ABM Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Hicran Bozkurt: Okurken, çalışın

Gazetemizin her yıl düzenlediği Doruktakiler 2015’te Yılın İş Kadını seçilen ABM Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Hicran Bozkurt ile röportaj yaptı...

Gazetemizin her yıl düzenlediği Doruktakiler 2015’te Yılın İş Kadını seçilen ABM Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Hicran Bozkurt ile röportaj yaptık. Bozkurt, başarılarının sırlarını açıklarken, bu işe yeni girmek isteyenlere de tavsiyelerde bulundu.

Kimimizin sadece adını duyduğu, ama hiç ilgilenip ‘bunlar ne iş yapar’ demediği jeoloji mühendisliği aslında insan hayatının bel kemiği niteliğinde. Yeryüzündeki tim inşaat işlerinin ilk önce jeoloji bilimine başvurması gerektiğini Bozkurt’tan öğrendik.

 

2014 yılında eşinizin vefatının ardından ABM Mühendislik, yoluna nasıl devam etti?

Eşim, 1 sene önce şirketin genel müdürü olarak görev yapıyordu. Zeki Bey (röportaj sırasında yanımızda olan şirket müdürü) kurulduğundan beri çalışma arkadaşımız olarak şirket müdürümüz olarak devam ediyor. Eşimin ani kalp krizi geçirdikten sonra bizim için çok büyük bir şok oldu. Vefatından sonra Zeki Bey başta olmak üzere diğer çalışma arkadaşlarımız ile devam kararı aldık. Bu süreçte başta benim erkek kardeşim, Muhammed Ercan Akdur ve Jeofizik Mühendisimiz Mehmet Zeki Tığ, hiçbir zaman beni yalnız bırakmadılar.


“DEVAM KARARI ALDIK”

Gökhan Ercan, Hilal Demirel gibi eski çalışma arkadaşlarım ile birlikte bu iş yerini devam ettirme kararı aldık. Allah’a çok şükür bir yılda herhangi bir eksiklik olmadan yolumuza devam ettik. Bizim şirketimiz aile şirketi gibidir. Hayat felsefemiz her zaman, eşim ile ben burada çok fazla akrabaya ve geniş bir kitleye sahip değildik fakat ticari amacımız para kazanmaktan ziyade daha çok dost kazanmayı tercih ettik. Yaklaşık 20 yıllık bir firmayız. Hep bu düsturla ileri gittik. Vefatından sonra hem çalışma arkadaşlarım hem de müşterilerimiz, dostlarımız bunu bana gösterdi.

 

ABM Mühendislik, hangi alanda, ne tür işler yapıyor. Kısaca bahseder misiniz?

Jeoloji deyince yeraltı akla geliyor. Yerin altında sondajlar, su etütleri, imara açılan araziler, yer kabuğu ile ilgili aklınıza gelebilecek her türlü işi yapıyoruz. Artı bunun yanı sıra yer üstünde de yapı ve zemin laboratuarımız var. Yapılan inşaatlarda beton çelik kalitesini denetliyoruz.

 

Gazetemiz tarafından Doruktakiler 2015’te Yılın İş Kadını seçildiniz. Bu başarınızdaki en önemli faktörün ne olduğunu düşünüyorsunuz?

Çok büyük bir sürpriz oldu benim için. Hiç bilgim yoktu. Sağ olsunlar arkadaşlar bizi önermiş. Diğerleri de teveccüh etmişler.


İleride Jeoloji veya jeofizik alanlarında çalışmak isteyen gençlerimize öneriniz nedir?

Severek yapılabilecek bir iş Jeoloji olsun Jeofizik olsun, inşaat bölümleri… Gerçekten severek yapılması gereken işler. Benim jeoloji mühendisliği ilk tercihimdi. Severek ve isteyerek okudum. Çok çalışmaları lazım gençlerimizin, teknolojiyi ve bilimi çok yakından takip etmeleri gerekiyor. Okurken çalışmaları lazım. Tamamen tecrübeye dayalı bir mesleğe sahibiz.

 

Üniversitelerimizdeki jeoloji ve jeofizik bölümlerinin eğitimlerinin yeterli olduğunu düşünüyor musunuz? Örneğin Kocaeli Üniversitesi’ni bu anlamda nasıl görüyorsunuz?

Kocaeli Üniversitesi’ndeki eğitim öğretim, yeterlidir. Bir de bizim mesleğimizin en büyük dezavantajı yer bilimleri olarak geri planda oluyoruz. Yani bir deprem olduğunda veya bir heyelan olduğunda bir doğal afet olduğunda akla gelen mesleğiz. Ondan önce hiç kimsenin aklına gelmiyor. Biz meslektaşlar olarak da her şeyin bir vebal olduğuna inanıyoruz. Sonuçta yaptığımız iş bire bir insan hayatıyla ilgili. Biz doğru değerler vereceğiz ki bizden sonra binayı yapan arkadaşlar-İnşaat Mühendisleri, Mimarlar- bu değerleri doğru biçimde kullanarak binalarını tasarlayacaklar. Bu göz ardı edildiği sürece hiçbir şey olmaz.


İki katlı küçük bir bina dikimimde dahi Jeoloji Mühendislerinden yardım alınıyor mu? Yasal bir zorunluluğu var mıdır bunun?

Şu andaki deprem yönetmeliklerine baktığımız zaman sondaj, değer almaları zorunlu.


İşe geldiğinizde bir gününüz nasıl geçiyor?

Sabah çok erken saatte başlıyoruz. Gün ışıyıncadan gün kararıncaya kadar bizim mesai saatimiz. Kışları daha kısa oluyor ama yazları daha uzun süreçler oluyor. 08.00 gibi işe başlıyoruz. Arkadaşlarla görev dağılımı yapıp, herkes araziye gittikten sonra gereken işler yapılır ondan sonra ben merkeze eşimin ofisinin olduğu yere geçiyorum. Orada müşterilerle ilgileniyorum. Zeki Bey de aynı şekilde. Bu şekilde yardımlaşarak yapıyoruz. ABM dediğimiz zaman her şeyden önce sadece Kocaeli veya İzmit bazlı bir firma olduğumuz düşünülmemeli. Bizim Gebze’de ve İstanbul’da da bir şubemiz var. Türkiye’nin her bölgesinde iş yapabiliyoruz. Türkiye’nin sayılı firmaları arasındayız.


Bir kız evladınız var. Annelik ve iş kadınlığını yürütürken zorlanıyor musunuz?

Elbette ki annelik başlı başına bir meslek. Ev hanımlığı baş başına bir meslek. Yorucu olan bir meslek ama eşim yaşarken daha farklı bir yaşam vardı eşimin vefatından sonra daha farklı bir yaşam var. Artık işin finans boyutundayım. İdare boyutunda olduğum için ev işleri ve annelik biraz geride kalıyor. Yeri geldiği zaman çocuklarımızı iş yerimize getiriyoruz. Burada oynuyorlar. Evcilik oynamak yerine burada laboratuarda çamurdan pasta yapmayı tercih ediyor.

 

Kızınızın ileride bu işi yapmasını ister misiniz?

Kesinlikle bırakmak gibi bir düşüncemiz yok. Bizim amacımız her şeyden önce kurumsallaşarak bizler vefat ettikten sonra da çocuklarımızın veya adımızın yürümesi.

İşinizin püf noktalarını okuyucularımızla ya da ileride bu mesleği yapmak isteyen gençlerimizle paylaşmak ister misiniz? Başarılı olmak için mutlaka şunu yapabilirsiniz gibi noktalar…

Bir aşçıdan sırlarını istiyorsunuz. İnsan hayatına önem veriyorsanız, işinizi gerçekten seviyorsanız, doğru yapmaya çalışacaksanız bu işte ilerliyorsunuz. Doğru, dürüst ve çalışkan olmalısınız. Bizim mesleğimizin para için yapılmaması gereken bir meslek. Tamamen bu işten zevk alıyorsanız, binalara ve insanlara değer katmak istiyorsanız, bu işi yapacaksınız. Önemli projelerin altında imzanız olsun istiyorsanız, idealistseniz bu işi yapacaksınız. Para zaten kendiliğinden geliyor.


ABM Mühendislik hakkında biraz bahseder misiniz?

ABM’nin üç tane şubesi var. Bunun haricinde toplam 120 personelimiz var. Yaklaşık 60 arabayla Kocaeli’de 7/24 çalışan bir firmayız.


Yaptığınız büyük projeler hakkında biraz bilgi verir misiniz?

Kocaeli’de şöyle bir yürüyün, her hangi bir ilçesinde adımızı kesinlikle duyarsınız. Büyük projeler derseniz, buradaki fabrikaların tamamını sayarım size. Brisa’dan tutun Goodyear’a, Pirelli’sinden Hyundai’sine, Gebze bölgesindeki Organize Sanayi Bölgelerindeki fabrikaların hemen hemen yarısı en az bizim bir şekilde-zemin etüdü, yapı denetim aşamasındaki malzemeler- içinde bulunduğumuz projeler. Şu an da 3. Havaalanı, 3. Köprü, Körfez Geçis Köprüsü’nde, Tüpraş’ın son 5-6 yıldır devam eden yapı hamlesinde de sürekli taşeron olarak bulunduk. Oradaki işin alan büyük müteahhitlerin taşeronluklarını yaptık. İşimizle alakalı olan kısımlarını yapıyoruz. Tek tek proje olarak sayarsak çok uzun sürer ama aklınıza gelebilecek 3 katlı bir evden tutun çok büyük fabrikalara kadar hepsinde bizim bir şekilde emeğimiz, işimiz var.

 

Jeoloji mühendisliği hakkına biraz konuşalım…

Tamamen pratik ve tecrübeyle yapılması gereken bir meslek. İnsanı doğayı canlıları seviyorsanız, neyinden neyden oluştuğuna meraklıysanız bütün insanlar jeoloji mühendisi olabilir. Jeoloji anabilim dalı, jeofizik yardımcı bilim dalıdır. Jeofizik daha çok arazide çalışır. Atatürk’ün kurduğu ilk bölümlerden biri Yer Bilimleri Enstitüsüdür. Rahmetli Atatürk, yer altı kaynaklarının değerini çok önceden fark etmiştir. Okullarımızda inşaat alanlarıyla ilgili bölümler kuruldu. İnsanlarımız depremi unuttu. Mesleğimiz geri planda kaldı. Pazarlama ve reklam yapılmadı. Maden, su Jeoloji’den ayrıldı. Taktığımız takılardan plajdaki kumdan, midye kabuklarının fosillerine kadar Jeolojinin konusuydular. Daha sonra uzmanlık alanları genişledikçe, Türkiye’de destek bulamamaya başladık. İdealleri olan insanlar Jeoloji Mühendisi olabilirler.


1999 depremi mesleği nasıl etkiledi?

Depremden önce kurulan bir firmayız. Depremden sonra iş potansiyelimiz arttı. Depremden sonra 78 tane firma kuruldu. Pastadan pay almak için köfteci arkadaşlarım bile hemen bir laboratuar kurdu. Ali Bozkurt, dişi ile tırnağı ile ABM Mühendisliği kurdu. Kurumsallaştık. ABM’nin açılımı Araştırma Bilgi Merkezidir. Eşim yaşasaydı burayı yer bilimleri okulu yapmak istiyordu. Tek amacım bu işi sonuna kadar getirmek. Kapata da bilirdim ama 120 kişi bana bakıyordu. Devam ettik. Allah onlardan razı olsun yanımda oldular.

 

HİCRAN BOZKURT KİMDİR?

Ben 1975 Ankara doğumlu olan ABM Yönetim Kurulu Başkanı Hicran Bozkurt, 1994 yılında Kocaeli Üniversitesi’nde Jeoloji Mühendisliğini kazanmasıyla Kocaeli’de yaşamaya başladı. Daha sonra gelecekteki eşi olacak kişi Ali Bozkurt ile tanıştı. 1999 yılında ABM Mühendisliği kuran çift, 2000 yılında hayatlarını birleştirme kararı aldılar. 2014 yılında Ali Bozkurt’un vefatının ardından Hicran Bozkurt, hem bir ev hanımı hem de ABM Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini layıkıyla yerine getirmekte. Röportaj: Buket SEZER

 

Hicran Bozkurt ile röportajımız esnasında Jeofizik Mühendisi Mehmet Zeki Tığ bize eşlik etti.

hic1.jpg

 

İnşaat Teknikeri Alpay Aydos, araziden alınan numune niteliğindeki karotların, dayanıklılığını ölçülüyor.

karot-(1).jpg

 

ABM Mühendislik’te çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

calisma-001.jpg

 

Araziden alınan malzemeler, Kür Odalarında 7-28 gün boyunca 20 ile (-2) derecede kürleniyor, bakımları yapılıyor da diyebiliriz.

kur-odasi-(1).jpg

 

ABM Mühendislik ailesi, Doruktakiler 2015’te Yılın İş Kadını seçilen Hicran Bozkurt ile gurur duyuyor.

toplu-010.jpg

10 Ocak 2016 Kocaeli-


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

Burhan KAZAK - Öncelikle Ali Bozkurt abime allahtan rahmet diliyorum. Bir çok genç arkadaşa şirketinin kapılarını açarak başarılı birer mühendis olmalarına katkı sağlamıştır ve ben de bunlardan biriyim. Eşi Hicran hanıma da başarılar diliyorum.

Yanıtla . 0Beğen 10 Ocak 15:04
01

N.Balkaya - yengemizle gurur duydum nur içinde yatsın yaptığı hayırlar ve iyilikler yanında olsun

Yanıtla . 0Beğen 10 Ocak 15:04
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR