Ayda en az 3 ton e-atık toplanıyor

İzmit Belediyesi’nin elektronik atık (e-atık) toplama projesine eğitim kurumları destek oluyor. Belediyenin Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafın...

BÜYÜT

İzmit Belediyesi’nin elektronik atık (e-atık) toplama projesine eğitim kurumları destek oluyor. Belediyenin Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışma ile 2010 yılından beri elektronik atıklar toplanarak geri dönüşümü sağlanıyor.

 

3 TON ORTALAMA

Yetkililer, eski TV, bilgisayar, buzdolabı gibi elektronik atıklar içinde civa, kadminyum gibi ağır metaller bulunduğunu, bunların kontrolsüz şekilde çöpe atılması halinde su, hava ve toprağın kirlendiğini belirterek, “Çevreci bir belediye olan ve bu konuda örnek çalışmalar yapan İzmit Belediyesi olarak, elektronik atıkları toplayarak bunların lisanslı firmalar kanalıyla geri dönüşümünü sağlıyoruz. Böylelikle hem çevre kirlenmiyor hem de ekonomiye katkı sağlanıyor. Proje kapsamında ayda ortalama 3 tona yakın e-atık toplanıyor. 2010 yılından beri toplanan atık miktarı da 90 tonu geçti” dediler.

 

TELEFONLA BİLGİ VERİN

Yetkililer, ev ve işyerlerine elektronik atık bulunan kişi ve kuruluşların 318 00 77 numaralı telefonu aramaları halinde bulundukları yerden alındığını da söylediler. Bu arada Kocaeli Üniversitesi ile Emek Dayanışma İlkokulu 118 adet bilgisayar kasası, 105 adet bilgisayar monitörü, 98 adet klavye, 45 tarayıcı, 53 yazıcı ve birçok küçük elektronik eşyadan oluşan 4 bin 460 kilogram elektronik atık ile projeye destek oldu.

30 Kasım 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR