Haydaroğlu, ‘Köy Enstitüleri aydınlanma projesiydi’

Gebze Belediyesi’nin CHP’li meclis üyesi Musa Haydaroğlu, Köy Enstitülerinin kuruluşunun 72. yıldönümünü nedeniyle bir açıklama yaptı.Köy Enstitülerin...

BÜYÜT

Gebze Belediyesi’nin CHP’li meclis üyesi Musa Haydaroğlu, Köy Enstitülerinin kuruluşunun 72. yıldönümünü nedeniyle bir açıklama yaptı.
Köy Enstitülerinin Cumhuriyet ve devrimlerinin, demokrasinin, medeniyetin ülkemiz de kök salması adına önemli bir proje olduğuna dikkat çeken Musa Haydaroğlu şunları ifade etti. “Bu büyük eğitim projesi ile Anadolu’nun dört bir yanında köy çocukları yeteneklerine göre eğitildi. Cumhuriyetin öğretmenleri bu enstitülerden yetişti. Ayrıca Fakir Baykurt, Talip Apaydın, Emin Özdemir, Adnan Binyazar gibi birçok önemli yazarımız, sanatçımız da yine Köy Enstitüleri’nden çıktı.
Dönemin iktidar partisi Demokrat Parti tarafından düzmece bahanelerle kapatılan bu aydınlanma yuvasına bugün ülke olarak daha çok gereksinim duyuyoruz. Başta Köy Enstitüleri’nin kurucu-yöneticisi İsmail Hakkı Tonguç olmak üzere bu büyük eğitim ve aydınlanma projesini emek verenleri saygıyla anıyorum.

19 Nisan 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR