MEMUR SOKAĞA SIĞMADI

Hükümetin memurlara teklif ettiği yüzde 3,5 oranında zam memurları kızdırdı. Kentimizde yüzlerce memur sokağa inerek yapılan zam önerine tepki gösterd...

BÜYÜT

Hükümetin memurlara teklif ettiği yüzde 3,5 oranında zam memurları kızdırdı. Kentimizde yüzlerce memur sokağa inerek yapılan zam önerine tepki gösterdiler. Alanlara ayrı ayrı çıkmayı tercih eden sendikalar birbirlerine destek vermeyi ihmal etmediler. Alanlara Memur-Sen, Kamu-Sen ve KESK temsilcileri çıktılar.


AKP İktidarı tarafından memurlara yapılan zam teklifi sokağa taştı. Memurlar hep bir ağızdan ‘Sadaka değil zam istiyoruz’ diye bağırarak tepkilerini dile getirdiler. Memur-Sen’e bağlı Eğitim Bir-Sen üyeleri yürümek yerine Sabri Yalım Parkı’nda basın açıklaması yapmakla yetindi. Kamu-Sen, Eğitim İş Sendikası ve KESK Üyeleri ise Merkez Bankası’ndan Sabri yalım parkına yürüdüler. Yürüyüşler sırasında memurlar tarafından sloganların yanı sıra düdükle protestolar dile getirildi.

MEMUR-SEN YÜRÜMEDİ
Memur-Sen’a bağlı Eğitim Bir-Sen iş bırakmanın yanı sıra yürümeyi tercih etmedi. Sabri Yalım parkında toplanan sendika üyeleri AKP İktidarına tepki gösterirken, sloganlarla protesto ettiler. Memur-Sen İl Temsilcisi Halil İbrahim Keleşoğlu “Sağlık-eğitim-diyanet-belediye-büro-iletişim-haber-tarım-bayındır-kültür-ulaşım ve enerji alanında çalışan ve bu sektörlerden emekli olan 3-4 milyon memuru ilgilendiren. Maaş zammı tekliflerini, 2012 yılına ilişkin yüzde 10,26’lık yeniden değerleme oranına dahi çıkarmaya yanaşmayan hükümet, taban aylığa seyyanen zam, özel hizmet tazminatı ve ek gösterge artışları, toplu sözleşme ikramiyesi, ek ödeme artış talepleri, harcırah miktarı artışları, fazla çalışma ücretinin yükseltilmesi, ek ödemenin emekliliğe yansıtılması, eş ve çocuk yardımı, yemek yardımı, emeklilerin eş yardımından yararlanması, 4/C’Iilere 200 TL seyyanen zam yapılması ve kadroya alınması başta olmak üzere kamu görevlilerinin genelini ilgilendiren onlarca teklifimize karşı, teklif sunmayı bile gereksiz görmüştür” dedi.

"EYLEMİ ZAYIFLATMA YAKLAŞIMI SONUÇ VERMEYECEKTİR"
Keleşoğlu “Memurumuz ve Memur-Sen hukuka saygılıdır. Keşke iş bırakma durumunda hissetmeyeceğimiz tabloyu oluştursalardı. Keşke Kamu İşveren Heyeti, heyet başkanı hukuka saygılı olup haklı beklentilere cevap verseydi. Memurun, uluslararası anlaşmalar gereği attığımız imzalar gereği ve Anayasa'nın 90. maddesi, 'iç hukuk mu uluslararası hukuk mu' sorusu sorulduğunda uluslararası hukukun önde geldiği ve memurun ekonomik-özlük-sosyal haklar çerçevesinde iş bırakmada haklılık gerçeğini ortaya çıkıyor. Anayasa'nın 90. maddesine göre bu eylem kararımızı. Eğitim Bir-Sen Genel Merkezi ve diğer sendikalarımız olarak aldık. Bu hukuka uygun karardır. ‘Hukuka uyarlar' diye eylemi zayıflatma yaklaşımı sonuç vermeyecektir”

"BİR SEFER DE ENFLASYONU BİZ EZELİM"
Keleşoğlu “Memur-Sen olarak İstediğimiz şey şu: Türkiye bugün ekonomisi iyi yolda, bütçesi büyüyor, pastası büyüyor. Dün kriz vardı, bu krizde, memura 'sabırlı ol, dünya yanıyor, Türkiye yanıyor' dediler. Sermaye sahiplerine ne dediler, ne istiyorsun kardeşim? -'Elimde ürettiğim mal var, ÖTV indirimi yaparsanız bütün arabalarımı-mallarımı satarım' dediler. Yüzde 8 ÖTV indirimi yapıldı. Sermaye bir kuruş indirim yaptı mı? Yapmadı. Son 5 yılda batan banka görmediğimiz gibi kar marjıyla hava atmayan banka da görmedik. Şimdi kriz varsa, bankacıyla biz aynı ülkede yaşıyoruz, bedeli beraber ödeyelim. Yok, Kriz bitti, büyüdüysek, o büyümeden payı memurlar olarak bizde alalını. Bir sefer de enflasyonu biz ezelim”

AKP’YE GÖNDERME
Keleşoğlu “İktidarın 1. yılı, sabırlı olun, eee 3 yıl sonra, 5. yılı, 7. yılı. 9. yılı, 10. yılı, sabır, sabır... Sabır taşı çatlıyor. Bugün Eğitim-Bir-Sen özeliyle öğretmenlerin ve tüm memurların ortaya koyduğu eylem, bir tıkanma noktasıdır, sosyal patlamadır, 'artık tahammül edecek gücümüz kalmadı' serzenişidir. Yetkililer bu durumu iyi okurlarsa Kamu Görevlileri Hakem Kurulunda hala tamircime imkânları vardır. Yok eğer memurun-öğretmenin hakkını Türkiye gerçeklerinde vermemekte ısrar edilirse bunun faturasının altından kimse kalkamayacaktır!.”

Kamu-Sen üyeleri ise Merkez Bankası’nda toplanarak düdükler ve ıslıklar eşliğinde yürüyüşe geçtiler. Sendika üyelerinin bu yürüyüşünde vatandaşlar tarafından destek verilmesi dikkat çekti. Öte yandan Kamu-Sen İl Temsilcisi Süleyman Pekin’in yanında MHP İl Başkanı Celalettin Yaylak, Türk Ocağı Başkanı Aygutşat Selçuk’de katıldı.

23 Mayıs 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR