Yeni yılın ilk oyunu, KOÜ sahne sanatları öğrencilerinden

Dramatik Yazarlık, Sahne Tasarımı ve Oyunculuk bölümü öğrencileri ile öğretim görevlilerinin iş birliğinde hazırlanan “Macbeth Olmak” adlı oyun, “ikti...

Dramatik Yazarlık, Sahne Tasarımı ve Oyunculuk bölümü öğrencileri ile öğretim görevlilerinin iş birliğinde hazırlanan “Macbeth Olmak” adlı oyun, “iktidar” kavramını evrensel ölçekte masaya yatırıyor. İlk gösterimi 3 Ocak, Çarşamba günü, Atölye Sahnesi’nde gerçekleştirilen oyun, 2017’nin ilk prodüksiyonu olma özelliğini de taşıyor.

 

Öğrenci – Öğretmen iş birliği 

Shakespeare’in “Macbeth” adlı klasik yapıtından hareketle yeniden kurgulanan oyunun adaptasyon ve konsept çalışması, Sahne Sanatları Bölümü Öğretim Görevlisi Ali Ömür Ulusoy’a, rejisi ise Öğretim Görevlisi Nesli Meriç Sanioğlu’na ait. 

“Macbeth Olmak”, Shakespeare’in Macbeth karakterinin, karakter olmaktan çıkarılıp bir varoluş biçimine dönüştürüldüğü alternatif bir bakış açısı sunuyor. Diğer taraftan oyun, 360 derecelik bir kurgu matematiğine dayanıyor ve sürekli kendi etrafında dönen bir çember oluşturuyor.

Dramatik Yazarlık öğrencileri tarafından hazırlanan dramaturji çalışması, varoluşçu felsefe doğrultusunda suç sosyolojisinin detaylı bir araştırması ve masa başı çalışmasının sonucu olarak ortaya çıkıyor. Dekor, kostüm, aksesuar ve makyaj ise yine evrensel formlara ulaşma çabasıyla Sahne Tasarımı öğrencileri tarafından hazırlanıyor. Oyuncular da Oyunculuk bölümü öğrencilerinin hem kuramsal hem uygulamalı yoğun bir çalışması ile karakterlere hayat veriyor. 

 

Onuncu Yılında, 21. Büyük Prodüksiyon

“Macbeth Olmak”, bu yıl onuncu yıl dönümünü kutlayan Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü’nün, prodüksiyonunu gerçekleştirdiği 21. büyük oyun. Sahne Sanatları Bölümü, büyük oyunların haricinde, kısa oyunlar ve çocuk oyunları gibi çok sayıda projenin de sahibi durumunda. Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR