Nazım Hikmet 113 yaşında

Kocaeli Birlik Dayanışma Nazım Dostları Platformu’nun Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlediği etkinliğin sunuculuğunu Cemile Gültepe yaptı. An...

Kocaeli Birlik Dayanışma Nazım Dostları Platformu’nun Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlediği etkinliğin sunuculuğunu Cemile Gültepe yaptı. Anma etkinliğine, platform adına Müştak Müstecaplıoğlu, Şefik Bıçak, Fahri Aydemir, Aysel Gümüş, Hürriyet Ertan Saygı, Erdoğan Alçınkaya, Ali Ünsalan, Sezai Ceylan, Metin Levent, Fikri Günel, Mehmet İnan, Ruhan Odabaş, Politika Gazetesini temsilen Ali Lütfü Yöğnük, Hak-İş Kocaeli şube eski başkanı Ahmet Kasımoğlu, CHP gölcük meclis üyeleri Şengül Bekar ve Murat Yazıcıoğlu ve çok sayıda Nazım dostu katıldı.

Kocaeli Birlik Platformu adına bir konuşma yapan Müştak Müstecaplıoğlu, Nazım Hikmet'in hayatını dünya barışına adadığını söyleyerek şunları kaydetti:

"Tüm yaşamı barış içinde, kardeşçe, insanın insanı sömürmediği yaşanası bir dünya yaratma yolunda geçen büyük usta bizlere onurlu bir miras bırakmıştır. Bizler onun bıraktığı bu mirası yaşatmayı ve gelecek kuşaklarla buluşturmayı onurlu bir görev olarak kabul ediyoruz.  Bir sanatçı düşünün ki hayatı sürgün ve hapislerde geçmiş ancak hiçbir zaman boyun eğmemiş ve mücadelesine devam etmiştir.  Nazım Hikmet demokrasi ve sosyalizm adına mücadeleye bütün ömrünü harcamıştı.”

Etkinlikte, Türk Halk Müziği’nin kentimizdeki ustalarından Fethi Çaçan ve Şehir Tiyatrosu Sanatçısı Tarık Keskiner bağlamaları ve türkülerle katılırken, Kocaeli Gazetesi Yazarı Ruhan Odabaş da Nazım Hikmet'in şiirlerinden örnekler sundu.

 

Tiyatro Kasabası’ndan güzel bir duyuru…

tiy.jpg

Derler ki;

“Kocaeli Tabip Odası'nın düzenlediği 14 Mart Tıp Haftası etkinlikleri kapsamında Tiyatro Kasabası gururla sunar. 
Doğaçlama Tiyatro sahnemizi açıyoruz.
Türkiye'de ilk kez uygulanacak Cloud Atlas uzun biçim doğaçlama tiyatro formatıyla karşınızdayız. Oyun, Üç kadının üç farklı yoldan bir hikâyeye varışını anlatıyor.

Cloud Atlas Tekniği nedir?

Cloud atlas iki perde halinde oynanan uzun form bir doğaçlama türüdür. Aradan önce hikâyelerin ( ikiden daha fazla hikaye olması gerekir/orijinal kitapta 6 hikaye bulunmaktadır) yarısı anlatılır. Farklı tarihsel dönemlerde ve farklı yerlerde geçen bu hikâyeler anlatılırken zaman ileri akışlıdır. Hikayeler parçalı olarak ve farklı stillerde aktarılırlar. İkinci perdede en son anlatılan hikaye ilk olacak şekilde oynanarak tüm bölümler tamamlanır. Oyun bittiğinde tüm hikâyeler birbiriyle bağlantılı hale gelmiş olur.

Özetle; hayatlarımız bize ait değil yaşamış ve yaşayacak başka insanlara bağlıdır teması hakim.
Ayrıca ; Macbeth Mutfakta oyunu İle büyük beğeni toplayan Kadro Pa ekibinden Simge Günsan da konuk oyuncumuz.
Gelenler ne kazanır göreceğiz. Ama gelmeyenler çok şey kaçırabilir.
Oyunumuzun ücreti : Kocaeli Tabip Odasına Özel 5 TL'dir.
Bilgi ve rezervasyon için; 05459587053
REZERVASYONLAR SINIRLIDIR.

BİZ KİMİZ ?

  TİYATRO KASABASI 2014 Haziran ayında kurulan,  kadın ve girişimci ruhun çoğunlukta olduğu, genç, dinamik ve yenilikçi bir tiyatro ekibidir. Yeni olmasına karşın ekip üyeleri tiyatroda tecrübelerini ispatlamış kişilerin bir araya gelmesiyle oluşmuştur.

Tiyatro deneyimleri dört yıl ile yirmi iki yıl arası değişen ekibin üyelerinin en başta amacı, yurtiçi ve yurtdışından birçok oyun sergilemiş olmak, sanata yeni ve kolektif bir bakış açısı getirmektir.

VİZYON-MİSYON

Türkiye’de doğan her bireyin, seyreden, izleyen, okuyan, anlayan ve dinleyen bireyler olarak yetişmesine katkıda bulunan tiyatro topluluğu olmak. Dünya çapında atölye, festival ve akademik çalışmalara katılarak tiyatral donanımını yetkinleştirmek.”

Bize de duyurularını size duyurmak düşer…

 

III.KURŞUN KALEM EDEBİYAT DERGİSİ
ÖYKÜ ÖDÜLÜ DUYURUSU

Edebiyatımıza yeni ve özgün yapıtlar kazandırmak amacıyla Kurşun Kalem Edebiyat Dergisi Öykü Ödülü'nün bu yıl üçüncüsü düzenleniyor.
Daha önce yayımlanmamış, ödül almamış, öykü kitabı bütünlüğü taşıyan bir dosyaya verilecek ödüle son katılım 20 Ağustos 2015'tir. Ödülde yaş sınırı yoktur. Dosyadaki öykülerin dergilerde yayımlanmış olması ödüle katılmaya engel değildir. 
2013'te Yoldan Çıkanlar Hakan Balcı, 2014'te Zamanın Kuzgun Yüzü dosyası ile Hamide Gönen'in ödül aldığı seçici kurul; 2015'te Feyza Hepçilingirler,İsmail Mert Başat,Gültekin Emre, Hayri K.Yetik, Hülya Soyşekerci ve Mine Ömer'den oluşmaktadır.

Katılım Koşulları
1-Yazarların, kitap bütünlüğüne ulaşmış, yayıma hazır dosyalarıyla katılabilecekleri ödülde yaş sınırı yoktur.
2-Dosyadaki öykülerin dergilerde yayımlanmış olması ödüle katılmaya engel değildir.
3-Yarışmaya katılacak dosya, bilgisayarda word belgesi olarak, 12 punto, 1,5 satır aralığı ile yazılacak, sayfa numarası verilecektir. Yapıt, 6 nüsha olarak çoğaltılarak dosyalanacak. 6 nüsha haline getirilen yapıtta ve zarfın üzerinde yazarın kimliğine ilişkin rumuz dışında hiçbir yazı veya işaret bulunmayacaktır.
4- Başka bir zarfa kısa yaşam öykülerini, kimlik bilgilerini, posta ve e-posta adreslerini, telefon numaralarını içeren bilgileri ekleyerek, zarfın üzerine rumuzunu yazarak, 20 Ağustos 2015'e kadar Kurşunkalem Ed. Dergisi, 1832 Sokak No:28/8 Karşıyaka-İzmir adresine iadeli taahhütlü posta veya kargo ile göndermeleri gerekmektedir. Elden teslim kabul edilmeyecek ve bu tarihten sonra gelecek yapıtlar değerlendirmeye alınmayacaktır.
5-Yarışma sonucu 2015 Aralık ayı içinde www.neziheryayinlari.com'dan duyurulacak. Aralık 2015'te düzenlenecek törenle ödül, sahibine verilecektir. Ödül tutarı 1.000 TL'dir. Bu tutar, öykü kitabının ilk baskısının telifidir... Ödüle katılan yapıtlar arasından birinci seçilecek dosya, Nezih-Er Yayınları'nca 2016 yılı içinde kitaplaştırılacak.
6- Yarışmaya gönderilen yapıtlar, iade edilmeyecek ve internet yoluyla yapılacak gönderiler kabul edilmeyecektir.

Adres. Kurşunkalem Ed. Dergisi, 1832 Sokak No:28/8 Karşıyaka-İzmir
İletişim Telefon: 0532 46 36 719
web: https://www.neziheryayinlari.com
neziheryayinlari@gmail.com - kursunkalem2009@gmail.com

22 Şubat 2015 Kocaeli- Kültür-Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR