Büyükşehir’in faaliyet raporuna muhalefetten ret

Büyükşehir Belediyesi’nin 2011 yılı faaliyet raporu, önceki gün gerçekleştirilen meclis toplantısında görüşüldü. Muhalefet hizmetleri yetersiz bularak...

BÜYÜT

Büyükşehir Belediyesi’nin 2011 yılı faaliyet raporu, önceki gün gerçekleştirilen meclis toplantısında görüşüldü. Muhalefet hizmetleri yetersiz bularak ret oyu kullandı; ancak rapor AKP’li meclis üyelerinin oy çokluğuyla kabul edildi

Büyükşehir Belediyesi nisan ayı olağan meclis toplantısı belediye hizmet binasında yapıldı. Meclis oturumunda Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun 2011 yılı faaliyet raporu üzerinde görüş belirtmesi sırasında, meclis oturumuna Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker tarafından başkanlık yapıldı. Karaosmanoğlu “Yapılan eleştiriler her zaman önemlidir. 2004 yılında göreve geldiğimizde Kocaeli’nin durumu belliydi. Bizlerden beklenen ve hizmetler belirlendi. Halkın beklentilerini karşılayacak örnek bir yapı oluşturuldu. Model durumundayız. TBMM tarafından yapılan hazırlık, Kocaeli’de yapılan çalışmalardan dolayıdır. Başarılı bir şekilde görevimizi yerine getirdik. 12 belediye daha etkili duruma getirildi” dedi.
OY BİRLİĞİYLE KARAR ALIYORUZ
Karaosmanoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Önemli bir değişimdir. Kaynaklarımızla, kendi gücümüz ve kabiliyetimizle bunu yaptık. Bu 8 yıllık süre zarfında önemli gelişmeler yaşandı. Vatandaşımıza verdiğimiz sözleri yerine getirmeye devam ediyoruz. Cumhurbaşkanımız Gül, kentimizde geldi. Burada bizleri de ziyaret etti. Sırrımızı sordu. Bunun sırrı birlikteliktir dedim. Meclisten kararlar oy birliği ile çıkmaktadır. Küçük işlerle uğraşmıyoruz. Kavga etmiyoruz. Seviyeli tartışma yaşandığını söyledim. Cumhurbaşkanı Gül ile Sekapark içerisinde gezdik. Hiç kimse tek başına bir şey yapamaz. Uyumlu çalışmak demek her şeye muhalefet olmak demek değildir. Enerjimizi azaltmak değildir. Enerji vermek önemlidir.
HESAP SORARIM
Hesap verilebilecek iş yapılmalıdır. Hesap veremeyeceğiniz işin içerisine girmeyin. Bunun hesabını daire başkanlarından sorarım. Onlarda kendi birimlerinden sorarlar. Meclis üyeleri tarafından denetim görevi yapılmalıdır. Her zaman meclis üyelerinin yanındayım. Yanlış güzeldir diye bir şey yoktur. Kamu malı, gözümüz gibi korunmalıdır. İyi bir kurum haline geldik. Eksiklerimiz var. Bunları gidereceğiz. Yanlışın üzerine gidiyoruz. Kurumun toplu iğnesine herkesin sahip çıkmasını bekliyoruz. Şüpheli konular araştırılmalıdır. Bana mail ve mektuplar geliyor. Bunları araştırıyoruz. Yanlışa dur, doğruya ‘evet’ demek gerekiyor. Bu çalışanlarımız moral vermektedir.
BİLİM MERKEZİ
Bizde geri vites diye bir şey yok. Her zaman ileri gidiyoruz. Çıtamız yükselmektedir. Halkın isteklerine anında cevap veriliyor. Ölüler bile bize dua ediyor. Doğmamış çocuklar dua etmektedir. Yaşlılarımız dua ediyor. Bilim Merkezi için 25 milyon TL destek olabilecekler. Bunun için yer konusunda gereken yapıldı. Bina yapılacak. Çocuklarımız buraya gelecek. Araştırma merakının gelişmesi için çalışıyoruz. Geleceğin bilim adamları burada yetiştirilecek. Bütün ilçe başkanlarımızdan 400-500 bin TL bulmalarını istiyorum. Bu sayede bilim merkezleri kurulabilir. Bilim Merkezi 24 ayda yapılacak. En geç 12 ayda tamamlanmalıdır. Bu yönde destek veriyoruz. 26 milyon TL bedelle ihale edildi. Bu devam edecektir. Sanayi müzesi kurulacaktır.
ÇOCUKLARIMIZ İÇİN
Bütün dünyada bunlar yapılmış, biz geç kalmışız. Yolları, kavşakları herkes yapar. Önemli olan çocukların eğitilmesidir. Bilgi evleri bu yönde çok önemlidir. Verilen sözleri yerine getirmeliyiz. Sözümüzü tutuyoruz. Yapılan birçok çalışmadan kimsenin haberi yok. Körfezin her yerinde artık denize girilebilecek. Her yer temizlenmiştir. Sahillerimize bakın, hepsi çok güzel olmuştur. Gri ve siyah Kocaeli değil; yeşil ve mavinin seviştiği bir kent durumuna geldik. Dünden iyi durumdayız. Çevre ve sağlık açısından geri gitmiyoruz. Çocuklarımı sağlıklı bir çevrede yetiştirmek istiyorum. Onun için de her yer de çevreye duyarlı duruma geliyor.

İSTANBUL’A DENİZ
SEFERİ BAŞLIYOR
Yakında İstanbul’a deniz seferleri başlıyor. Bunları yerinde göreceğiz. Cengiz Topel’i yaptık. Deniz ve göletlerimiz hava alanı durumuna gelecek. Kanada’da bu uygulama yapılıyor. Aileler tarafından kullanılıyor. Sattığımızdan 10 katı, yer alıyoruz. 2011 verimli bir şekilde geçmiştir. 2012 yılı da aynı şekilde devam edecektir. Hayat devam etmektedir. Hayatı kolaylaştıran kurum durumundayız. 8 yıldır belediye başkanıyım. Bana şu ihaleyi şu kişiye ver diyen bir kişi olmadı. Karşılıklı güven ve denetim de var. Meclis adına denetim yapılmalıdır. Meclis iyi denetim yapmaktadır. Aksaklıklar en kısa zamanda bitirilecektir.”
ALACAKLAR TAHSİL EDİLMİYOR
Karaosmanoğlu’nun konuşmasının ardından söz alan CHP’li Fikret Gökmen, yapılan güzel şeyler için Karaosmanoğlu’na teşekkür ederek, şunları söyledi. “Sayın Başkan yaklaşık 1,5 saat boyunca yapılanları anlattı. Yapılan güzel şeyler için şükranlarımızı sunarız. Ama bu yapılanların tamamının 3 milyar liralık kaynakla sağlandığını anti parantez ile belirtmek gerekiyor. Bilançoyu incelediğimizde takibi alacakların 294 milyon olduğu görülüyor. 2011 yılının 324 milyon liranın 30 milyon lirası tahsil edilmiş. Alacakların yüzde 8’ini tahsil etmişiz. 456 milyon TL toplam alacağımız bulunuyor. Ödenmeyip de faize giren borçlarımız da var. Bütçe 1 milyar 100 milyon TL’dir. Borçlarımız da var. SSK ve vergiler ödenmiyor. Bunlara faiz işlemektedir.
BORCUMUZ: 4 MİLYAR 345 MİLYON TL
Alacaklarımız varken borçlarımıza faiz işlenmektedir. Borcumuz ise toplam 4 milyar 345 milyon TL’dir. En borçlu belediyeyiz. Barajın borcu deniliyor. 2 milyar 900 milyon TL barajın borcudur. Bu borç dondurulmuştur. 2004 yılında bu borç donduruldu denildi. 200 milyon TL barajın değil, su faturasıdır. 1 milyar 445 milyon TL borç bulunmaktadır. Bu da barajın dışındaki borçtur. 449 milyon TL yatırıma harcanmaktadır. 94 milyon TL onarımdır, yatırım değildir. Burada yatırıma yüzde 32 ayrıldığı görülmektedir. Bu da yeterli değildir. Hizmet alımları yüzde 24 seviyesindedir. Ülke genelinde karşılaştırma yapılmasında fayda vardır. Tanıtımın yapılmasına gerek yoktur. 10 milyon TL tanıtıma kaynak ayrılması doğru değildir. Maliyet fayda ilişkisi kurulmalıdır.”
MÜJDE AR İLE BAŞKAN’I
KARŞILAŞTIRDI
Gökmen’in sonrasında söz alan HAS Parti’li meclis üyesi Ömer Öztürk ise konuşmasında yaptığı benzetmelerle dikkat çekti. Öztürk, şunları kaydetti: “2 bin kişi belediye bünyesinde, 6 bin kişi şirketler bünyesinde yer alıyor. Partiye üye olmadan belediyeye girme şansları yok. Bunu herkes biliyor. Partili olmayanı işe almıyorsunuz. Dört yılda 5 milyar 535 milyon TL’lik yatırım yapılmıştır. Tabi bu yeterli midir? Sizin ile bizim yatırım anlayışımız farklı. Başkan, Şişli Belediye Başkanı ile aynı tarzı uyguluyor. Bizi etkilemede, gazımızı almakta, başarılı. Bu kadar borçla en başarılı belediye başkanı olmak… Aklımı yiyeceğim! Müjde Ar’ın Türkiye güzeli olması gibi bir durum.
ÇOCUKLAR BİLGİSAYAR
MANYAĞI OLDU
Yatırımlar daha çok göze hitap ediyor. Park ve Bahçeler Müdürlüğü çok başarılıdır. Çocuklar bilgisayar manyağı durumuna geldi. Çocuklar bizim oynadığımız oyunları oynamıyorlar. Çocuklar kitap kokusu almalıdır. Çocuklarımız bilgisayar başında oturmaktan, merdivenden inemiyor. Öztürk’ün ilginç benzetmelerinin ardından söz alan CHP’li Fahri Örengül, görevlerinin iyi muhalefet yapmak olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sıkı muhalefet iktidar getirir. Ortak çalışma ile herkesi dikkate sevk etmeye ve eleştirel gözle baktırmaya çalışıyoruz. CHP döneminde kalıcı işler yapıldı.
GELEN KAYNAĞIN
HAKKI VERİLMİYOR
Eğri oturup doğru konuşmak lazım. Büyükşehir Belediyesi: mali, fiziki ve hukuki açıdan başarıyı yakalamaya yüzde 100 aday bir belediye. Müthiş bir para geliyor. Sayın Başbakan’ın bu kenti büyükşehir yapma çabası ve mali olanakları sunması önemli bir teşekkür ister; ama ben Başbakan olsam ve bu olanakları tanısam, ciddi hırpalarım. Çünkü hakkı verilmiyor. Satmayın dedik dinlenmedik, hatta salonu terk ettik. Bir baktık gazetelere servis edilmiş, şu kadar istimlaka para ayırdık diye.” Kongre Merkezine de değinen Örengül, şunları kaydetti: “1,5 sene kaldı, Bu Kongre Merkezini yapma olanağımız var mı? Çevre konusunda herkese teşekküre diyorum. Bir yıl çalışma yaptık, oy birliği ile komisyona aktardık.
BAŞKAN, İKTİDAR
İÇİNDE İKTİDARSIZ
Belediye Başkanı, iktidar içinde iktidarsız. Büyükşehir Belediye Başkanı’nın OSB’ler ile ilgili hiçbir yetkisi yok. Siz yeşillendiriyorsunuz; ama insanlar zehirleniyor. Keşke hakaret etmeseydiniz. Üniversite adama disiplin cezası verdi. Kocaeli sanayisi de ve limanları da İstanbul’un arka bahçesi haline getirilmek isteniyor. Ve buna, bu meclis değil, Ankara karar veriyor. Liman kenti, diyorsunuz. Peki bu kent ne olacak? İnsanlar nerede yaşayacak? Ankara emrediyor ve emredilen yapılıyor. Kitapçıkta metro, raybüs var. Nerede bunlar peki? Bir milimetre eser yok. Ve bu eserlerin yerine getirilme ihtimali de yok. Önümüzdeki yerel seçimlerde biz bunu kullanacağız. Ama bu kentte ne oluyor? Köseköy lojistik merkezi haline geliyor. Dilovası’nın yerini Köseköy ve Alikahya alacak. Ya bu kentte iktidar olacağız ya da tabi olacağız.
FAALİYET RAPORUNA
MUHALEFETTEN RET
Kitapçığın kaportası güzel. ‘2010 ve 2011’ baktım kalıcı hiçbir hesap bulamadım. KBB, daha çok bağlı şirketlerle çalışıyor. İnci Evleri ile ilgili insanlar zor durumda. Zengin babanın aksi çocuğu gibi faaliyet raporu. Aldatan ve kandıran parti adına doğru gidebilir. Biz sizi uyarıyoruz. Ha siz baskıcı, acı iktidar gücünü kullanırsınız, sizi denetlemez; ama vicdanınız sızlarsa beni anlamaya başlarsınız.” Yapılan konuşmaların ardından oylama geçildi. Bu sırada Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu CHP sıralarına, CHP Grup Başkan Vekili Fahri Örengül ise AKP sıralarına geçti. 2011 yılı faaliyet raporu CHP, HAS Parti ve SP’nin ret oyuna karşılık AKP’nin kabul oylarıyla onaylandı.

13 Nisan 2012 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR