İcat Çıkar-ma’da ilk finalistler belli oldu

Büyükşehir Belediyesi tarafından bilimin eğlenceli yönüne vurgu yapmak amacıyla düzenlenen ‘İcat Çıkar-ma’ drama yarışmasında ilk etap tamamlandıKocae...

BÜYÜT

Büyükşehir Belediyesi tarafından bilimin eğlenceli yönüne vurgu yapmak amacıyla düzenlenen ‘İcat Çıkar-ma’ drama yarışmasında ilk etap tamamlandı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından bilimi sevdirmek amacıyla düzenlenen İcat Çıkarma yarışmasının ilk finalistleri belli oldu. Yarışma kapsamında ilk etabı geçen finalistler 28 Mart’ta oyunlarını sahneleyecek.

ANA TEMASI BİLİM
23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı 2012 yılından itibaren Çocuk Fuarı olarak düzenleyen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Fuar’ın bu yılki konusunu bilim olarak belirledi. Bu amaçla çeşitli etkinlikler gerçekleştirecek olan Büyükşehir, Kocaeli genelindeki ortaokullar arasında ‘Fen-Teknoloji-Bilişim ve Bilim İnsanları’ konulu ‘İcat Çıkar-ma’ drama yarışması düzenledi.

15 OKUL İLK ETABI GEÇTİ
Ana amacı öğrencilere bilim insanlarını sevdirmek ve bilimin eğlenceli yanına vurgu yapmak olan yarışmanın ilk etabında yapılan başvuruların metinleri değerlendirildi. İTÜ Makine Fakültesi’nden Yrd. Doç. Murat Çakan, İTÜ Eğlen Bilim’den Ozan Erbak ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’ndan Ufuk Yaşar’ın jüri üyeliklerini yaptığı ve metinlerin değerlendirildiği yarışmada 15 okul ilk etabı geçti.

İKİNCİ ETAPTA SAHNE PERFORMANSI SERGİLENECEK
Yarışmanın ikinci etabı ise 28 Mart Perşembe günü yapılacak ve ilk etapta metinleri uygun görülen okullar, oyunlarını sahne önünde sergileyecek. İkinci etaba kalan okullar metinlerinde özü değiştirmeden ufak değişiklikler yapabilecek. Oyuncu sayısının sınırsız olduğu gösteride yer alacak malzemelerin tamamı okullar tarafından karşılanacak. Sahne performansı 10 dakikayı geçmeyecek olan yarışmada ilk 5 okula çeşitli ödüller verilecek.

ÖDÜL TÖRENİ ÇOCUK FUARI’NDA
Yarışmada birinci olan okul 20-23 Nisan tarihleri arasından Kocaeli Uluslar arası Fuar Merkezi’nde düzenlenecek olan Çocuk Fuarı’nda oyununu sergileyecek. Sponsorluğunu İZAYDAŞ’ın yaptığı yarışmada dereceye giren okulların ödülleri de Çocuk Fuarı’nda protokol tarafından sahiplerine verilecek.

1.ETABI GEÇEN OKULLAR

* Emek Dayanışması O.O. - İzmit (Tekerleğin İcadından Işığa Yolculuk)
* Özel Çayırova Çırağan O.O. -Çayırova (İcatta Son Nokta: İyi İnsan)
* Alparslan Ortaokulu - Derince (Bilgi Değişir Bilim Gelişir)
* Suadiye Ortaokulu - Kartepe (Hep Meraktan)
* İnönü Ortaokulu - Gebze (Algılamatik Mucizesi)
* 50. Yıl Cumhuriyet O.O. - İzmit (Zamansız Misafir)
* Özel Nadide Ortaokulu - Başiskele (Rotanı Kaybetme Navigasyonla)
* Özel Conkbayırı Ortaokulu - (Başiskele Doktor Jivago)
* Türkan Dereli Ortaokulu - İzmit (Bilgi Payşaltıkça Çoğalır)
* İstiklal Ortaokulu - Çayırova (Telefonun İcadı)
* 29 Ekim Ortaokulu - İzmit (Diş Sağlığı Skeci)
* Fatma Seher Ortaokulu - İzmit (Bilim Makası)
* Derbent Ortaokulu - Kartepe (Çılgın Mucit)
* Darıca Zeki Geze Ortaokulu (Olduramadık)
* Uğur Mumcu Ortaokulu - Gölcük (Müzede Üç Büyük İnsan)

25 Şubat 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR