Zeytinoğlu’nun asgari ücret yorumu: Siyasi partiler oy peşindeler!

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) tarafından başarılı sanayi kuruluşlarını ödüllendirmek amacıyla 2008 yılından bu yana gerçekleştirilen Sektörel Performans...

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) tarafından başarılı sanayi kuruluşlarını ödüllendirmek amacıyla 2008 yılından bu yana gerçekleştirilen Sektörel Performans Değerlendirme Organizasyonu’nun bu yıl 8’incisi gerçekleştirilecek. Organizasyonun tanıtımı için KSO Sosyal Tesisleri Club Bithynia’da bir basın toplantısı düzenlendi.

 

BAŞVURULAR ONLINE

Toplantıya KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ve organizasyonun çözüm ortakları da katılım gösterdi. Toplantıda açıklama yapan Zeytinoğlu, programın firmaların sektördeki prestijini olumlu yönde etkilediğini belirterek başvuruların 6 Kasım’a kadar yapılması gerektiğini duyurdu. Başvurular www.sektorelperformans.org adresinde yer alan başvuru formunun doldurulması ile yapılıyor.

 

BÖLGE ORTAKLARININ SAYISI ARTTI

Toplantıda konuşan KSO Başkanı Zeytinoğlu, “Sektörel Performans Değerlendirme Organizasyonu’nun yeni çözüm ortakları Price Waterhouse Coopers Türkiye, Kocaeli Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı ve Doğu ABİGEM AŞ oldu. Bölge Ortaklarımız da Marmara Bölgesi’nde yer alan Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARK), İstanbul Kalkınma Ajansı, Bursa, Eskişehir, Bilecik Kalkınma Ajansları, Güney Marmara Kalkınma Ajansı ve Trakya Kalkınma Ajansı oldu” dedi.

 

ORGANİZASYONU ANLATTI

Organizasyonla ilgili olarak her yıl yenilikler yaptıklarını dile getiren Zeytinoğlu, “Bu çalışmamızda firmalar arasında yenilikçi olanları ön plana çıkarmayı amaçlıyoruz. Organizasyonda yüksek verimlilikte çalışan, yenilikçiliğe ve çalışanların gelişimine önem veren, finansal olarak başarılı iş sonuçları elde eden, ülkemizin ekonomisine katma değer yaratan, sürdürülebilir bir gelecek için topluma katkı sağlayan sanayi kuruluşları belirlenerek ödüllendiriliyor” diye konuştu.

 

14 İLDEN KATILIM OLACAK

KOBİ’leri ve büyük firmaları ayrı ayrı incelediklerini belirten Zeytinoğlu, “2008 ve 2009 yıllarında Kocaeli’de 10 sektörde bu organizasyonu yapmıştık. Geçtiğimiz yıl Kocaeli, Sakarya, Bolu, Düzce, Yalova illerinden katılım vardı. Bu yıl İstanbul, Bursa, Eskişehir, Bilecik, Balıkesir, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli ve Çanakkale illerinde faaliyet gösteren tüm sanayi sektörlerini dahil edecek şekilde genişletildi. Çalışmamız 14 ili kapsıyor. Ödül töreni ise kasım ayı içinde yapılacak” dedi.

 

AVANTAJLARI ÇOK FAZLA

Geçen sene 10 sektörde 13 ödül verdiklerini hatırlatan Zeytinoğlu, “Firmalar tanınma ve prestijlerini artırmak, PwC, Kocaeli Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, ABİGEM işbirliği ile düzenlenen geri bildirim raporu ile karşılaştırma yapabilme imkanına sahip oluyorlar. Hazırlanan bu raporların firmalar için çok önemli olduğuna inanıyoruz. Bunların yanında SANTEK’16 Fuarı’nda ‘Sektöründe En İyi Firmalar’ alanında ücretsiz yer alma imkanı, Match For Idustry Uluslararası İkili İş Görüşmeleri Etkinliği’ne katılma ve yurt dışından kendi profiline uygun en az bir firma ile ikili görüşme yapma imkanına sahip olacaklar” ifadelerini kullandı.

 

“EKONOMİDE SIKINTILAR VAR”

Açıklamasının ardından yöneltilen soruları yanıtlayan Zeytinoğlu, Gebze’deki pek çok işyerinin iflasını açıklaması hakkında, “Dövizdeki hareket ve yükseliş zarar veriyor. Dengelerimizi bozuyor. Türkiye’de kapanan işyerleri var, ama bu bir süreç. Firmalar kendilerini korumak için iflaslarını açıklama hakkından faydalanıyorlar. Ekonominin yavaşladığı dönemlerde bunların yaşanması doğal. Türkiye olarak dışarıya çok bağlıyız. Komşularımızdaki sorunlar onlarla yapılan ihracatları zedeleyebiliyor” dedi.

 

“İŞÇİLİĞİMİZ, ZENGİNLİĞİMİZ”

Siyasilerin asgari ücretin artırılmasına yönelik olarak vaatleri de sorulan Zeytinoğlu, şöyle konuştu: “Siyasi partiler hesaplarını oy çekmek için yapıyorlar. Ülkemizin kalkınması herkesin ortak isteği. Bizim için önemli olan istikrardır. Siyasete girmek istemiyoruz. İşçi maaşları açısından biz tabi ki en azını ödemek isteriz, ancak ihracata baktığımızda bizim sattığımız zenginliğimiz işçiliğimiz. Bizim en büyük sıkıntımız yetişmiş, mesleği olan insan sıkıntısı. Dolayısıyla onların kalitesini artırdığımızda ihracatımız da artacaktır.”

 

TOPLANTIYA KATILANLAR

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya; Doğu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mustafa Ayhan, İstanbul Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Doç. Dr. Abdülmecit Karataş, Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Esra Kocabaş, Trakya Kalkınma Ajansı Mahmut Şahin ve Bursa, Eskişehir, Bilecik Kalkınma Ajansı, Bursa Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Turgut Akşehir, Kocaeli Üniversitesi İşletme Bölümü Başkanı Abdurrahman Fettahoğlu, Gebze Teknik Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Çapoğlu, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı Araştırmacısı Can İtez ve Doğu Marmara ABİGEM AŞ İş Geliştirme ve Eğitim Müdürü Dilek Hazar katılım gösterdi. Hilal GÜDÜCÜ

05 Ekim 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR