Halk oyunları şöleni

Valilik Kupası Halkoyunları Yarışması önceki gün Atatürk Spor Salonu’nda yapıldı. Toplam 29 okulun kıyasıya mücadele ettiği yarışmada dereceye giren o...

BÜYÜT

Valilik Kupası Halkoyunları Yarışması önceki gün Atatürk Spor Salonu’nda yapıldı. Toplam 29 okulun kıyasıya mücadele ettiği yarışmada dereceye giren okullar, 20 Mart’ta Yalova’da yapılacak olan grup yarışmasında ilimizi temsil edecek.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Valilik Kupası Halkoyunları Yarışması önceki gün Atatürk Spor Salonu’nda gerçekleşti. Yarışmaya Vali Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Kaymakamı Sabit Kaya, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ve İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli de katıldı. İlimizi Türkiye çapındaki halkoyunları yarışmasında temsil etme gururunu yaşamak isteyen 29 okul, yarışmada tüm hünerlerini sergiledi. “Düzenlemesiz” ve “Düzenlemeli” olmak üzere iki dalda, 4 kategoride gerçekleşen yarışmada öğrenciler, ülkemizin her yöresinden esintiler sundu.TOPLAM 29 OKUL KATILDI
Yarışmada “Düzenlemesiz” dalda 20 okul, “Düzenlemeli” dalda ise 9 okul, “Küçükler”, “Yıldızlar”, “Ortaöğretim” ve Yaygın Eğitim” olmak üzere 4 kategoride yarıştı. Okulların yoğunluklu olarak Karadeniz yöresi ve Güneydoğu yöresine ait halkoyunları ile yarışmaya katıldığı gözlendi. Öğrenciler, jüriyi oluşturan İl Hakem Kurulu Başkanı Ufuk Aktürk ile hakemler Cengiz Mesoğlu, Yusuf Yıldırım, Arif Aslan, Vahit Kurtuluş, Evren Çolakoğlu, Hüseyin Çalışkan ve Ertuğrul Köroğlu huzurunda hünerlerini sergiledi. Yarışmacılar oyun, giysi ve müzik dallarında puanlamaya tabi tutuldu.

KÜÇÜKLERDE BİRİNCİ DARICA
“Düzenlemesiz” dalda ve “Küçükler” kategorisinde 7 okul yarıştı. Darıca Sarkuysan İlköğretim Okulu, Van yöresine ait oyunu ile 89.33 puanla birinci oldu. Dürdane Özdilek İlköğretim Okulu, Rize yöresi oyunu ile 87.33 puanla ikincili alırken, Gölcük Tersane İlköğretim Okulu ise Diyarbakır yöresi oyunu ile 85 puanla üçüncülüğü elde etti.


AKSAKLIĞA RAĞMEN BİRİNCİ
“Yıldızlar” kategorisinde elektrik kesintisi nedeni ile küçük bir aksaklık yaşayan ve yeniden sahne alan Gölcük İhsaniye İlköğretim Okulu, Trabzon yöresine ait oyunu ile 87.33 puanla birinci oldu. Rize yöresine ait oyunla İzmit İnkılap İlköğretim Okulu ve Kırıkkale yöresi oyunuyla Körfez Hedise Evyap İlköğretim Okulu, 86.33 puan alarak ikinciliği paylaştı. “Düzenlemesiz” dalda ve “Ortaöğretim” kategorisinde İzmit Anadolu İmam Hatip Lisesi Trabzon yöresi ile 90.33 puanla birinciliği kazandı. Gazi Lisesi, Rize yöresi ile 89. 67 puanla ikinci olurken, Bahçecik Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ise 88.33 puanla üçüncü oldu.

İZMİT HALK EĞİTİM YİNE BİRİNCİ
“Düzenlemesiz” dalda ve “Yaygın Eğitim Kurumları” kategorisinde yarışmaya katılan, Diyarbakır yöresine ait oyunları ile 92.00 puan alan İzmit Halk Eğitim Merkezi birinci oldu. Erzurum yöresi oyunu ile 91.00 puan alan Körfez Halk Eğitim Merkezi ikinci, Trabzon yöresine ait oyunla Gölcük Halk Eğitim Merkezi üçüncü oldu. “Düzenlemeli” dalda ve “Küçükler” kategorisinde Ağrı yöresine ait sergiledikleri oyun ile 88.00 puan alan Dilovası Polisan İlköğretim Okulu birinci olurken, Burdur yöresine ait oyun ile 82.33 puan alan İzmit Mehmetçik İlköğretim Okulu ikinciliği aldı.

YILDIZLARDA GEBZE İLK SIRADA
“Ortaöğretim” kategorisinde tek başına yarışan ve Artvin yöresi oyunu ile 87.33 puan alan 24 Kasım İlköğretim Okulu birinciliği aldı. “Yıldızlar” kategorisinde Van yöresine ait oyun ile 89.00 puan alan Gebze Yıldırım Beyazıt İlköğretim Okulu birinci, Üsküp yöresine ait oyunla 88.00 puan alan İzmit Albay İbrahim Karaoğlanoğlu İlköğretim Okulu ikinci, yine Üsküp yöresi oyunu ile 86.33 puan alan Kartepe Halise Türkkan İlköğretim Okulu üçüncü ve Adana yöresine ait oyun ile 50.00 puan alan Kartepe Avluburun İlköğretim Okulu dördüncü oldu. Son olarak “Düzenlemeli” dalında ve “Yaygın Eğitim Kuruluşları” kategorisinde Antalya yöresi oyunları ile 89.00 puan alan Başiskele Halk Eğitim Merkezi birinci, Artvin yöresine ait oyun ile 88.67 puan alan Kartepe Halk Eğitim Merkezi ise ikinci oldu. Yarışma ve puanlamanın sonunda, yarışmaya katılan okullara ödül olarak kupa verildi.

23 Şubat 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR