Ceyhan: Hedef 8 değil 9’dur

AKP Milletvekili Aday Adayı Şemsettin Ceyhan ile güzel bir söyleşi gerçekleştirdik. Ceyhan, “Diğer partilerin listeleri ve beklentileri birbiriyle ili...

BÜYÜT

AKP Milletvekili Aday Adayı Şemsettin Ceyhan ile güzel bir söyleşi gerçekleştirdik. Ceyhan, “Diğer partilerin listeleri ve beklentileri birbiriyle ilintili. Genel strateji olarak olağanüstü şeyler olmazsa, Kocaeli’den en az 8 milletvekili çıkaracağız. Sayısal değerler öyle gösteriyor. Ancak bizim hedefimiz 8 değil 9”dur” açıklamasında bulundu.

Neden AKP’yi tercih ettiniz?
Öncelikle 2001 yılındaki süreci paylaşmam lazım. Askerden yeni gelmiştim ve yurt müdürü olarak çalışıyordum. AKP kurulmuştu ve dışarıdan takip ediyorum. Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, o zaman il başkanı olarak gençlik kollarının kurulması yönünde talimat vermişti. Abdullah Üzmez de bana teklif etti. İsmimizi Nihat Bey’e götürdüler ve sürece hız verdi. İlk adımım böyle. Siyaset geçmişim yoktu. Başka bir partide olsaydı stratejik planla çıkardım. Yol haritam farklı olurdu. Yola çıkarken emanet verildi. Güveni boşa çıkartmamak için çalıştık. 4.5 yıl gençlik kollarından sonra, 2004 yılında meclis üyesi oldum. Büyüklerim onay verdi. 2006’da il yönetimine seçilince, prensip gereği kongrenin ertesi gün istifa ettim. Partimizin ilkelerine uyarım.

Neden aday adayı oldunuz?
Seçime birinci parti olarak giriyorsak ve en kötü tahminle yüzde 45 alabiliyorsa, herkesin takdir etmesi gerekiyor. Teşkilatlar açısında değerlendirirsek 10 yıldır içindeyim. Bizim partimizde lokal sıkıntılar yaşandı ama herkesin ifadeleri parti açısından en iyi olan şeydir. Bencillik yoktur. Kendi menfaati için bir şey söyleyene, partimin teşkilatçıları karşı geliyor. AKP yoksa, bireysel başarınız ifade etmiyor. Geçmişin faturasını Türk toplumu ödüyor. İki çocuğum var, aralarında adaleti sağlayamıyorum kavga ediyorlar. Her yerde sorunlar var ama tartışıyoruz, kavga etmiyoruz. Sorunu çözüyoruz. Diğer partilerde böyle değil, kendi çıkarları için bütün değerleri ayaklar altına alıyorlar. Kentte siyasetin kalitesi var. AKP’yi bir kenara koyarsak diğer partilerde huzursuzluk var. En çok başvuru bizde. 65 aday adayı var. Başarıyla bu süreç yönetildi. Bizde aday adaylıkları bir birine çelme takma yeri değil. Tatlı bir yarış. Diğer partilerde kaos oluyor. Seçilsek de seçilmesek de 3 gün moralim bozulur. Ertesi gün yeni görevime devam ederim. Mevcut verilerle 71 aday var. 100 kişi olsak problem olmaz. Parti listelerini koymuş. Aynı seçim gibi bir temayül yapılacak. 11 tane çarpı koyulacak. Bu dönem temayüller yerinde sayılacak.

Temayül yoklamasından çıkacağınızı düşünüyor musunuz?
Teşkilatımızın iradesine ipotek koymamak gerekir. 2001 yılında genç bir üyeydim, yönetimdeydim. İki seçim atlattım. Partimizin düzenlemiş olduğu bütün ilçelerde verdiği eğitimleri üst üste koyduğum zaman birçok arkadaşı şahsen tanıyor ve tanınıyorum. Önemli bir ölçüt. 10 yıllık hizmetin karşılığını alabilecek miyim göreceğim. Emek verenlere karşılığı verilmiştir. Kocaeli teşkilatları yapısı itibaren istisnai bir teşkilattır. Değerlendirdiğim zaman biz emeklerimizin karşılığına inanıyoruz. 15 Ocak’ta istifa etmiştik. O tarihten bu yana çalışmalarımız devam ediyor. İl Başkanımız Mahmut Civelek ortaya bir hedef koydu. Referandumda alınan sonucu almak. Seçim işleri başkanı olduğum için alabileceğimiz oyu görüyorum. Diğer partilerin listeleri ve beklentileri ilintili. Genel strateji olarak olağan üstü şeyler olmazsa, Kocaeli’den en az 8 milletvekili çıkaracağız. Sayısal değerler öyle gösteriyor. En az 8 milletvekili hesabımız var. Ancak bizim hedefimiz 8 değil 9’dur.

CHP ve MHP’nin siyasetini nasıl değerlendiriyorsunuz?
CHP Genel Başkanı Hurşit Güneş’in sözüne gelirsek, medyada konuşuldu. Yapılan açıklama genel başkan yardımcısı profiline uymuyor. Hurşit Bey’in söylediği söz partinin neden burada olduğunu göstermektedir. Bir genel başkan yardımcısının iktidar partisine şık olmamak bir açıklama yapması yakışmadı. Kendisini kınıyorum. AKP’nin oyu yüzde 50’ler gibi. CHP Atatürk’ün partisidir, saygı duyuyorum. Ama parti millete kulak verirse başarılı olur. CHP halka yakın değildi. Genel başkan değişir, söylemler tabana oturmuyorsa olmaz. Askerlik gibi geçici pansumanlara milletimiz prim etmiyor. Başbakanımız millet gibi yiyor, millet gibi giyiniyor ve takdir alıyor.

Seçime birinci parti olarak giriyorsak ve en kötü tahminle yüzde 45 alabiliyorsa, herkesin takdir etmesi gerekiyor.

Bizde aday adaylıkları bir birine çelme takma yeri değil. Tatlı bir yarış. Diğer partilerde kaos oluyor.

CHP Atatürk’ün partisidir, saygı duyuyorum. Ama parti millete kulak verirse başarılı olur.

19 Mart 2011 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR