Fizik tedavi için Türkiye’yi tercih ettiler…

Türkiye’nin Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon’da ilk zincir hastaneleri olan Romatem’in,  Samsun, İstanbul, Kocaeli ve Bursa’da bulunan merkezlerine çok...

BÜYÜT

Türkiye’nin Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon’da ilk zincir hastaneleri olan Romatem’in,  Samsun, İstanbul, Kocaeli ve Bursa’da bulunan merkezlerine çok sayıda yabancı hasta başvuruyor.

Kocaeli Romatem Hastanesi’nde şuanda 6 farklı ülkeden hasta tedavi oluyor. İşte o hastalar:  

GİORGİ OSANAZGE: Gürcistan’dan gelen hasta trafik kazası geçirmiş ve ülkesinde tedavi olmak istememiş. İlk geldiği zaman oturamayan, yatakta dönemeyen hasta aldığı fizik tedavi sayesinde oturma dengesi kazandı.

ABBASA ZEYNALOV: Azerbaycan’dan gelen ve kurşun yaralanması olan hasta geldiğinde desteksiz ayağa kalkamıyordu. Kalça da limitasyonları ve şiddetli ağrıları olan, ellerini kullanamayan,  ince kavraması olmayan hasta, şuan küçük bir destekle ayağa kalkabiliyor ve yardımla uzun mesafe yürüyebiliyor, parmaklarını kullanabiliyor.  

SHERZAD ASMAİL: Irak’tan gelen hasta, 2 ay önce trafik kazası geçirmiş, oturma dengesi yok, bacaklarda duyu var ancak her iki bacakta da hareket yok, parmaklarda hareket yok, hasta tedavi programına alındı.

İRAJ M. FARAJ: Libya’dan gelen hasta ilk geldiği zaman kas kuvveti oldukça düşük olan, yatakta dönemeyen ve oturma dengesi yoktu. Desteksiz oturamayacak durumdaydı. Sırtında ve belinde çok şiddetli ağrıları olan, ayak bileğinde ve kalçasında eklem limitasyonları bulunan hastanın ayrıca akciğer kapasitesi çok düşüktü, nefes alıp vermekte zorlanıyordu. Şimdi ise kalça eklemi ve ayak bileği daha iyi durumda. Hafif bir destekle dizler üzerinde durabiliyor ve kalçasını kontrol edebiliyor. Ağrıları tamamen geçti, günlük yaşam kalitesi yükseldi. Lokomatta herhangi bir akciğer sorunu yaşamadan 45 dakika boyunca yürüyebiliyor. Destekle ayakta herhangi bir problem yaşamadan durabiliyor.

MEHMET YILMAZ: Viyana’dan gelen hasta yardımsız ayağa kalkamıyor, yürüyemiyordu. Omuzun da oldukça şiddetli ağrıları vardı ve günlük yaşam kalitesini oldukça düşürüyordu. Tuvalet, yemek yeme gibi günlük işlerini gerçekleştiremiyordu. Şu an gözetim altında yemek yiyebiliyor, tuvaletini kendisi yapabiliyor. Kendi başına bastonla yürüyebiliyor.

GÜLİSTAN KARAKAŞ: Hasta İngiltere’de felç geçirmiş, İngiltere de tedaviye başlamış ancak yetersiz olduğunu ve zaman kaybettiğini düşünerek Romatem’e müracaat etti, Ayakta duramıyor, oturmada dahi zorlanıyordu. Tedavilerde oldukça başarı sağlandı, şu anda ayakta durmaya ve desteksiz yürümeye başladı.

01 Eylül 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR