MHP’DE İL BAŞKANI AYDIN ÜNLÜ OLDU

4 adayın kıyasıya yarıştığı MHP 10. Olağan İl Kongresi’nde 301 Oyla AYDIN ÜNLÜ Diğer 3 adayını geride bırakarak başkanlık ipini göğüslediMilliyetçi Ha...

BÜYÜT

4 adayın kıyasıya yarıştığı MHP 10. Olağan İl Kongresi’nde 301 Oyla AYDIN ÜNLÜ Diğer 3 adayını geride bırakarak başkanlık ipini göğüsledi
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) 10. Olağan İl Kongresi dün Körfez Açık Hava Tiyatro'da partililerin katılımı ile gerçekleşti. Partililerin yoğun katılım gösterdiği kongrede MHP Genel Başkan Yardımcılarından Emin Haluk Ayhan katılırken Milletvekili Lütfü Türkkan, eski milletvekili Cumali Durmuş, İl Başkanı Cemalettin Yaylak, Kocaeli Ülkü Ocakları Başkanı Ramazan Çakırca, ilçe başkanları, ilçelerde ülkü ocakları başkanları, kadın kolları başkanları ve partililer yer aldı. Kıyasıya bir yarışın olduğu seçimde başkanlık ipini 301oy laAYDIN ÜNLÜ Kazanırken en az oyu ise Fikret YalçınÖZ aldı. Kongrede 1 başkan 32 kişilik yönetim 23 kişilik üst kurul ve 7 kişilik disiplin olmak üzere toplam 65 kişilik yönetim seçildi.
601 DELEGE OY KULLANDI
Mevcut il başkan Celalettin Yaylak’ın aday olmadığı kongrede eski il başkanı ve milletvekili adayı Ruhi Çavdar, İzmit İlçe eski Başkanı Aydın Ünlü, eski milletvekili adayı İsmail Kurt ve Fikret Yalçınöz başkanlık koltuğu için kıyasıya yarıştı. 601 delegenin oy kullanma hakkının bulunduğu kongrede oy pusulaların rengi ise kongre öncesinde Çavdar’ın beyaz, Ünlü’nün kırmızı, Kurt’un mavi ve Yalçınöz’ün ise sarı olarak belirlendi. Saat 10.00’da başlaması planlanan kongre delegelerin katılım sağlamaması sonrası ve genel merkezden gelen genel başkan yardımcıların geç katılması nedeniyle bir buçuk saat geç başladı.
AKP VE DSP’DEN SÜRPRİZ
Gerçekleşen kongreye AKP İl Başkanı Mahmut Civelek ve DSP İl Başkanı Selman Gülpınar, eski il başkanı ve milletvekili adayı olan Yakup Kalmuk konuk oldu. Mahmut Civelek, kısa bir süre oturduktan sonra CHP İl Kongresi’ne katılması sebebiyle ayrıldı. Sonrasında kongrede divan başkanlığına genel başkan yardımcısı Emin Haluk Ayhan, katipliğine ise Filiz Kıymaz, Sami Açıkök, Aykut Yener Çalışkan, Yunus Kandal, Hilami Tuluk oy birliği ile seçildi. Sonrasında açılış konuşmasını yapan il başkanı Celalettin Yaylak, “Bugüne kadar bir nefer olarak hizmet ettim ve ömür boyuda partime hizmet etmek için çalışacağım. Güçlü yönetim oluşturacak 4 adayımız var. İnşallah hepsi muvaffak olurlar. 18 aydır bu kutlu görevi yürütmekteyim. Bu manada hakkınızı helal edin benden yana hakkım sizlere hakkım helal olsun” dedi.
TÜRKKAN VE DURMUŞA TEŞEKKÜR
Yaylak, konuşması sonrasında destek ve hizmetlerinden dolayı Kocaeli milletvekili Lütfü Türkan ile MYK üyesi Cumali Durmuş’a plaket vererek teşekkür etti. Sonrasında MHP Kocaeli milletvekili Lütfü Türkan de yaptığı konuşmada havanın çok sıcak olduğunu ifade ederek, “Çok önemli bir dönemeç bugün. İlk defa 4 aday delege karşısına çıkarak tercihini kullanacak. Ben ilçe kongrelerinde olduğu gibi il kongresinde de taraf olmadım. Seçilen ilçe başkanı benim ilçe başkanım, seçilecek olan il başkanı da benim il başkanım olacaktır. Desteklediğim il başkanı adayım yok. İnşallah hayırlı olur. Ülkenin MHP’ye en çok ihtiyacı olan bir dönemi yaşıyoruz. Kumar haramdır diyen ancak sonra sohbetleri ile dikkatleri çeken Timurtaş hocanın oğlunu iddianın başına getiren bir iktidar var. Lütfen kongre sonunda yarın adaylarımız seçilen il başkanını ziyaret etsin ve birlik beraberliği göstersin” dedi.
“ARKASINDA OLACAĞIM”
Sonrasında Cumali Durmuş da yaptığı konuşmada, “Parti içerisinde nasıl ötekileştirilme olduğunu gördük. Hepimiz bunu biliyoruz. Bundan öncede yılardır olduğu gibi bundan sonra da MHP ülkücü harekete hizmet etmeye devam edeceğim. Kongre sonucunda kim il başkanı olursa olsun onunla birlikte hareket edeceğim. Ve saygı göstereceğim. Siz partililerden rica ediyorum, başkan seçilen arkadaşımızın arkasında olalım” dedi. Ardından da ilk konuşmayı il başkan adayı Ruhi Çavdar yaptı. Çavdar konuşmasında, “ Delegeyi ilçe teşkilatlarında tutanları tebrik ediyorum. Ama söyleyeceklerimden vaz geçmiyorum. Ülkücü hareketi temsil etmek ve eksikliği hissedilen değerleri yerine getirmek bana nasip oldu” dedi.
“ŞU HESABI BİTİRELİM”
Çavdar, “2011 genel seçimlerinde oy oranını düşürmeyen 3 ilin il başkanlığını yaptım. Bu onur bana yeter. Artık şu hesabı bitirelim. Çabayı görmezden gelmeyin. Bu niyetin bu vücutta yer alması mümkün. 601 delegenin içindeki bazı delegeler akraba ve eş dost ilişkileri yazılmıştır. Onların bizi destekleyeceğini düşünmüyorum. Son sözümüz ülkücü bahana etmez” diyerek konuşmasına son verdi.
ATEŞTEN GÖMLEK
İl Başkan adayı Aydın Ünlü ise yaptığı konuşmada, “Ülkemizin bölünme noktasına geldiği, ekonomik krizin hat safhaya çıktığı, terörün yükseldiği ülkemizde fethedilmeyen tek kale olan MHP, Kocaeli’de 10. Olağan kongresini yapıyor. Ülkemizin MHP’ye her zamankinden fazla ihtiyacı var. Bugün sonuç ne olursa olsun her birimiz ateşten gömlek giymiş durumdayız” dedi.
MİLLETVEKİLİ OLMAYAN İL BAŞKANI
Ünlü, “İzmit ilçe başkanlığım döneminde nasıl ki 5 bin üye yapıp 25 bin oy aldıysak, İzmit Belediye Başkanı’na kök söktürdüysek, 12 AKP’li ilçe belediyesini icralık ettiysek, bunun gücünü sizlerden aldık. Şimdi daha büyük hedefler için karşınızdayız. Üye sayımızı 100 bin seviyesine çıkarmak hedefimizdir. Milletvekili adayı olmayan il başkanı sloganıyla sahaya çıktım. Bunda da samimiyim. Başarı için herkese ihtiyacımız var” dedi.
MHP, SİYASET OKULUMUZ
Adaylardan İsmail Kurt, “MHP bizim siyaset ve düşünce okulumuzdur. Bu okulda il başkanı olmak için karşınızdayım. MHP, ilimizde bir türlü çıkış yakalayamadı. Daha iyisini yapmamız mümkün. Daha fazla gayret etmek, daha çok çalışmak, daha fazla insan kazanmak için adayım. MHP, çizgisini kaybetmeden daha fazla insana ulaşmalıdır. Bize gönül koymuş, köşesine çekilmiş partililerimizi geri kazanmalıyız. Güven esaslı bir ekip çalışması yapacağız. MHP terbiyesine uygun ekiplerle sokak sokak, köy köy gezeceğiz” dedi.

“BANA KAZANAMAZSIN DİYORLAR”
İl başkan adaylarından Fikret Yalçınöz ise, “Ben 300 tane dirayetiyle karakterde olduğunu biliyorum. Ben 1987 yılında MÇP ile partimizle tanıştım. Ülkemizde insanlarımız 5 yıl sonrasına borçlandırılmış iken bizler birlik beraberlik içersinde olmalıyız. Bana kazanamazsın biz delegeye hakimiz diyorlar. Benim 1 tane oyum var belki de 303 tane oyum var. Benim karşımda oturan eski milletvekillerim Cumali Durmuş ve Kemal Köse de keşke karşımıza aday olsalardı. Keşke tarafsız olsalardı. Sırayı vermiyorsunuz bize. Ben 300 delegenin vicdanına sesleniyorum ve oylarını bekliyorum” dedi. konuşmalar sonrasında adaylar ve yönetimleri sahneye çıkarıldı. En son olarak ise MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan 4 il başkan adayı ile bir araya gelerek birlik mesajları verdi.

Burçin SAĞLAM MHP kongre izlenimleri

-MHP’nin karma karışık bir hava içinde girdiği il kongresinde daha kapıdan girer girmez yaşanabilecek her hangi bir olaya karşı silahların alınması ve toplanması için silah kutusu oluşturulması gerginliğin göstergesi oldu. Kongre sonuna doğru ise 5 tane ruhsatlı silah toplandı.
-Kapıdan giren her partili kadın erkek ayrı ayrı aranarak x-ray cihazından geçti.
-Süregelen bir alışkanlık olan ve sürekli kapalı spor salonlarında ya da kültür merkezlerinde yapılan kongreler dışında güneşin altında yapılan il kongresi partilileri çok zor duruma sokarken sıkıntılar yaşattı.
-Kongrede kimi partililer, salonun son zamana kadar ayarlanmadığını ve özensiz bir şekilde hazırlandığından dolayı şikayet ederek hamurlandırdılar.
-Kongrenin yapıldığı Yarımca Açık Hava Tiyatrosu’nun çevresinde çevik kuvvet dahil toplam 65 polis çalışırken özel olarak 6 kişilik çözüm masası oluşturuldu. Kongre alanın iç kısmına ise polis karışmadı.
-Kongredeki düzenlemeler ise Körfez İlçe Teşkilatı ve il teşkilatı işbirliği ile yapıldı. Güneşin altında gerçekleşen kongrede en önemli unsur olan su dağıtılmazken 4 bin şapka ve 4 bin minder dağıtıldı.
-Kongreye eski yeni birçok MHP’li yüzün katılması ise dikkatlerden kaçmadı.Aynı zamanda il delegeleri olan olmayan herkes ise kapılarda beklerken kongreye dakikalar kala sıkı sıkıya konuşmalar yapılmaya devam edildi.
-MHP üyesi olan Beyhan Deniz Demirler ise kongre öncesinde sahne alarak söylediği şarkılar ve türküler ile partilileri az da olsa hissedilen gergin bir havadan çıkarmaya çalıştı.
-Saat 12.30 gibi başlayan kongrede her aday 10 dakikalık konuşma yaparken havanın sıcak olması partilileri zor durumda bıraktı.
-Kongrede her hangi bir olayın yaşanmaması için adaylar ve partililer konuşmalarında birlik ve beraberliğin altını çizerken 2014 yerel seçimlerine değindiler.
-Kongreye AKP İl Başkanı Mahmut Civelek ve DSP İl Başkanı Selman Gülfidan’ın katılması partilileri şaşırttı.
-Kongreye katılımın beklenende az olması sadece delegelerin katılması beklentileri değiştirdi.
-Adaylar konuşmalarında ise bazen birbirlerine delege listeleri üzerinden eleştirilerde bulundu.
-Oy kullanma sırasında oluşan karışıklık her ne kadar divanı ve polis mensuplarını zor duruma soksa da bir sorun yaşanmadan oylar kullanıldı.
-Ruhi Çavdarı’ın listesinde yer alan Sinan Çetin kendisinden habersiz listeye yazıldığı için divana dilekçe verdi ve ismi silindi. Yerine Nazım Yılmaz yazıldı.
AYDIN ÜNLÜ YÖNETİM LİSTESİ
Dursun Daşdangil
Esat Muratoğlu
Alaattin Selçuk Doğan
Yüksel Ercan
Mustafa Cintaş
Abdülaziz Becerikli
Fatih Galyan
Faruk Bostan
Mustafa Kayış
Eşref Ayhan Arpacı
Suat Kamil Ulaş
Doğan Bekiroğlu
İsmail Okcan
Alper Kısakol
Özgen Keçeci
Şirin Aydın
Ömer Tahsin Cebeci
Sait Yıldırım
Recep Yılmaz
Hamza Güloğlu
Tuncay Batı
İzzet Erdem
Osman Alkan
Ercan Bayrak
Tamer Aykurt
Bahadır Yılmaz
Murat Kalender
Bayram Karaaslan
Yağız Öztürk Gönen
Haluk Cem Gökmen
Hasan Ali Düzkesen
Ahmet Metin
DİSİPLİN KURULU:
Alibey Yazıcı
Sedat Arı
Bünyamin Akman
Korhan Oğuz
Şirzat Ataman
Talip Kocatürk
Zecayir Ateş
ÜST KURUL DELEGE
Bünyamin Akman
Aydın Ünlü
Sedat Arı
Kaan Dilmen
Nusret Acur
Mehmet Emin Şimşek
Erkan Azeri
Taner Karagül
Zekeriya Bayraktar
Metin Aydul
Dursun Daşdangil
Rıza Ağdağ
Alaatin Selçuk Doğan
Hayri Boz
Yüksel Ercan
Cumali Özcan
Rıza Tevfik Erdoğan
Niyazi Güner
Faruk Küçükyıldız
Celalettin Şahin
Hüseyin Murtazaoğlu
Halit Bostan
Ahmet Metin.

04 Haziran 2012 Kocaeli- SiyasetYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR