Özdağ: Heyecan verici bir çalışma

Ticaretin düzenlenmesi için hazırlanan taslak sektörün görüşüne açıldı…Özdağ: Heyecan verici bir çalışmaBaşkan Özdağ, “Bizler tarafından da görüş beli...

BÜYÜT


Ticaretin düzenlenmesi için hazırlanan taslak sektörün görüşüne açıldı…

Özdağ: Heyecan verici bir çalışma


Başkan Özdağ, “Bizler tarafından da görüş belirtilerek hazırlanan taslak şimdi yeniden önümüze gelecek ve üyelerimizle müzakere ederek Kocaeli Ticaret Odasının nihai görüşlerini Ankara’ya bildireceğiz” dedi


Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Murat Özdağ, yeni Ticaret Yasası Taslağıyla ilgili görüşlerini açıkladı. Özdağ şu değerlendirmede bulundu;
Gelişen sosyoekonomik koşullar altında ticari argümanların yeniden düzenlenmesini isteyen Kocaeli Ticaret Odası, 15 Eylül 2013 tarihinde Bakan Hayati Yazıcı’ya makamında sunduğu raporda görüşlerini bir dosyada toplamış ve ticaretin geliştirilmesinde haksız rekabetin ortadan kaldırılması için büyük alışveriş merkezlerinin ticaret bölgelerinde toplatılması, firmaların her istedikleri isimlerle kendilerini tanımlamalarının önüne geçilmesi, esnafın korunmasının sağlanarak çokuluslu firmalar karşısında ezilmesinin önüne geçilmesini için gerekli yasal düzenlemelerin biran önce hayata geçirilmesi yönünde çalışma yapılmasını istemişti. Aradan kısa bir süre geçmesine karşın piyasaları düzenleyecek ve ticari işleyişi baştan sona değiştirecek bir yasa tasarısı hazırlayan bakanlık, taslağın tartışılarak olgunlaştırılmasını sağlamak üzere metni sektör temsilcileriyle birlikte meslek odalarının görüşlerine sundu…

TEMSİLCİLER GÖRÜŞLERİ AÇIKLADI
Henüz taslağı ortada ama oluşturduğu heyecan piyasaları daha şimdiden etkiledi… Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından meslek odalarının, işkolu temsilcilerinin, kamu kurum ve kuruluşlarının görüşleri alınarak hazırlanan Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı Taslağı, geri dönüşümün alınması, yasa tasarısının olgunlaştırılmasının sağlanması amacıyla sektör temsilcilerinin görüşlerine açıldı. Kamu kurum ve kuruluşlarıyla birlikte sektör temsilcilerini oluşturan piyasa dinamiklerinin görüşleri alındıktan sonra Taslak Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulmak üzere Bakanlar Kuruluna getirilecek.

“SÜRECE KATKI SUNMAK HEYECAN VERİCİ”
Gelişen sosyoekonomik koşullar sonrasında ticari dinamiklerin artık mevcut yasalarla düzenlenemeyeceğini işin içinde yer alan dinamikler olarak uzun zamandan beri dile getirdiklerini belirten Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Murat Özdağ, taslağın hazırlanmış olmasını olumlu bulduklarını söyledi. Başkan Özdağ, gerekli düzenlemelerin yapılması için zaman zaman konu hakkında görüş belirtiklerini vurgulayarak Kocaeli Ticaret Odasının bu yöndeki görüş ve taleplerini çeşitli kanallardan dile getirdiğini ifade etti. Özdağ, ayrıca sözlü ve yazılı olarak da kurumsal söylemlerini yetkili makamlarla paylaştıklarını vurgulayarak “Çünkü Türkiye’nin her alanda en gelişmiş bölgesinin piyasalarını düzenleyen ve bu piyasaları işleten dinamikleri oluşturan aktörlerin üyesi olduğu bir kurumun yapması gerekenleri icra ediyoruz. Gerçekleştirdiğimiz icraatlarımızı kamuyla paylaşarak kamuoyu oluşturmaya çalışıyoruz. 15 Eylül 2013’te Ankara’ya yapmış olduğumuz ziyarette Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Hayati Yazıcı’ya bu yöndeki taleplerimizi iletmiştik. Sayın Bakan, yapmış olduğumuz çalışmalar nedeniyle bizlere teşekkür etmiş ve bu çalışmaların başka oda ve borsalara da örnek olması gerektiğini söylemişti” diyerek bu konuda Kocaeli Ticaret Odası olarak gerçekleştirilen çalışmaları özetledi.
“TASLAĞI ÜYELERİMİZLE DEĞERLENDİRECEĞİZ”
Sektör temsilcileri ve kamu kurumlarının görüşlerine sunulan taslağın da hazırlanmadan önce yine oda, borsa gibi kamu kurumlarıyla birlikte tüccarlardan meydana gelen sektör temsilcilerinin görüşleriyle oluşturulduğunu belirten Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Murat Özdağ, ticari argümanların çağın koşularına göre hazırlanmak istenmesinin çok önemli bir yönetim anlayışı olduğunu söyledi. Başkan Özdağ, “Bizler tarafından da görüş belirtilerek hazırlanan taslak şimdi yeniden önümüze gelecek ve üyelerimizle müzakere ederek Kocaeli Ticaret Odasının nihai görüşlerini Ankara’ya bildireceğiz.
“ESNAF BU YASAYLA AVM’LERE KARŞI KORUNACAK”
Öncelikle şunun iyi bilinmesi gerekir. Bu başlı başına bir yeniden yapılanmadır ve taslağın sektör temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşlarının görüş belirtmesiyle olgunlaştırılması piyasalarımızın gelişmesine ve bu piyasaları meydana getiren işadamlarının daha iyi şartlarda ve serbest piyasa koşullarında ticaret yapmasına zemin hazırlayacaktır. Ancak her şeyden önce bu yasayla esnafımız büyük alışveriş merkezlerine, perakende devlerine karşı korunacak. Bu bağlamda yapılan çalışmaları önemsiyoruz” diyerek konu hakkındaki görüşlerini paylaştı.


TASLAKTA NELER VAR?
Kamu kurum ve kuruluşları, oda ve borsalarla birlikte işkolu temsilcilerinin görüşlerine sunularak olgunlaştırılmaya çalışılan Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı Taslağında nasıl yenilikler var ve bu yenilikler küçük sermayedar olan esnafımıza ne gibi kolaylıklar getirerek büyük perakendecilere karşı korunmasını sağlayacak?
Taslağa hep birlikte bir göz atalım:
• Perakende sektöründeki kavram karmaşası giderilecek. Sektöründe sıklıkla kullanılan alışveriş merkezi, büyük mağaza, zincir mağaza, özel markalı ürün, franchise, bayi gibi kavramlar tanımlanarak yasal bir niteliğe kavuşturulacak ve uygulamada yaşanan kavram karmaşasının önüne geçilecek.

• İller bazında stratejik ticari planlar hazırlanacak ve bu planlar zaman içinde bir nevi perakende sektörünün haritası niteliğine kavuşacak. Bu planlarda, ticaret bölgeler tespit edilecek, bu bölgeler ile sokak, cadde, mahalle ve ilçe bazında azami fayda sağlayacak perakende işletmelerin sayısı ve konusu belirlenecek. Böylelikle, perakende işletmelerin kuruluş yeri için adeta "ücretsiz bir fizibilite imkanı" sunulacak, bu işletmelerin yanlış yer seçimi sebebiyle kapanmalarının ve muhtemel kaynak israfının önüne geçilmiş olacak.

• Stratejik ticari planlar, esnaf ve sanatkar işletmeleri ile küçük ölçekli ticari işletmeler için bağlayıcı nitelikte olmayacak ancak bu planlara uygun iş yeri seçiminde bulunmayanlar hiçbir teşvik ve destekten yararlanamayacak.

• İş yeri açılış izinleri "tek kapı"dan alınacak. İş yeri açılış süreçleri kolaylaştırılacak ve bürokrasi azaltılacak. Bu kapsamda, bakanlık bünyesinde elektronik ortamda Perakende Bilgi Sistemi (PERBİS) kurulacak. Belediyeler veya il özel idarelerinin vereceği izinle açılan ve yalnızca bu izinle kalmayıp pek çok kurum ve kuruluşa ayrı ayrı başvuruda bulunmak zorunda kalan bütün perakende işletmeler, artık bu sistem üzerinden adeta tek bir kapıya başvurarak izinlerini tek elden alacak. Basitleştirilen izin süreci ile zaman ve maliyet kaybı önlenecek, sektöre yatırım yapmak isteyen yerli ve yabancı girişimciler teşvik edilmiş olacak.

• Esnaf ve sanatkârlar malların tedarik ve dağıtımında organize hale gelebilecek. Bakanlığın gözetim ve denetiminde, esnaf ve sanatkârlar meslek kuruluşları eliyle tedarik ve dağıtım şirketleri kurulabilecek. Bu sayede, esnaf ve sanatkâr işletmeleri etkin bir organizasyon yapısı altında daha düşük maliyetlerle mal tedarik edebilecekler ve ölçek ekonomilerinden yararlanarak daha rekabetçi fiyatlarla mal ve hizmet sunumu yapabilecekler.

• Üretici ve tedarikçilerin perakende işletmelerle ilişkileri daha tanımlı hale gelecek. Perakende işletmelerce talep edilen prim ve bedeller kurala bağlanacak, üretici ve tedarikçiden temin edilen malların talebini doğrudan etkilemeyen prim ve bedellerin alınmasının önüne geçilmiş olacak. Alım satım işlemleri nedeniyle üretici ve tedarikçilere yapılacak ödemeler, kural olarak 60 gün içinde gerçekleştirilecek, bu süre üretim tarihinden itibaren 30 gün içinde bozulabilen gıda, temizlik ve kişisel bakım ürünlerinde 20 günü geçemeyecek. Perakende işletmelerin üretici ve tedarikçilerden temin ederek iş yerinde kendi ad veya markasıyla sattığı ürünlerin ambalajında, artık üretici ve tedarikçinin markasına tanınırlığını artıracak şekilde yer verilecek.

• Alışveriş merkezlerinde esnaf ve sanatkâr işletmelerine belirli oranda yer ayrılacak. Esnaf ve sanatkar işletmelerinin alışveriş merkezlerinde faaliyet gösterebilmelerine imkan sağlanacak, ayrıca kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerin yaşatılmasını teminen bu meslek erbabının alışveriş merkezlerinde faaliyet göstermeleri mümkün hale gelebilecek.

• Kampanyalı satışlar kurala bağlanacak. İndirimli ve promosyonlu satış kampanyalarının özellikle süresine ilişkin esaslar belirlenerek, bunlar disiplin altına alınacak. Böylelikle, haksız ticari uygulamaların önüne geçilecek ve tüketicilerin doğru bilgilendirilmesi sağlanacak. Tüketiciler, kampanyalı satışları PERBİS veya işletmelerin internet sayfası üzerinden güncel olarak takip edebilecek.12 Ekim 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR