Transit bantlardan inmeye başladı

Büyük ölçüde Türk mühendisler tarafından geliştirilen ve kısa süre önce Gölcük’te üretimine başlanan 7. nesil Ford Transit, ABD ve Kanada pazarı için...

Büyük ölçüde Türk mühendisler tarafından geliştirilen ve kısa süre önce Gölcük’te üretimine başlanan 7. nesil Ford Transit, ABD ve Kanada pazarı için Kansas’taki bantlardan da inmeye başladı. Kansas’ta 1.1 milyar dolarlık yatırım çerçevesinde üretimine başlanan Transit’te, 47 Türk firmasının ürettiği 700 civarında parça kullanılıyor. “One Ford” (Tek Ford) stratejisi çerçevesinde Avrupalı Transit, Amerikan pazarı için ilk kez ABD’deki tesislerde üretilmeye başlandı. Kansas City fabrikasında yeni nesil F-150 ile birlikte üretilecek olan Transit için 2 bin dolayında yeni istihdam yaratılırken, önceki gün ilk araç bantlardan indirildi. Ford’un ABD ve Kanada pazarında uzun yıllardır sattığı E-Serisi’nin yerine geçen Transit, markanın ticari araçta da satışlarının yükselmesine yardımcı olacak.


TÜRKİYE’DEN MÜHENDİS

Mühendislik çalışmalarının büyük bölümü Ford Otosan tarafından gerçekleştirilen, Amerikan pazarına uyumu için gerekli geliştirme faaliyetleri ve testleri Detroit’te tamamlanan Transit için son onayı da yine Türkler verdi. Nitekim fabrikada üretim bantlarının kurulması ve deneme üretimleri için de Ford Otosan mühendisleri aylarca Kansas’ta çalıştı. Tabii Kansas’ta üretilen Transit’in Türkiye ile bağı bu kadarla da sınırlı değil. Transit, Kansas’taki bantlardan 700 civarında Türk malı parçayla bantlardan iniyor. Bunun için 47 Türk firması, ABD’ye parça ihraç ediyor.


YENİ FORD TRANSİT

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, konuyla ilgili daha önce yaptığı açıklamada yeni Ford Transit’in “öncü fabrikası”nın Gölcük olduğunu, bunun da bazı avantajlar getirdiğini vurgulayarak “Aracı biz geliştirdik. İlk üretime başlayan fabrika da olduğumuzdan, çalışacağımız yan sanayi firmalarını da kendimiz seçtik. Bu yüzden ABD’deki üretim için kendi çalıştığımız Türk yan sanayi firmalarını önerdik” demişti. Bu arada Ford CEO’su Alan Mullaly’nin yerine, 1 Temmuz itibariyle Mark Fields’ın geçeceği kesinleşti.

02 Mayıs 2014 Kocaeli- Ekonomi


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR