Dokümantasyon Merkezi açıldı

Eski Seka Kağıt fabrikasının restore edilmesiyle kurulan Türkiye’nin en büyük kağıt müzesi Seka Kağıt Müzesi’nin arşivinde bulunan belge ve bilgileri...

BÜYÜT

Eski Seka Kağıt fabrikasının restore edilmesiyle kurulan Türkiye’nin en büyük kağıt müzesi Seka Kağıt Müzesi’nin arşivinde bulunan belge ve bilgilerin yer aldığı Dokümantasyon Merkezi açıldı. Merkezde bulunan kitap, dergi, fotoğraf ve belgeler araştırmacıların kullanımına sunuldu.

 

8 BİN 873 ADET ESER

Fabrikanın personel lojmanı olarak kullanılan ve Seka Kültür Alanı içinde yer alan bina, restore edilerek Dokümantasyon Merkezine dönüştürüldü. Merkezde fabrikanın kurucu müdürü Mehmet Ali Kağıtçı’ya ait eserlerden oluşturulmuş küçük bir Kağıtçılık İhtisas Kütüphanesi de yer alıyor. Kütüphanede Türkçe, Fransızca, İngilizce ve Almanca dillerinde 4 bin 392 kitap, 4 bin 481 dergi ve belge ile toplam 8 bin 873 adet eser yer alıyor.

 

10 BİN FOTOĞRAF VAR

Dokümantasyon Merkezi’nde fabrikadan kalma ve Seka Kağıt Müzesi koleksiyonuna ait evrak, fotoğraf, dergi, doküman ve multimedia türü materyaller bulunuyor. Yaklaşık 10 bin civarında fotoğraf orijinal ve dijital haliyle korunuyor. Seka Kağıt Müzesi Müze Yönetim Sistemi yardımıyla araştırmacılar istedikleri bilgi ve belgeye dijital ortamda kolaylıkla ulaşabilecekler.

 

BELGELER KORUNUYOR

Dokümantasyon Merkezi’nde kitap ve dergiler için kütüphane oluşturuldu. Compact raf sistemli arşivde değerli ve korunmaya muhtaç evrak, fotoğraf ve dokümanlar asitsiz gömlek, asitsiz zarf ve asitsiz kutularda künye ve envanter bilgilerine göre muhafaza ediliyor.

27 Ekim 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR