2014 KOTO’nun yılı oldu

2014 yılında ekonomiden siyasete, teknolojiden sağlığa kadar birçok gelişme yaşanırken, bu sene tam anlamıyla KOTO’nun yılı oldu. 2014 yılında üyeler...

2014 yılında ekonomiden siyasete, teknolojiden sağlığa kadar birçok gelişme yaşanırken, bu sene tam anlamıyla KOTO’nun yılı oldu. 2014 yılında üyeleri için birçok yeniliği ve özel projeyi hayata geçiren KOTO’nun bir yılı başarılı şekilde geçti.

 

4 ÖNERİ KANUNLAŞTI

Vergi kaydı silinmiş, fakat halen odaya kaydı bulunan üyelerden geriye yönelik aidat alınmaması, orta gelir tuzağındaki küçük işletmelere fazladan maliyet getiren iş güvenliği ile işyeri hekimi çalıştırılması zorunluluğunun daha büyük ölçekli işletmelerle sınırlı kalması, kuyum sektöründe kredi kartına taksit yasağının kaldırılması konularında KOTO tarafından lobi faaliyetleri gerçekleştirildi. Yapılan lobi faaliyetleri meyvesini verdi ve KOTO’nun önerdiği 4 madde kanunlaşarak yürürlüğe girdi.

 

DIŞ PAZARLARA İMKANI

KOTO üyelerinin rekabet edebilirliğini artırmak ve küresel ekonomiye entegrasyonlarını sağlamak amacıyla iş geliştirme programları hayata geçirildi. Yine bu doğrultuda yurtiçi ve yurtdışı iş programları organize edildi. KOTO’nun en önemli istişare organı olan meslek komiteleri ise, farklı şehirlerdeki eş meslek komiteleri ile programlar düzenleyerek sektör sorunları hakkında kapsamlı çalışmalar gerçekleştirdi.

 

UR-GE PROJESİ BAŞLATILDI

Bu amaçla Japonya-Singapur-Malezya Ticaret Heyeti İşadamları Programı’na, İtalya İş Programı’na, Letonya- Estonya İş Programı’nda, Cezayir İş Programı’na katılım sağlanırken, yeni pazarlar için de Macaristan, Bulgaristan, Kazakistan ve Rusya’ya iş geliştirme programları gerçekleştirildi. Odada ise; Nijeryalı işadamları, İtalya İstanbul Başkonsolosu, Hollanda Heyeti, Kazakistan Kızılorda Heyeti, Abhazya Ticaret ve Sanayi Odası ağırlandı. Tüm bunların yanında Kocaeli Ticaret Odası, firmaların ihracata başlamaları ve var olan ihracat paylarını artırmaları için Uluslararası Rekabetçiliği Geliştirme (UR-GE) Projesi çalışmalarına inşaat sektörü ile başladı.

 

SANTEK VE DOMİF

Kocaeli’de 2014’te 2 fuar gerçekleştirildi. Bu fuarlardan ilki olan Doğu Marmara İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı (DOMİF)’nda, 47 bin 371 iş başvurusu yapıldı, işverenlerden 2 bin 380 kişilik açık iş talebi alındı. Bu yıl ikincisi düzenlenen 2. Doğu Marmara Sanayi ve Teknoloji Fuarı’nda (SANTEK’14) ise ziyaretçi sayısı 20 bin kişiyi aştı.

 

DİĞER FUARLARA KATILIM

Öte yandan, geçen bir yıl içerisinde oda üyeleri meslekleri ile ilgili fuarlara odanın organizasyonu ile katılım sağladı. Özellikle 81 ilimizin kendine özgü yöresel ürünlerinin ulusal ve uluslararası ölçekte bilinirliğini arttırmak amacıyla, bu yıl beşincisi düzenlenen ‘Yörex Yöresel Ürünler Fuarı’nda stant açan KOTO, İzmit Pişmaniyesi, Kandıra yoğurdu ve Hereke halısını tanıttı. KOTO Fuar Komisyonu, 2015 yılında evlilik hazırlıkları ve inovasyon fuarı düzenlenmesi için de hazırlıklarını yürütüyor.

 

KREDİ GARANTİ FONU VE E-İMZA KOTO’DA

İç arama konferansı da düzenleyen KOTO bünyesinde Kredi Garanti Fonu (KGF) de geçtiğimiz eylül ayından itibaren hizmet vermeye başladı. 2014 Kasım ayına kadarki dönemde de bin 236 üye e-imza hizmetinden faydalandı. Ayrıca Kartepe zirvesi ile gündemdeki ekonomik gelişmelerin değerlendirildiği büyük bir etkinlik olarak notlara geçti. ENGAGE ve ERASMUS PLUS programları ile önemli bir çalışma daha icra edildi. Öte yandan kurulan Yapı Müteahhitleri Derneği de farklı bir işlevi yerine getirecek.

 

KOTO AKADEMİ, SANALFUAR

Oda bünyesinde kurulan KOTO Akademi’den 2014 yılında 4 binden fazla katılımcı ücretsiz yararlandı. İş ve sosyal hayata yönelik 52 farklı branşta düzenlenen eğitim, seminer ve konferanslar, iş dünyasının eğitim ihtiyacını karşıladı. Üyelerin, gelişen teknoloji ile birlikte e-pazara açılma ihtiyacını da KOTO Sanalfuar karşılıyor. Şimdiye dek 1447 KOTO üyesinin kayıt olduğu sistem, birçok dilde satış ve kullanım imkanı da sunuyor. Bir yılı dolu dolu geçiren KOTO’nun 2015 yılında da yenilikleri hayata geçirmeye devam edeceği kaydedildi.

07 Ocak 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR