Tüpraş işçileri eyleme hazırlanıyor

Petrol-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Tüpraş’ta pazartesi günü saat 11.00’de arabulucu toplantısı yapılacak. Tüpraş işçileri toplu iş sözleşmesinin Y...

BÜYÜT

Petrol-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Tüpraş’ta pazartesi günü saat 11.00’de arabulucu toplantısı yapılacak. Tüpraş işçileri toplu iş sözleşmesinin YHK’da bitirilmek istenmesine karşı aynı gün fabrikada eylem yapacak.

Petrol-İş Sendikası Kocaeli Şubesi’nin örgütlü olduğu Tüpraş İzmit Rafinerisi’nde çalışan başta bin 200 işçi olmak üzere Türkiye genelinde 3 bin 337 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri 14 Nisan tarihinde uyuşmazlıkla sonuçlanmış, arabulucu tayini için başvuru yapılmıştı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görüşmeler için arabulucu tayin etti. Tarafsız arabulucuyla ilk toplantı Tüpraş Genel Müdürlüğü’nde pazartesi günü saat 11.00’de gerçekleştirilecek. Tarafsız arabulucu nezaretinde yapılan görüşmelerden de bir sonuç alınamazsa işletmenin grev yasağı kapsamında olması dolayısıyla sözleşme Yüksek Hakem Kurulu’na gönderilecek.

13 MADDE BEKLEMEDE
Tüpraş işçileri, toplu iş sözleşmesinin iradeleri dışında Yüksek Hakem Kurulu'na da bitirilmek istenmesine karşı arabulucu görüşmelerinin yapılacağı gün fabrikada eylem yapacak. Eylem tam olarak belirlenmemekle birlikte iş yavaşlatma ve işe geç başlama şeklinde olacak. 10 Şubat 2011 tarihinde başlayan toplu sözleşme görüşmelerinde, yapılan 6 toplantı sonunda 19 asıl, 1 geçici ve 2 ek madde olmak üzere 22 madde de anlaşma sağlanamamıştı. Daha sonra yapılan görüşmelerde kalan maddelerden 9’unda anlaşma sağlandı. Maddeler müteahhit-taşeron işçi çalışması, işe ilk girişte farklı ücret uygulaması ve şu anki vardiya sisteminin devam etmesi konularını kapsıyor.

SENDİKA ELEŞTİRİLDİ
Öte yandan Tüpraş Genel Müdürü Yavuz Erkut toplu iş sözleşmesiyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada Petrol-İş Sendikası’nın direngen tutumu eleştirilirken, vardiya sistemi ve taşeronlaşmayla ilgili taleplerin ön koşul olarak sunulmasının ücret artışı konusunda detaylı görüşme yapılamamasına yol açtığı savunuldu. Vardiya düzeniyle ilgili taleplerin toplu iş sözleşmesinde yeri olmadığı ileri sürülen açıklamada işçilere sendikasını sorgulaması tavsiye edildi.

ÖNCELİKLİ DEĞİL SAVUNUSU
Açıklamada “Rekabetin giderek arttığı, küresel ekonominin çok kırılgan hale geldiği bir ortamda her türlü iyileştirme girişimine engel olan bir yaklaşıma şirketimizin geleceği için olumlu bakmak ve izin vermek mümkün değildir. Görüşme sürecinde iş barışını ve huzurunu, en önemlisi onlarca yıldır gelenekselleşmiş kurum kültürümüzü bozmaya yönelik öncelikli olmayan idari taleplerin kimlere, ne faydası olacağını hepimiz dikkatlice sorgulamalıyız” denildi. Ayrıca açıklamada kurumun yaptığı aktivitelere işçilerin katılımının engellendiği ileri sürüldü.

03 Haziran 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR