Gebze’de Sunay Akın rüzgarı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür Sosyal İşler Daire Başkanlığı Gebze’de gerçekleştirdiği Kültür Sanat Günleriyle birbirinden değerli yazar ve şair...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür Sosyal İşler Daire Başkanlığı Gebze’de gerçekleştirdiği Kültür Sanat Günleriyle birbirinden değerli yazar ve şairleri vatandaşlarla buluşturuyor. Gebze Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi geçen hafta da gösteri ve söyleşileriyle unutulmaz anlar yaşatan Sunay Akın’ı ağırladı. Gebzeliler Sunay Akın söyleşisini izlemek için saatlerce öncesinden kültür merkezini doldururken, salona girmek için adeta kapıları zorladı. Yaklaşık bir buçuk saat sahnede kalan usta şair, anlattığı öykülerle Gebzelileri hem güldürdü hem de düşündürdü.
 
VATANDAŞLARA VE BÜYÜKŞEHİR’E TEŞEKKÜR
Program Sunay Akın’ın hayatını anlatan sinevizyon gösterisi ile başladı. Ardından sahneye alkışlar arasında usta şair geldi. Gebzelileri selamlayan Sunay Akın, “Bu kadar kalabalık bir seyirci topluluğu beklemiyordum. Hepinize geldiğiniz için, beni de sizlerle buluşturduğu için Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ederim” dedi.
 
ALTAN ERBULAK’I ANDI
Sunay Akın, söyleşine tiyatro sanatçısı, karikatürist ve yazar Altan Erbulak'tan bahsederek başladı. Sunay Akın, Altan Erbulak'ın bir anısından bahsederken, Altan Erbulak bir gün maça gitmek ister, ancak sadece şeref tribünün kapısı açıktır. Oradan içeri girmek ister, ancak güvenlik görevlisi almaz. Daha sonraki hafta tekrar gitmek ister. Bu sefer eline aldığı kartvizitinin arkasına 'Hamili yakinimdir' diye yazar. Bu kartviziti güvenlik görevlisine uzatır. Kartın arkasında Altan Erbulak ismi vardır. Güvenlik görevlisi hemen Altan Erbulak’ı içeri alır ve şeref tribününde Vali Bey'in yanına oturtur. Altan Erbulak, kendi kartviziti ile kendisine torpil yapan tek insandır dedi.
 
ATATÜRK VE ERBULAK
Akın ayrıca yine Altan Erbulak’ın Atatürk ile yaşadığı bir başka anıya değindi.  Akın, “Kadri Binbaşı'nın minik oğlu, her sabah okula gitmeden önce komşu evdeki arkadaşını da yanına alır ve Çankaya sırtlarında beklermiş. Çünkü Atatürk'ün her sabah Çankaya Köşkü'nden çıkıp, TBMM'ye yürüyerek gittiğini, o sırada yol kenarına dizilen halkla sohbet ettiğini, onların sorunlarını dinlediğini bilirmiş. Bizim iki afacan her sabah Atatürk önlerinden geçerken başlarını öne eğerek Paşa'yı selamlarlarmış. Bu nedenledir ki, Atatürk'ü yakından hiç görememişler. Çünkü onlar saygı ile eğdikleri başlarını kaldırdıklarında Atatürk çoktan önlerinden geçip, gitmiş olurmuş. Bir gün arkadaşı hastalanınca, bizimki Ata'yı selamlamaya tek başına gitmiş. Yine başı öne eğik beklerken, Atatürk'ün sesini duymuş: 'Ne o oğlum? Sarı neden gelmedi bugün?' Erbulak da büyük bir heyecanla “rahatsızlandı paşam yarın yerinde olur” demiş, meğer Atatürk her gün onları görüp selamlarını alırmış ama boyunlarını eğdiklerinden görmezlermiş.
 
OYUNCAK MÜZESİNİ GEZİN
Sunay Akın söyleşisinin son bölümünde 2005 yılında ailesinden kalan köşkte açtığı Oyuncak Müzesi’nden bahsetti. Köşkte Akın’ın dünyanın farklı yerlerinden topladığı ve insanların verdiği oyuncaklar sergileniyor.  Akın, gezerken sanki bir müze değil de çocukluğa yolculuk hissi veren bu müzeyi herkesin ziyaret etmesini istedi.
 
ÇİÇEKLER SEYİRCİYE
Sunay Akın söyleşisinin sonunda kendisine verilen teşekkür çiçeğini ise seyircisiyle paylaştı. Usta şair ayrıca  okurları için kitaplarını da imzaladı.

01 Ekim 2011 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Kocaeli için kar uyarısı! mask
Kocaeli için kar uyarısı!

iPhone X, Türk Telekom mağazalarında mask
iPhone X, Türk Telekom mağazalarında
Otel odasında ölü bulundu! mask
Otel odasında ölü bulundu!
2 polis tecavüzden tutuklandı! mask
2 polis tecavüzden tutuklandı!
Salim Dervişoğlu’na 10 istekli mask
Salim Dervişoğlu’na 10 istekli
Tevfik Seno’da güvenlik zafiyeti! mask
Tevfik Seno’da güvenlik zafiyeti!

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR