Esnaf Odaları Birliği’nde başkan yine Kemal Kaya

Kocaeli Esnaf Odaları Birliği’nin dün gerçekleşen olağanüstü kongresi’nde başkan Kemal Kaya seçildi. Birliğin bulunduğu binanın zemin katındaki 350 me...

BÜYÜT

Kocaeli Esnaf Odaları Birliği’nin dün gerçekleşen olağanüstü kongresi’nde başkan Kemal Kaya seçildi. Birliğin bulunduğu binanın zemin katındaki 350 metrekare civarında olan işyeri için ödenen parayı eleştiren Arguner, “Hala atıl durumda bekletilen bu dükkana ödenecek para ile kaç odamızı mülk sahibi yapardık” dedi. Bunun üzerine Kaya, “Size konuşmak kolay. Nedense, birliğimizin SGK’ya, Vergi Dairesine ve personele ödediği paralardan söz eden yok” diye tepki gösterdi

Kocaeli Esnaf Odaları Birliği Olağanüstü Kongresi dün Şehir Restaurant’ta polislerin aldığı yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleştirildi. Oda başkanlarının ve üyelerinin yoğun katılım gösterdiği kongrede mevcut başkan Kemal Kaya ve Orhan Arguner’in listeleri yarıştı. Gergin bir havada yapılan seçimde …. oyla Kemal Kaya tekrar başkan seçilirken rakibi Orhan Arguner ise .. oy aldı.

ARGUNER: GÖNÜLLÜ DEĞİŞİMDEN YANAYIZ
393 üyenin oy kullanma hakkının bulunduğu kongrede divan başkanlığını Sakarya Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hasan Alişan yaparken, katipliğini ise Cihat Kaçamer, Ahmet Badem, Hüseyin Çepil ve Yusuf Ziya Çalış yaptı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan kongrede açılış konuşmasını mevcut başkan Kemal Kaya yaptı. Kaya, kongreye katılan üyelerine teşekkür ederek seçimin hayırlı olmasını diledi. Sonrasında konuşma yapan Orhan Arguner ise, “Değişimin zorunlu hale geldiğine inanan ve bu yolda bizim gibi düşünen, gönlü değişimden ve yenilikten yana olan, ilkesi önce hizmet diyebilecek arkadaşlarımızla yola çıktık”

‘YENİ YÖNETİM KADROSU ŞART’
“Hizmet arzusu ile fikirleri örtüşen, bu değişim sürecinin artık mutlaka ve mutlaka olmasına inanan, hassas ve adil, hizmet etmeyi tavizsiz bir şekilde sürdürmeyi ilke edinen, yepyeni bir yönetim kadrosu oluşturarak Allah’ın izni ile bizim gibi düşünenlerin desteğini almak arzusu ile karşınıza çıkmış bulunmaktayız” dedi.

ARGUNER, VAADETTİ
Arguner, “Bizim yönetimimizi seçip bizlere göre ve hizmet yetkisi verdiğiniz takdirde esnaf odaları camiamızda yapmayı planladığımız hizmetlerin bazılarını şöyle sıralayabiliriz: Atıl durumda işletmeden mahrum bırakılan birliğimizin 6. katındaki sosyal tesislerin bir bölümünü misafirhane, diğer bir bölümünü ise her gün işler durumunda kalmak kaydı ile sosyal tesis olarak hizmetinize açık tutacağız. Birliğimizin binasında sicil işlemi için gelen esnaf üyelerimizin vergi dairesine göndermeden, bir idari bölüm tesis ve tayin ederek tahsilat işleminin bu bölümünde yapılmasını temin edeceğiz. Kiracı konumunda bulunan odalarımıza ilk etapta kira yardımında bulunacağız. Odasına hizmet amacıyla taşınmaz gayrimenkul alacak olan odalara yardımda bulunacağız. Her ay bir ilçeye o ilçedeki odaların sorunlarını dinlemek ve çözümüne yardımcı olmak üzere ziyaretler yapacağız. Odalarımızın ihtiyaç duyulması halinde teknolojik değişim amaçlı talepleri doğrultusunda gerekli olan ihtiyaçları karşılayacağız” dedi.

‘KASADA PARA KALMAZ’
Arguner, konuşmasının sonunda ise, “Biz yönetime geldiğimizde odalarımızın birlik yönetimine önereceği projelerde birliğimizin ve odalarımızın menfaatleri doğrultusunda gerekli değerlendirmeler yapılacak. Birliğimizin bulunduğu binanın zemin katındaki 350 metrekare civarında olan işyerinin şuan 744 bin TL kredi borcu bulunmaktadır. Buna mukabil birliğimize ait bankada vadeli ve vadesiz mevduat hesabında 578 bin TL bulunmaktadır. Eğer bu borcumuzu bankadaki para ile faizsiz ödemeye kalkarsak, birliğimizin kasasında para kalmamış olacaktır”

‘BU PARAYLA KAÇ ODAMIZ MÜLK SAHİBİ OLURDU’
“Birliğimiz yönetimince alınmış bulunan bu işyerinin borcu bittiğinde birliğimize maliyeti anlamında ödenen peşinat ile 1 milyon 375 bin TL bulmuş olacaktır. Bu belirtilen para miktarı ile günümüzde 350 metrekare olan bu dükkanın gayri menkul değeri 3/1 fiyatındadır. Halen atıl durumda bekletilen bu dükkana ödenecek olan para ile kaç tane odamızı mülk sahibi yapabilirdik. Takdirini size bırakıyorum” dedi.

‘BASINDA YAZILANLARA CEVAP VERMEYECEĞİM’
Mevcut başkan Kemal Kaya’ya konuşma sırası geldiğinde Kaya, “Ben buraya çıkmadan önce, basında benimle ilgili Orhan Arguner’in eleştirilerine cevap vermeyi düşünüyordum. Ancak bugün mikrofonda bunlardan bahsetmedi ve saygı gösterdi bende onun için basında çıkan haberlerle ilgili olarak konuşma yapmayacağım”

‘BİR KURUŞ ALMADIK’
“Her ilçe yönetiminden arkadaşlarımız var. Denetçiler, disiplin kurulu üyeleri var. Bu nedenle ilçelerimizden sıkıntılar bu kurul üyelerimiz tarafından gelmekte. Neden bu noktaya geldiğimizi uzun uzun anlatmayacağım. Birliğin altındaki işyeri ile ilgili ve restoranttan bahsedildi. Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği binasını yaparken hiçbir esnaf odasından bir kuruş para almadık”

‘AKIL VERMEK KOLAY TABİ’
“O binayı Şoförler Odasının parası ile yaptık. Kimseye 50 kuruş yardım edin demedim. Tavsiye etmek iyidir. Masanın başında konuşmak iyidir. Birliğin alt giriş katında bulunan ve şuanda atıl durduğunu söylenen yer ile ilgili bedellerden bahsedildi. Ancak birliğimizin SGK’ya, Vergi Dairesine ve personele ödediği paralar hiç söylenmedi” dedi.

‘ORAYI KİRAYA VERMEM’
Kaya, “O işyerinin alınmasına imza atanlar birşeylere güvenerek imza attılar. Orası kent meydanı olacak. Valilik binası da gelecek. 378 metrekarenin 1 metrekaresi 10 bin dolardır. Bu nedenle ilerideki süreçte bizim ne kadar doğru bir karar aldığımız görülecektir. Birliğin sosyal tesisinin yerini çok insanlar kiraya istediler. Ben burada olduğum sürece hiçbir şekilde kiraya vermeyeceğim. Çünkü mevcut binamız artık yetmemeye başladı. Orayı birliğin hizmetinde kullanacağız”

‘BEN SAĞ OLDUKÇA SATTIRMAM’
“Alt katın ne kadar değerli olduğunu söylemiyorum. Bayındırlık İl Müdürlüğünden ve İktisat Müdürlüğünden burası ile ilgili bedel tespitini aldık. Şuanda oranın değeri 2 milyon TL ve biz orayı 200 bin TL peşin, toplamda 900 bin TL’ye almış olduk. Ben sağ olduğum sürece de orayı kesinlikle sattırmam. Burasının ne kadar doğru karar olduğunu gelecekte görülecektir” dedi. Kaya, konuşmasının sonunda kongrenin hayırlı olmasını dileyerek üyelerden helallik istedi.


Kemal Kaya’nın yönetim listesi

Yönetim Kurulu
Kemal Kaya
Temel Yılmaz
Kadir Durmuş
Ahmet Gödek
Sezai Kızılkaya
Necmettin Kocaman
Mustafa Asım Uğurlu
Mevlüt Günışık
Şaban Ebik
Denetim Kurulu
Gülseren Turgut
Kenan Çelik
Mustafa Bozkurt
Şaban Şenol
Hüseyin Çepil
Disiplin Kurulu
Nihat Gökbayrak
Yaşar Yılmaz
Osman Koçyiğit
İskender Sönmezyıldız
Erdoğan Göçer

Orhan Arguner’in yönetim listesi

Yönetim Kurulu
Erol Kumsar
Ali Sarı
Kamil Yılmaz
Ahmet Taşçı
Cihat Kaçamer
Faruk H. Kesgin
İsmail Çevikel
Güven Köysu

Denetim Kurulu
Abdurrahman Yazıcı
Ali Çakmakcı
Mustafa Yılmaz
Sami Şehrin
Erdoğan Akyayla
Disiplin Kurulu
Şükür Beşiroğlu
Özcan Nigiz
Muzaffer Seyrek
Necati Kaya
Mafak Yıldırım

30 Ocak 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR