Sürücü kursları yönetmeliğindeki değişiklik

Özel Sürücü Kursları Konfederasyonu Başkanı Önal: "Yenilenen yönetmelikle birlikte eğitim araçlarına yaş sınırı getirilmesi 15 bin aracın hurdaya ayrı...

BÜYÜT

Özel Sürücü Kursları Konfederasyonu Başkanı Önal: "Yenilenen yönetmelikle birlikte eğitim araçlarına yaş sınırı getirilmesi 15 bin aracın hurdaya ayrılması anlamına geliyor" "Ağır vasıtalardaki 20 yaş sınırı, 15 bin aracın hurdaya gitmesi anlamına geliyor"

Önal, düzenlediği basın toplantısında, mayıs ayında yenilenen yönetmeliğin hazırlanmasında konfederasyon olarak ciddi katkılarının olduğunu fakat yönetmeliğin içinde eleştirdikleri bazı düzenlemelerin de bulunduğunu söyledi. Yenilenen yönetmelikle sürücü kurslarında eğitim aracı olarak kullanılan ağır vasıtalara 20 yaş sınırının getirildiğini hatırlatan Önal, bunun 15 bin aracın hurdaya gitmesi anlamına geldiğini kaydetti.

DANIŞTAYDAN SONUÇ BEKLENİYOR
Önal, bu konuda sürücü kurslarına 29 Mayıs 2014'e kadar süre tanındığına vurgu yaparak, şöyle konuştu: "Bu araçlar yük ve insan taşımıyor, sadece sınav ve direksiyon eğitimi yapılıyor. Araçların trafik muayeneleri var. Ne gerek vardı buna. Bu ülkemiz için, sürücü kursları için çok büyük bir külfet. Bu konuyu da Danıştay'a dava olarak götürdük. 15 Ekim'e kadar Danıştay'dan sonuç bekliyoruz."

EĞİTİMLERDE SİMÜLATÖR KULLANILMASI
Son model bir tırın 140 bin avro, otobüsün de 120 bin avro civarında olduğunu anlatan Önal, "Şimdi 500 liraya sürücü belgesi vereceksiniz ve bunu kaç yılda amorti edeceksiniz. Bu, nasıl bir yatırımdır. Avrupa Birliği ülkelerinde sürücü belgesinin fiyatı 3 bin avro ama Türkiye'de bunu bu şekilde zorlarsanız vatandaş için çok büyük bir külfet olur" ifadesini kullandı. Önal, sürücü kurslarında direksiyon derslerinde simülatör kullanılabilecek olmasının sürücülerin pratik eğitimine katkı sağlamayacağını savunarak, bir sürücünün simülatör seyrederek trafiğe çıkarılamayacağını söyledi.

03 Ağustos 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR