"Bu ülkeye 12 yılda 4 milyar dolardan fazla para kazandırdım"

Röportaj: Hilal GÜDÜCÜ Kocaeli’nin tanınan mali müşavirlerinden Şakir Süloğlu, 2003 yılında Başbakanlığa sunduğu ‘Benzin pompalarına yazar kasa’ fi...

Röportaj: Hilal GÜDÜCÜ

Kocaeli’nin tanınan mali müşavirlerinden Şakir Süloğlu, 2003 yılında Başbakanlığa sunduğu ‘Benzin pompalarına yazar kasa’ fikri ile Türkiye’deki tüm benzin pompalarına uygulanan ve yılda ortalama 4 milyar dolar vergi kaçağının önüne geçen projesiyle Doruktakiler 2015 Ödülleri’nde Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü.

 

“BAŞARILI İNSANLARIN ELİNDEN TUTULMALI”

Kendisiyle gerçekleştirdiğimiz röportajda Süloğlu, tüm ülkede uygulanan projesi için şimdiye kadar tek bir teşekkür veya tebrik almadığını dile getirerek üstü kapalı bir sitemde bulundu. Kocaeli Gazetesi’nin düzenlediği Doruktakiler değerlendirmesinde takdir edilen ödülün kendisini sevindirdiğini dile getiren Süloğlu, “Kocaeli Gazetemize teşekkür ederim. Başarılı insanların siyasi görüşlerine, renklerine, hayat felsefesine bakılmadan elinden tutulması gerektiğine inanıyorum. Bu iktidar bunu beceremedi” dedi.

 

Şakir Bey, kendinizden bahseder misiniz biraz?

1959 yılında İzmit’te doğdum. Aile olarak söz edecek olursak annem ve babam Yunanistan İskeçe doğumlular. Anne ve babadan Pomak’ım. Batı Trakyalıyım. Ama tabi İzmit’te doğup büyüdük ve İzmit’in tozunu yuttuk. İzmit’te 40 yıldır mali müşavirlik yapıyorum. Evliyim ve iki kızım var. Kızlarımdan biri de benimle aynı mesleği yapıyor, aynı ofisi paylaşıyoruz. Diğeri ise üniversiteden yeni mezun oldu, henüz çalışmıyor.

 

Aynı zamanda bağımsız denetçiyim. İzmit’e bana verdikleri için, beni yetiştirdiği için vefa borçluyum. Eğitim hayatımdan söz edecek olursak, hala öğrenciyim. Eskişehir Üniversitesi’nde İşletme Fakültesi’nden mezun oldum. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde Uluslararası Raporlama ve Denetim konusunda yüksek lisans yaptım. Şimdi de Amerikan Aston Üniversitesi’nde işletme dalında doktora yapıyorum.

 

Kocaeli’de işinizin yanı sıra dernek faaliyetleriyle de tanınır oldunuz sanıyorum?

Evet, iki derneğin başkanıyım. Kocaeli Bağımsız Denetçiler Derneği’ni kurdum ve hala başkanıyım. Bu mesleki bir dernek ve Kocaeli’deki bağımsız denetçileri örgütleme, onların yasal haklarını koruma konusunda çalışmalar yaptığımız bir oluşum. Bunun yanında Kocaeli Pomak Kültür Derneği’ni kurdum ve kurucu başkanıyım.

 

Türkiye Pomak Dernekleri Federasyonu’nda da Basın ve Halkla İlişkiler’den Sorumlu Başkan Yardımcılığı görevini üstleniyorum. Anne ve baba tarafımdan Trakyalıyım ve Pomak’ım. Pomak kültürü çok özledir. Pomakça adında kendi dili ve kendine has folklorik özellikleri vardır. Balkanlar’da yaşayan Türk ve Müslüman bir halktır Pomak’lar. Pomakların kültürlerinden uzaklaşmaması için faaliyetlerde bulunuyoruz.

 

Kocaeli’de siyasette aktif yer aldığınız bir dönem oldu mu?

Refah Partisi’nde siyaset yaptım. İl başkan yardımcısıydım. 1994-1999 yılları arasında Saraybahçe Belediyesi’nde meclis üyesiydim. Daha sonra Fazilet Partisi’nde genel sekreterlik ve il başkanlığı yaptım. Sonra Fazilet Partisi kapatılınca Saadet Partisi’nin Kocaeli İl Müfettişi oldum. 2004 yılı itibariyle de il müfettişliği görevimden ve partiden istifa ettim. 2004 yılından bu yana siyasette aktif yer almıyorum. Ancak ülkemizde neler olup bittiğine kafa yorarım ve siyaseti yakından takip ederim.

 

Önümüzdeki süreçte de Türkiye’de yeni bir siyasi yapılaşma olacağı kanaatindeyim. Bu gerçekleştiğinde de siyasete yeniden girmeyi düşünüyorum. Bu alanda çokça projelerim var. Türkiye’de uygulanan ve uygulamaya hazır projelerim var. Bunlarla milletime daha faydalı olacağımı düşündüğüm için siyasette aktif yer alabilirim.

 

Doruktakiler 2015 değerlendirmelerinde Jüri Özel Ödülü’nü almanızı sağlayan benzin pompalarına yazar kasa projesinden bahseder misiniz?

Benzin istasyonlarındaki pompalara takılan yazar kasa fikri bende oluştuğu zaman, 17 Temmuz 1996 tarihinde projemi Maliye Bakanlığı'na bir raporla bildirmiştim. O dönem Refah-Yol hükümeti iş başındaydı. Çalışmamı Maliye Bakanı Abdüllatif Şener Bey ile paylaşmıştım. Bakanlık fikri beğenerek hemen çalışmalara başladı.

 

Tabi bu dönemde hükümet kalıcı olmadığı için daha sonraki dönemde iktidara gelen DSP dönemindeki Maliye Bakanı Zekeriya Temizel projeye sahip çıktı. Kendisi projeyle ilgili çalışmalar yaptı. Ama o dönem kurulan hükümetin de devam etmemesi sebebiyle bu dönemde de proje gerçekleştirilemedi, ta ki AKP hükümetine kadar. Osman Pepe o dönemde Kocaeli Milletvekili’ydi ve Orman Bakanıydı. Ben de Osman Pepe'nin yıllarca mali müşavirliğini yaptım. Bu nedenle projemden haberdardı.

 

Daha sonra bana ‘Senin projeni Başbakan Tayyip Bey'e götüreceğim iznin var mıdır’ diye sordu, ben de seve seve dedim kendisine. 27 Ocak 2003 tarihinde Osman Bey'in bakanlıktaki makamında yazdım projeyi ve o dönemin başbakanına sunuldu. Bu inovasyon projem ile yılda 4 milyar dolar vergi geliri sağlanıyor. Bu miktarın ülkeye sağladığı kar ise çok daha fazla.

 

Bunun yanında kaçak yakıtın ülkeye girişinde de denetim sağlayan, şimdiye kadar kurulmuş en iyi sistem. İddialıyım bu konuda. Kaçak akaryakıtı yüzde 100 kesmese bile uygulanmadan önceki dönemle kıyaslandığında yüzde 1000 kestiğini söylemek mümkün. Üçüncü artısı ise şu; Türkiye'de yaklaşık 22 bin akaryakıt istasyonu var. Bu istasyonlardaki kazancın vergisi ciddi anlamda kayıt altına alınmış oldu. Yani vergi kaçırma sorununun büyük oranda önüle geçildi. Dolayısıyla maliyenin elini de rahatlattık.

 

Proje 30 Kasım 2003 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlandı ve sonra 11 ay revizyon için bakanlıkta kaldı. Bu süreçte ODTÜ'de konunun uzmanı hocaların ve bakanlığın fikirleriyle, zaman zaman benim de davet edilerek katıldığım ve düşüncelerimi beyan ettiğim toplantılarla üzerinde çalışıldı. Sonrasında 2004 yılının sonlarında proje uygulamaya konuldu. Ben de bizzat katkı sağladım bu tebliğin çıkması için. En nihayetinde Türkiye'de tüm akaryakıt istasyonlarında bulunan pompalara bu yazar kasa sistemi takıldı. İster vergi mükellefi olsun, ister olmasın tüm vatandaşlar akaryakıt aldığında aldığı ürünün fişi anında çıkıyor.

 

Dolayısıyla isteğe bağlı fiş ve kayıt dışı gelirin önüne geçildi. Bu sistemle akaryakıt şirketinin elde ettiği kardan hazinenin alması gereken vergi miktarı otomatikman bir sonraki ay hazineye yatmış oluyor.

 

“İKİ ÜLKEDEN TEBRİK ALDIM”

Böylesine büyük bir projenin fikrini ortaya atan kişi olarak adınızı tüm ülkeye duyurmanız bekleniyordu, ancak sanıyorum ki bu şekilde bir tepki olmadı. Peki, karşılığında siz bir ödül veya başka bir şey aldınız mı?

İlk ödülümü Kocaeli Gazetemiz'in Doruktakiler 2015 ödüllerinde aldım. Aşağı yukarı 12 yıldan bu yana uygulanan bu projeyle ülkeye 4 milyar dolardan fazla hazineye katkı sağladığımı biliyorum. Ama maalesef ne bakan arkadaşlarımızdan, ne AKP hükümetinden, ne Kocaeli'de görev yapan iktidar partisi mensuplarından resmi hiçbir teşekkür almadım. Projeyle ilgili çalışmalarım başbakanımıza hiçbir şekilde ulaştırılmadı. Birçok bakan arkadaşım olmasına rağmen ve bu fikrin benden çıktığını, üzerinde 1996 yılından bu yana Maliye Bakanlığı ile yaptığımız görüşmeler ve çalışmalar bulunmasına, gazete haberlerinin yapılmasına rağmen göz ardı edildim. Ama ben anlıyorum siyasi olarak cezalandırıldığımı. Çünkü ben zaman zaman desteklesem de AKP'ye üye olmadım. Ama isterdim ki sıradan bir Türkiye Cumhuriyeti olarak ülkesine katkı sağlayacak bir proje sunmuş ve bu proje dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanmış, Maliye Bakanlığının uzmanları tarafından çalışmalar yapılmış ve Türkiye'nin dört bir yanında sorunsuz bir şekilde 12 yıldan bu yana vergiler tık tık hazineye yatmış.

 

Bu konuda Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun bir lafı var, 'Benzin istasyonları tık tık tık para basıyor' diyor benim projemi kastederek. Bu çok doğru bir tespit. Bu kadar katma değer sağlayan bir vatandaş olarak ben de tebrik edilmeyi beklerdim, ama olmadı. Ve ben 2011 yılında Türk Patent Enstitüsü’nden bu projenin fikir patentini aldım. Bunun haricinde tüm araçlara çip takılarak otomatik fiş verilmesi konusunda ürettiğim yeni projemin de patentini aldım. Şimdi duvarımı süslüyor.

 

Neden teşekkür edilmeyi bekledim biliyor musunuz? Ben inanıyorum ülkemizde bizim gibi devletine, milletine katkı sağlamaya çalışan ve bunun için bir şeyler düşünen birçok insan var. Ben bu teşekkürü onlar için istedim. Onlar da bende olduğu gibi örnekleri görerek yüreklensinler istedim. Ama işte bu erdemliliği gösteremedi bu iktidar. Bu yüzden şehrimizin mümtaz gazetesi olarak Kocaeli Gazetesi’nin jürisi beni bu ödüle layık gördüğü için teşekkürü borç bilirim.

 

Başarılı insanların siyasi görüşlerine, renklerine, hayat felsefesine bakılmadan elinden tutulması gerektiğine inanıyorum. Bir atasözümüz var, 'Güneş balçıkla sıvanmaz' buna hiç kimse, hele ki bir kul engel olamaz. Sanıyorum 2010 yılıydı, beni bu projeyle ilgili Amerikan Büyükelçiliğinden ayıp bilgi istediler ve telefonda yaklaşık 25 dakika görüştük. Bundan bir hafta sonra İran Büyükelçiliğinden arandım. Benden randevu istediler ve İstanbul Başkonsolosluğuna Ticaret Ateşesi ile görüşmem için davet ettiler. Başkonsolosluğa gittim ve toplantı yaptık. Bana teşekkür ettiler ve tebriklerini ilettiler. Konsolosluktan çıktıktan sonra çok garip bir duyguya kapıldım. Güleyim mi ağlayım mı bilemedim. Hani elin oğlu derler ya, elin oğlu sana değer veriyor, bizimkiler ne yapıyor? Ama ne yapalım, herkesin bir algılama kapasitesi var.

 

“FİKRİ IŞIK’IN KALEMİ BENİ HİÇ İYİ KARŞILAMADI”

Henüz uygulanmayan başka projeleriniz ya da çalışmalarınız var mı?

Evet, iki kaynak projem daha vardı ve bunları da sundum. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce Recep Tayyip Erdoğan ilimize miting için geldiğinde ben iki kaynak projemi Sayın Erdoğan'ın korumaları aracılığıyla kendisinin özel kalemine ilettim. Kendisi de bu projeyi yine ilimizin milletvekili olan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'a yönlendirdi, ilgilenmesi için. Daha sonra bakan beyin danışmanı beni aradı ve konula alakalı projeleri istedi. Sonra ben de 24 Eylül 2014'te Ankara'daki yüksek lisans diploma törenime gitmeden ailemle beraber bakanın özel kalemine projeyi sundum. Ama maalesef özel kalemde de bakan beyin talimatıyla olmasına rağmen hiç hoş karşılanmadım. Bunu daha sonra Bakan Işık'a da söyledim.

 

TAKSİCİLERİN İÇİN PROJE

Bu projelerinizden söz eder misiniz?

Buradaki projelerden bir tanesi Türkiye'deki ticari taksilere yazar kasa bağlanarak otomatik fiş verilmesiydi. Benim araştırdığım kadarıyla ülkede 121 bin ticari taksi şoförü çalışıyor, ancak onların birçoğunun Sosyal Güvenlik Kurumu’nda kaydı yok. Sigortasız çalışmanın önüne geçmek de bu projenin amaçlarından biri. Bunun yanında bir de tabi korsan taksiciliğin önüne geçmekti.

 

Taksiler için bu uygulamayı fazla vergi alma düşüncesiyle değil, onların ekonomik şartlarını olması gereken düzeye getirip plakalarının daha da değerlenmesini sağlamak. Çünkü onlar da esnaf.

 

Bir diğeri de akaryakıt istasyonları kadar olmasa da kayıt dışı kazancın önüne geçmek de amaçlardan biriydi. Ben ülkesini seven bir vatandaş ve bağımsız denetçilik yapan bir mali müşavir olarak, mesleki bilgi birikim ve tecrübemi devletime nasıl kanalize ederim de faydalı olurum diye düşünüp kendine bunları dert edinerek çeşitli sektörlerde projeler üreten ve çalışmalar yapan biriyim.

 

En önemli projemin de ülkenin her yanında 12 yıldır uygulanıyor olmasını da göz önünde bulundurursak ben rüştümü artık ispatladım. Doğal olarak tüm siyasi partilere ve hükümetlere tavsiyen şu; ülkeye faydası olan veya faydalı olmak için çaba sarf eden, projeler üreten insanların milletvekili ve bakan olması için öncelik tanımalılar.

01 Mart 2016 Kocaeli-


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

03

Gültekin BOZAN - Bir ekonomist olarak Şakir abinin yaptıklarının bu ülkeye ne getirdiğini biliyorum.Bilmeyenler utansın.

Yanıtla . 0Beğen 01 Mart 14:30
02

meygül - Sayın Şakir Süloğlu bu duyarlı projelerinizden dolayı sizi kutlarım, yıllardır sizi tanıyan biri olarak benim de bu projelerinizden haberim yoktu tebrikler Süpersiniz. Başarılarınızın devamını temenni ederim.

Yanıtla . 0Beğen 01 Mart 14:30
01

enteresan - Şakir bey iki dernek başkanı olduğunu söylüyor. İki derneği de kendi kurmus. mesela mesleği ile ilgili seçim kaybetmişti. bu derneklerdeki üye sayıları nedir

Yanıtla . 0Beğen 01 Mart 14:30
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR