz. Bu hatayı birlikte yaptık.”

 

“BUNLARI YAPACAK ADAM DEĞİLDİM”

“Malı teslim aldık. Maliyetini Azer karşıladı. Nakliyesini ben yaptım. Türkiye’deki satış için de İran’da malı aldığımız Mehmet yardımcı olacaktı. Satış yapıldıktan sonra biz de Azer’le payımızı alacaktık. Her şey belirlenmişti. Bana inanan insanları yanılttığım için çok pişmanım. Ailemi rezil ettim. Onlar yine benim yanımdalar. Zaten olmasalardı ben de hayatta olmazdım. Burada bulunmaktan utanıyorum. Allah kimseyi düşürmesin. Olayı duyanlar inanamıyor. Ben bunları yapacak bir adam değildim. Allah bir daha nasip etmesin. Adliyenin önünden geçirmesin” şeklinde ifade verdi.

 

İfadelerin alınmasının ardından sanık Azer Ataoğlan’ın vekili Av. Mehmet Nasir Aydın müvekkilinin üzerine atılı suçu gerçekleştirmediğini belirterek tahliyesini istedi. Sanık Yaşar Sönmez’in vekili Av. Süleyman Özçelik de kullanılan telefon numaralarının kayıtlarının çıkarılmasını isteyerek müvekkilinin tahliyesini istedi. Mahkeme heyeti yakalamayı yapan polislerin ifadelerinin alınmasını isteyerek duruşmayı 26 Kasım tarihine erteledi. Hilal GÜDÜCÜ

01 Ekim 2015 Kocaeli- Asayiş


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR