Akar: AKP insanları fişleyecek

TBMM’de uzun süredir gündemde olan, ancak henüz yasalaşmayan Kişisel Verilerin Korunması’na ilişkin yasa muhalefetin tepkisine rağmen Meclis’ten geçt...

TBMM’de uzun süredir gündemde olan, ancak henüz yasalaşmayan Kişisel Verilerin Korunması’na ilişkin yasa muhalefetin tepkisine rağmen Meclis’ten geçti. Görüşmeler sürerken konuya ilişkin CHP grubu adına söz alan Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, yasada ufak değişikliklerin yapıldığını, ancak amacın vatandaşı fişlemek olduğunu belirtti.

 

“YASANIN AMACI KÖTÜ”

Kanunun yasalaşmasının önemli olduğunu söyleyen Milletvekili Akar, “Bu kanun çıkmalıydı. Çünkü şimdiye kadar hem kamuda hem özelde kişisel verilerimiz bir hukuk ortamı olmadan, hukuksuzluk altında istedikleri gibi işlenip, pazarlanabiliyordu. Şimdi, bu kanunla bunun önüne geçmeye çalışıyoruz. İş Güvenliği Kanunu’nda olduğu gibi, bu veri sorumlularının ve veri girişçilerinin bağlı oldukları kurumlarla ilgili çok cüzi miktarlarda para cezaları ve yaptırımlar var. Bu da özellikle özel sektörde bunların paylaşılmasının önüne geçemeyecek” dedi.

 

“FİŞLEME YASASINA DÖNÜŞTÜ”

Kanunun AKP eliyle amacından çıktığını belirten Akar, şunları söyledi, “2 yıl içinde içerisinde bu düzenlemeleri tamamlayacaksınız. Burada görünen şu ki, siz 2 yıllık bir süre kazanmaya çalışıyorsunuz. Yeni bir düzenleme getirinceye kadar 2 yılda insanları yeterince fişleyeceksiniz.”

 

“YETERLİ ÖNLEM ALINMIYOR”

Sözlerinin sonunda AKP’li milletvekilleri ve hükümeti de uyaran Akar, şöyle konuştu: “Sanal ortamdaki problemleri çözmeden, siber güvenlikle ilgili tedbirleri almadan sizin bu kanunu çıkarmanız hiçbir şey ifade etmez. Geçtiğimiz günlerde Emniyet Genel Müdürlüğü’ndeki veriler çalındı. Onunla ilgili de eski veriler olduğu söylendi. Verinin eskisi yenisi olmaz, eskisi de benim bütün bilgilerimi muhafaza ediyor, yenisi de. Bunun altında yatan temel gerçek, devlet kurumlarında hatta özel sektörde de siber güvenlikle ilgili yeterli önlemlerin alınmamış olmasıdır.”

26 Mart 2016 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

alperen - eskiden yasa yokken mehmet moğultay 20000 solcuyu işe aldı hiç sesiniz çıkmadı dürüst olun

Yanıtla . 0Beğen 26 Mart 15:13
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR