TÜBİTAK onayladı Sapanca’da zehirli atık

Sakarya’nın Sapanca İlçesi ile ilimizin içme ve kullanma suyu havzası olan Sapanca Gölü’ne 2 yıl önce belediyeden alınan izinle dökülen dolgu malzemes...

BÜYÜT

Sakarya’nın Sapanca İlçesi ile ilimizin içme ve kullanma suyu havzası olan Sapanca Gölü’ne 2 yıl önce belediyeden alınan izinle dökülen dolgu malzemesinin TÜBİTAK tarafından yapılan incelemede ’Tehlikeli atık’ olduğu raporu verildi.

Sapanca Kırkpınar Mahallesi’nde oturan Zeki Çalışkan, evinin bahçesinin devamı olan göle belediyeden izin alıp 20 kamyon malzeme dökerek dolgu yaptırdı. İhbar üzerine Sakarya Su kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (ADASU) göle dolgu yapıldığını belirleyip Sapanca Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Savcılık göle yapılan dolgudan numuneler alarak incelenmek üzere TÜBİTAK’a gönderdi. TÜBİTAK, 23 Aralık 2010 tarihinde Sapanca Cumhuriyet Savcılığı’na gönderdiği 2 sayfalık raporda incelenen dolgu malzemelerinin ’Tehlikeli atık’ olduğunun tespit edildiğini bildirdi.

TEHLİKELİ ATIK SINIFINDA
TÜBİTAK Endüstriyel Hizmet Sorumlusu Doç.Dr. Nuryen Türdü imzasıyla hazırlanan raporda içinde başta asfalt olmak üzere çeşitli türevlerin bulunduğu dolgu maddesinin ’Tehlikeli atık’ sınıfında olduğu görüşüne yer verildi. Sapanca Cumhuriyet Savcılığı bu rapor sonrasında bu dolgu malzemesinin dökülmesine izin veren belgede imzası bulunan Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Yaşar Öz hakkında ’Görevi kötüye kullanmak’ iddiasıyla Sapanca Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açtı. Yaşar Öz, 2008 yılında o bölgede doğalgaz çalışması yapıldığını ve bu dolgu maddesinin de oradan çıkan hafriyat olduğunu savundu.

14 Şubat 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR