Kaplan: Utanç tablosunu görün!

Emeklilere çağrıda da bulunan Kaplan, “Bu hükümetten memnunsanız 7 Haziran’da oy verin. Ama CHP iktidarında biz haklarınızı vereceğiz” diye konuştu....

Emeklilere çağrıda da bulunan Kaplan, “Bu hükümetten memnunsanız 7 Haziran’da oy verin. Ama CHP iktidarında biz haklarınızı vereceğiz” diye konuştu.

Konuşmasına, milletvekillerine seslenerek başlayan Kaplan, “Değerli milletvekilleri, bir tablo göstereceğim size, iktidarınızın utanç tablosu, görmenizi istiyorum. Bugün Türkiye'de 11 milyona yakın emekli yurttaşımız var. Emeklilere hükümetiniz döneminde yapılan zam yüzde 2,32. Gerekçesi, neymiş efendim, 2014'ün son altı ayında enflasyon yüzde 2,32 çıkmış buna kargalar güler. Eğer böyleyse vergilerin, harçların ödentisini niye yüzde 10'dan alıyorsunuz?” diye konuştu.

 

Eleştirilerine devam eden Kaplan şöyle devam etti:

“Yine, size sormak istiyorum: TÜİK'in verilerinde gıdanın yıllık artışı ne kadar? Yüzde 15. Suya zam yapılıyor, yüzde 15-yüzde 20; elektriğe, doğal gaza zam yüzde 20; ulaşıma zam yüzde 15. Peki, bir şey soracağım, bunları hesap ederken neden enflasyonun yüzde 2,32'si alınmıyor? Kaldı ki her gün kavga ettiğiniz Merkez Bankasının verilerinde yıllık enflasyon ortalama yüzde 7,5-yüzde 8. Birileri bu memlekette saray yapmak isteyebilir, bu sarayı yaparken enflasyon olmayabilir; malzemeleri yurt dışından gelir, en lüks malzeme gelir, bunlarla ilgili herhangi bir enflasyon rakamı yok. Ama emekliye gelince "Dur" diyorsunuz. BAĞ-KUR emeklisine, tarımda çalışan emeklisine 2015 yılında yaptığınız aylık zam 14 lira yani bir günde 50 kuruş. Bir günde 50 kuruş nedir, biliyor musunuz? Bir emekli yurttaş bir çay içemeyecek demektir., yazık değil mi? Nasıl bir iktidarsınız? Nasıl "Halktan güç alıyorum." diyorsunuz? Emeklinin bir çayına göz diken bir iktidar olabilir mi? Emeklilerin yüzde 73'ü çocuklarından, yüzde 16'sı yakın ailelerinden, yüzde 6'sı da belediye ve vakıflardan destek alarak geçinmek durumunda kalıyorlar. Emekli maaşlarının yoksulluk sınırının altında olduğu bir ülkede, yüzde 60'ı civarında da açlık sınırında olduğunu bilmenizi istiyorum. Aslında bunları biliyorsunuz. Siz, sadece oy almaya geldiğinizde emeklileri düşünüyorsunuz ama rakamlar bakalım ne yapar?”

 

EMEKLİLERİN SESİNE KULAK VERİN

Başbakan Davutoğlu’na da seslenen Kaplan şöyle dedi: “Sayın Başbakanı uyarmak istiyorum: Ben birilerinden umut kestim, birileri sarayların, hanların peşinde olabilir. Eğer Sayın Başbakan bu ülkenin Başbakanıysa, Adalet ve Kalkınma Partisinin Hükümetinin yetkilisiyse, ben Sayın Başbakandan bir ricada bulunuyorum: 11 milyon emeklinin sesine kulak versin, onların taleplerini dile getirsin. Emekliler kalkınmadan, millî gelirden pay almıyor. Cumhuriyet Halk Partisi döneminde alacak. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı defalarca ifade ediyor; inşallah, Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında her iki dinî bayramımızda emeklilere birer maaş ikramiye vereceğiz.  Kaldı ki bakın, ben bir kanun teklifi verdim. Geçinemeyen emekliler çalışıyor. Çalışan emeklilerden yüzde 15 sosyal güvenlik destek primi kesiyorsunuz. Ya, bu reva mı? Yüzde 15 sosyal güvenlik destek primini zaten daha önceden çalıştığı için hak etmiş. Niye kesiyorsunuz bunu? Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında, kesilen bu yüzde 15 sosyal güvenlik destek primini, biz, emeklilerimize geri vereceğiz”

 

EMEKLİLER MEMNUNSA AKP’YE OY VERSİNLER

Konuşmasını emeklilere seslenerek tamamlayan Kaplan, şu ifadeleri kullandı: “Ben, bu Adalet ve Kalkınma Partisi Hükümetini, 7 Haziranda yapılacak seçimlerde emekli vatandaşlarıma teslim ediyorum. Eğer bu şartlardan memnunlarsa Adalet ve Kalkınma Partisine oy vermeye devam etsinler ama Cumhuriyet Halk Partisine oy verirlerse Cumhuriyet Halk Partisi, emeklileri, yakışır, onurlu bir şekilde yaşatacağının güvencesi olacaktır”

03 Mart 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

ALPEREN - 1997 DE EMEKLİ OLDUM DAHA SONRA 252 LİRA FARK ALDIM BANA ZARARI 10000LİRA SSK GENEL MÜDÜRÜ ŞU ANDA CHP GENEL BAŞKANI BU ADAMMI EMEKLİLERE YENİ HAKLAR VERECEK YA SEN ÇOK APTALSIN YADA UTANMADAN YALAN SÖYLEME HASTALIĞIN VAR..........

Yanıtla . 0Beğen 03 Mart 12:28
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR