Zanlı Barış Kopal hakim karşısına çıktı

Geçtiğimiz Ocak ayının 9’unda, İzmit Cedit Mahallesi’nde meydana gelen olayda Barış Kopal, tartıştığını iddia ettiği nişanlısı Hatice Vanlı (17) ve k...

Geçtiğimiz Ocak ayının 9’unda, İzmit Cedit Mahallesi’nde meydana gelen olayda Barış Kopal, tartıştığını iddia ettiği nişanlısı Hatice Vanlı (17) ve kayınvalidesi Serap Atak (42)’ı bıçakla ağır şekilde yaralamıştı. Olayın ardından hastaneye kaldırılan anne kız müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı. Tutuklanarak cezaevine gönderilen Barış Kopal dün ilk kez hakim karşısına çıktı.

 

KADIN HAKLARI MERKEZİ MÜDAHİL OLAMADI

Barış Kopal’ın cinayet zanlısı olarak yargılandığı davanın ilk duruşmasına sanık Barış Kopal, Vekili Av. Merve Baltacı, müşteki olarak maktul Serap Atak’ın farklı suçlardan cezaevinde hükümlü olan oğlu Tarkan Vanlı (22), babası Yusuf Atak (63), kardeşleri Mustafa Atak (28), Halil İbrahim Atak (18), Nursamet Atak (18), Nurullah Atak (25), eski eşi ve Hatice Vanlı’nın babası Mustafa Vanlı (47) ve tanıklar katılım gösterdi. Kocaeli Barosu Kadın Hakları Merkezi üyesi Av. Selda İlgöz’ün davaya müdahil olma talebi, işlenen suçtan doğrudan zarar görmediği gerekçesiyle reddedildi.

 

CEZAEVİNDE YAZDIĞI İFADEYİ OKUDU

Duruşmada ilk olarak Kopal’ın ifadesi alındı. Kendi el yazısıyla cezaevinde yazdığı dört sayfalık ifadeyi okuyan sanık, Hatice Vanlı ile sosyal medya üzerinden tanıştıklarını ve bundan kısa bir süre sonra arkadaş olduklarını, ailesinin evde olamadığı bir gün maktul Hatice Vanlı’nın kendisini ısrarla eve davet ettiğini ve onun baskısıyla kendisiyle birlikte olduğunu iddia etti. Bu durumun ardından ailelerini tanıştırdıklarını ve nişanlandıklarını belirtti.


“DAYILARI BENİ TEHDİT ETTİ”

Nişanlandıktan sonra maktullerin maddi beklenti içerisine girdiklerini de iddia eden sanık, “Bu dönemde tartışarak bir kez ayrıldık. Sonrasında Hatice karakola giderek tecavüz suçuyla benden şikayetçi olduğunu söyledi ve beni tehdit etti. Bu olayların ardından tekrar barıştığımızda Hatice’nin dayıları beni tehdit etti ve istedikleri 5 bileziği 8 bileziğe çıkararak annemin evini de Hatice’nin üzerine yapmamı istediler. Bunu yapamayacağımı söyledim. Bu olayların ardından artık hep onlarda kalmaya başladım. Hatice ile karı – koca hayatı yaşıyorduk. Ancak Hatice çok kıskanç biri haline gelmişti. Sürekli sorun çıkartıyordu” dedi.

 

“BUNLARIN YAŞANMASINI İSTEMEZDİM”

Yılbaşında Hatice Vanlı’yı yemeğe götürdüğünü belirten sanık, yemek sırasında Hatice’nin kıskançlığı nedeniyle kavga ettiklerini ve sonrasında da ayrıldıklarını söyledi. Ayrılığın ardından olay gecesi konuşmak için evlerine gittiğini ifade eden sanık Kopal, “Ben Hatice’yle konuşmaya gittiğimde annesi de, o da benimle işlerinin bittiği söylediler. Annesi ‘Sen fakirsin, bizim seninle işimiz bitti. Gününü göreceksin’ gibi şeyler söyledi ve küfür ederek beni evden kovdu” dedi. Bu noktada gözünün döndüğünü söyleyen sanık, “Yanımda taşıdığım bıçakla Serap’ı 2 kez, Hatice’yi de 1 kez yaraladım ancak öldürme niyetim yoktu. Aile babasından özür diliyorum. Bunların yaşanmasını istemezdim” şeklinde ifade verdi.

 

İFADESİ, ÖNCEKİ İFADELERİYLE UYUŞMADI

Sanık Kopal’ın verdiği ifadenin ardından Mahkeme Başkanı, sanığın ifadesinin daha önce verdiği iki ifade ve Adli Tıp Raporu ile uyuşmadığını belirtti. Adli tıp raporuna göre maktullerin biri 3, diğeri 4 kez bıçaklanmış ve daha önceki ifadeye göre de maktullerin sanığı tehdit etmesi söz konusu değildi. Buna karşılık sanık Kopal, 1-2 bıçak darbesinin ardından olanları hatırlamadığını ve tehdit olayının yaşandığını dile getirdi. Sanık ayrıca normalde bıçak taşımadığını ancak Hatice’nin dayılarının tehditlerinin ardından bıçak taşımaya başladığını söyledi. Sanığın ifadesinin dinlenilmesinin ardından müşteki tarafın katılımcılarının dinlenilmesine geçildi.


“SES DUYARSAN HEMEN GEL DEMİŞTİ”

Müşteki tarafların ardından tanıklar dinlendi. Sanık Barış Kopal’ın arkadaşlarının ifadeleri birbirleriyle uyuşmadı. Maktullerin üst kat komşu Ayten E.’nin ifadesi ise tüyler ürpertti. Sanığı Serap Atak’ın evine gidip gelirken gördüğü kadarıyla tanıdığını belirten Ayten E, “Bazı geceler anne kızın tartıştığını duyardım ama Serap’a sorduğumda bir şey olmadığını söylerdi. Ancak olaydan iki gün önce Serap bana gelerek ‘Aşağıdan bir ses duyarsan hemen gel, mutlaka gel göz ardı etme’ dedi. Olay günü de bir ses duyunca panik olup önce balkondan baktım ardından hemen aşağıya indim ve Serap’ı, kanlar içinde yatarken, Barış’ı da kaçarken gördüm” dedi ve ardından yaralı haldeki anne kızı hastaneye götürdüklerini belirtti. Hilal GÜDÜCÜ

18 Mart 2015 Kocaeli- Asayiş


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR