Banka soyan 7 Perulu’dan 3’ü tahliye oldu

Geçtiğimiz ay İzmit Ömerağa Mahallesi Alemdar Caddesi üzerinde yer alan Ziraat Bankası Alemdar Şubesi’nden banka personeli kandırılarak 20 bin TL çal...

Geçtiğimiz ay İzmit Ömerağa Mahallesi Alemdar Caddesi üzerinde yer alan Ziraat Bankası Alemdar Şubesi’nden banka personeli kandırılarak 20 bin TL çalınmıştı. Daha sonra polisin yaptığı çalışmalar sonucunda 7 Peru uyruklu hırsızlık zanlısı Ankara’da bulunan bir otelde kıskıvrak yakalanmıştı. Kocaeli 5. Asliye Mahkemesi’nde haklarında 10 yıl hapis istemiyle dava açılan tutuklu sanıklar ilk kez hakim karşısına çıktı. Davada yeminli tercüman Pervin Kara ve her iki tarafın avukatları hazır bulundu.

 

ZANLILARDAN ÇELİŞKİLİ İFADELER

Hakim karşısında oldukça pişman oldukları gözüken; Segundo Walter Marco Tocas, Raul Humberto De La Cruz Bastidas, Francisco Ciro Campodanico Medrano, Jonhny Elias Quevedo Yaranga, Hugo Melanio Camacho Madrid, Pedro Hugo Arenas Flores ile Ruben Rogelio De La Cuba Rios, polis ve savcılık ifadelerine göre hakim karşısında çelişkili ifadeler vermesi dikkatlerden kaçmadı. Birçoğu gözaltına alındıkları gün soygun için İzmit’e geldiklerini, İstanbul’da tanıştıkları Muhammet isimli bir kişinin kendilerine iş ayarlamak adına para istediğini, bunun üzerine İstanbul’dan İzmit’e geldiklerini ve soygunu planladıklarını söylerken, Francisco Ciro Campodanico Medrano ifadesinde bir diğer sanık olan Raul Humberto De La Cruz Bastidas ile İzmit’e dolar bozdurmak için geldiklerini ifade etti. Sanıklardan bazıları da, kolluk kuvvetlere vermiş oldukları ifadelerin bir kısmını kabul etmeyerek, soygundan haberleri olmadıklarını ve böyle bir olayla karşılaştıkları için çok pişman olduklarını söyledi.

 

ÇEKMECEYİ KİLİTLEMİŞTİM

İfadesi alınan sanıkların ardından dava müştekileri söz aldı. Olayın yaşandığı sırada banka içerisinde banka personeli olan G.K.S., “Benim çalıştığım yere gelen sanık Segundo yaklaştı ve bir banka kartı uzatarak yarım bir İngilizce ile para çekmek istediğini söyledi. Kendisinin çekemediğini anlatması üzerine arkadaşıma müşteriye yardım etmek için ATM’ye kadar ineceğimi söyledim, paraların bulunduğu çekmeceyi kilitledim. Zaten çekmeceyi kilitlemezsem bana doğru gelir, hareket kabiliyetimi sınırlar. Çekmeceyi kilitlemekle birlikte anahtarı üzerinde bırakıp sandalyeyi çekmecenin üzerine doğru eğdim ve üzerine kapattım, dışarı çıktık ”dedi.

 

DALGINLIĞIMA GELDİ

Konuşmasını sürdüren G.K.S, “ATM’nin orada sanık bana Amerikan doları çekeceğini söyleyince bizim bankanın ATM’sinden çekemeyeceğini söyleyip, başka bankalardan çekebilirsin demem üzerine şahıs bankanın önünden ayrıldı. Yukarı çıktım. Baktığımda çekmecenin üzerine eğdiğim sandalye geri çekilmişti, çekmece açıktı ve anahtar benim bankomun üzerindeydi. Paranın çalınmış olabileceği ihtimali aklıma gelmedi. Kendi dalgınlığım ile o şekilde bıraktım zannettim, yine de müdür yardımcısı A.E.’ye kamera kayıtlarına bakmasını söyledim ve sıradan müşterileri almaya devam ettim” ifadelerine yer verdi.

 

ÇALINAN 20 BİN TL İADE EDİLMEDİ

Mağdur olduğunu söyleyen veznedar G.K.S., “Müdürü Yardımcısı bu arada kasanı aç paranı say dediğinde kasanın para bölümlerinden birinde para olduğunu, diğerlerinde paranın kalmadığını gördüm. Bunun üzerine çekmecemi kilitledim, polis çağırdık. Daha sonra güvenlik kameralarını incelediğimizde ben aşağı indikten sonra benim çalıştığım bölümün kapısına iki şahsın geldiğini, yan tarafta çalışan arkadaşımın birisi tarafından meşgul edilip görüş açısının kapatıldığını ve diğerlerinin de paraları aldığını gördük. Bankadan 20 bin TL çalınmıştır, henüz iade edilmemiştir. Bu olaydan dolayı bende banka nezdinde mağdur olduğumdan sanıklardan şikayetçiyim, davaya katılmak istiyorum” diye konuştu.Bunun üzerine sanık Segundo Walter, “Müşteki çok büyük hata yapıyor. Ben bankaya girmiş değilim, beyanlarını kabul etmiyorum” dedi.

 

ŞİKAYETÇİYİZ

Veznedar G.K.S.’nin ardından konuşan Ziraat Bankası Kocaeli Bölge Yöneticisi S.H’de sanıklardan şikayetçi olduklarını ifade ederek, “Olay tarihinde çalışırken Alemdar Şubesi’nden beri aradılar. Hırsızlık yapıldığını söylediler. Daha sonra güvenlik kameralarının incelenmesi yönünde talimat verdim. Yapılan araştırmalar sonucu bankamızdan 20 bin TL’nin çalındığını tespit ettik. Halen çalınan paralar iade edilmemiştir. Banka adına sanıklardan şikayetçiyim” şeklinde konuştu.

 

HİÇ BİR ŞEYDEN HABERİMİZ YOK

Dava görüşülürken sanıklardan; Hugo Melanio Camacho Madrid, Pedro Hugo Arenas Flores ile Ruben Rogelio De La Cuba Rios, daha önce Segundo Walter Marco Tocas, Raul Humberto De La Cruz Bastidas, Francisco Ciro Campodanico Medrano, Jonhny Elias Quevedo Yaranga’yı hiç görmediklerini, suçu bu yüzden kabul etmediklerini ve aynı ülkenin vatandaşı oldukları için bankadan çalınan 20 bin TL’lik zararın giderilmesi adına emanette bulunan paralarından vererek destek olabileceklerini söyledi.

 

7 SANIKTAN 3’Ü TAHLİYE OLDU

Dava dosyasının incelenip iade edilmek üzere Kocaeli 2’inci Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesine, sanıklar Johny Elias Quewedo Yaranga, Segundo Walter Marco Tocas, Raul Humberto Dela Crus Bastias ve Francisco Ciro Canpo Danico’nun üzerlerine atılı hırsızlık suçunu işledikleri hususunda, dosya kapsamında tutanaklar ve müşteki beyanlarına istinaden suç şüphesi oluşturur olguların bulunması, mevcut delil durumu, sanıkların tutuklulukta geçirdiği süre, delillerin henüz tamamen toplanmamış olması ve şu aşamada adli kontrol tedbirinin de yetersiz kalacağı nedeniyle tutukluluk hallerinin devamına, sanıklar Hugo Melanio Comacho Madrid, Ruben Rogelio Delacuba Rios ve Pedro Hugo Arenas Flores’in üzerine atılı suç vasfının değişme ihtimaline binaen tahliyelerine, şayet başka suçtan hükümle değil iseler derhal salıverilmelerine karar verildi. Bir sonraki mahkeme 22 Temuz saat 14:30’da 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. 

 

Ahmet HAZER

24 Haziran 2016 Kocaeli- AsayişYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR