AGD’den Çin’e tepki

Çin tarafından Doğu Türkistan’da yaşanan vahşet sonrasında dünya ayağa kalktı. Anadolu Gençlik Derneği (AGD) mensupları Sabri Yalım parkında bir aray...

Çin tarafından Doğu Türkistan’da yaşanan vahşet sonrasında dünya ayağa kalktı. Anadolu Gençlik Derneği (AGD) mensupları Sabri Yalım parkında bir araya gelerek tepkisini dile getiren basın açıklaması yaptılar. Basın açıklamasına AGD Başkanı Samet Gürsoy’un yanı sıra SP İl Başkanı Sinan Ejderoğlu, İzmit İlçe Başkanı Zafer Mutlu, SP İl Kadın Kolları Başkanı Reyhan Şengün ve partililer katıldı.

 

66 YILDIZ ZULÜM

Basın açıklamasını okuyan AGD Başkanı Samet Gürsoy “66 yıldır Çin yönetimi işgal atındaki Doğu Türkistan’da Müslümanlara yönelik baskı ve zulümler devam ediyor. Hz. İsa (A.S.) beri yaklaşık 600 yıl sonra insanlığın vahşiyle buluştuğu bir ay olan Ramazan günlerinde işgalci Çin yönetiminin Müslümanlara yönelik baskıcı uygulamaları işkence ve öldürmeye kadar varabilmektedir” dedi.

 

YÜZE YAKIN ŞEHİT VAR

Provokasyon amacıyla Doğu Türkistan’ın Müslüman halkını uluslar arası kamuoyunda haksız gösterme çabaları olduğunu belirten AGD Başkanı Gürsoy “Geçtiğimiz hafta içerisinde sadece oruç tuttukları için yüze yakın kardeşimiz şehit edilmiştir. Yaşanan arbedelerde yaralanan kardeşimizin sayısı belli değildir” açıklamasında bulundu. 

 

ORUÇ TUTMAYA YASAK

Kişilerin evlerinde bulunduracağız Kur’an-ı Kerim ve seccade sayısına kadar müdahale edebilme hakkını kendinde gören bir yönetim Çin’de vardır diyen Gürsoy “Oruç tutmayı namaz kılmayı yasaklamak firavunlaşmaktır. Müslümanlara ait lokanta ve bezeri yerlerin Ramazan ayında gün boyu açık olmasını ve alkol satıl satışı yapılmasını istemek de yine inanç hürriyetine aykırı bir uygumladır” ifadelerini kullandı.

 

TARAFSIZ İSİMLER

Müslümanlara zorla alkol içirmenin zorbalıktan başka bir izahı yoktur AGD Başkanı Gürsoy “Doğu Türkistan’da olup bitenlerin dünya kamuoyu ile paylaşılmasına imkân verecek tarafsız gazetecilerin ve gözlemcilerin bölgeye gitmesi sağlanmalıdır. İşgalci Çin Yönetiminin bu uygulamalarına karşı İslam Ülkeleri, uluslararası insan hakları platformları kurmalı ve Türkiye teyakkuz halinde olmalıdır” şeklinde konuştu.

 

BARIŞ İSTENMİYOR

Öte yandan Müslümanlara yönelik zulüm ve baskılar sadece Doğu Türkistan’da değildir.  Arakan’dan Orta Afrika Cumhuriyeti’ne İslam coğrafyasında şiddet ve terör olayları devam etmektedir diyen Gürsoy “Irkçılık ve mezhepçilik yapılarak bir yol alınamayacağı ortadadır. Türkiye bölgede huzur ve barış istiyorsa mutlaka ama mutlaka İran, Irak, Suriye ve Mısır ile birlikte hareket etmelidir. Biz bu coğrafyada Türk’ü ile Kürt’ü ile Arap’ı ile Fars’ı ile birlikte barış içerisinde yaşamak istiyoruz” değerlendirmesinde bulundu. Serkan BORLAK

01 Temmuz 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR