65 yaş üstünde eylemde önemli gelişme!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı tarafından yapılan çalışma neticesinde 65 yaş üstü kişileri ücretsiz taşınmasında ilimizde...

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı tarafından yapılan çalışma neticesinde 65 yaş üstü kişileri ücretsiz taşınmasında ilimizde yaşanan sorun tatlıya bağlandı. Pazartesi günü Kocaeli Otobüs ve Minibüsçüler Odası tarafından 65 yaş üstülerin, engelli ve yakınlarının taşınmaması eylemi 1 Mayıs’a ertelendi.

 

CEYHAN DURUMA EL ATTI

Kocaeli Otobüs ve Minibüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt başkanlığında bir araya gelen kooperatif başkanları eylem kararı aldılar. Bu karar sonrasında AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan duruma el attı. Oda Başkanı Kurt ve kooperatif başkanlarıyla bir araya gelen Ceyhan yaşanan sorunları bire bir dinledi.

 

BİR ARAYA GELDİLER

AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, Kocaeli Otobüs ve Minibüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt ve kooperatif başkanlarını Seka Park Otel’de düzenlediği kahvaltıda ağırladı. Basına kapalı olarak yapılan toplantıda yaşanan sorunlar ve çözüm yolları yeniden masaya yatırıldı. Görüşmelerin bitmesi sonrasında taraflardan açıklama geldi.

 

ANLAŞMAYA VARILDI

Programda ilk olarak söz alan Şemsettin Ceyhan,” Minibüsçü kardeşlerimiz Pazartesi günü bir eylem gerçekleştireceklerini ifade etmişti. Bu minvalde bizlerde bu düşüncelerini müzakara etmek adına 2 gün önce Mustafa Bey ile telefonda görüştük. İl Başkanlığı ile bu konularda müzakare etmek istediğimizi kendileri ile paylaştık. Yaşamış oldukları sıkıntıları zorunlulukları en iyi şekilde gördüğümüzü paylaşıyoruz. Bugün yaptığımız değerlendirme konusunda 3 konuda mutabakata vardık” dedi.

 

AY SONUNDA ÖDEME

Ceyhan “Birincisi yaklaşık 1 yıldır 65 yaş üstü vatandaşımızın ücretsiz taşınması ve ücretsiz taşımadan kaynaklanan da her araç başına ödenecek bir miktar vardı. Bunlar özellikle seçim dönemi olmasından ötürü oldukça geçilmiş ve 13 aylık bir süreç ortaya çıkmıştı. İnşallah bu ödemeler ile alakalı en geç ay sonuna kadar biz ödemeleri bakanlık yolu ile esnafımıza yapılacağı sorumluluğunu üstleniyor. Eğer olmazsa ay sonuna kadar bu ödemeler yapılmaz ise 1 Mayısta ödemler olamaz ise biz böyle bir durumda saygı duracağımızı söyledik” açıklamasında bulundu.

 

SORUNLAR GÖRÜŞÜLDÜ

topluu-004.jpg

Kooperatifimizin ücretsiz taşıma grupları ile ilgili sayısal anlamda yük getirdiklerini bize de ifade ettiler diyen İl Başkanı Ceyhan “Konunun bizimle alakalı olmadıklarını ifade ettik. Ama bizler konuya sadık olarak kendi hazırlayacakları dosyaları ilgili bakanlık hatta Başbakanımıza sunacağımızı ilettik. 1 yıldır süren önce ki ismi ile kiralama şimdi ismi ile havuz sistemi ile minibüsçü esnafını bir sistem dahilinde en az mağdur olacakları şekilde bir anlaşma yürütüyorlar. Görüşmeler askıya alınmıştı. Pazartesi’nden itibaren minibüsçü esnafı ile bu müzakareyi daha hızlı olması için anlaşma sağlandı” ifadelerini kullandı.

 

ZOR DÖNEM

Oda Başkanı Mustafa Kurt “Başbakanımızın Kocaeli temsilcisi olan sayın il başkanımızın yapmış olduğu bu açıklamalardan dolayı da 2 bin 200 esnafımız adına teşekkür ediyorum. Esnafımız çok zor bir dönemden geçiyor. Kendisinin vermiş olduğu sözü bir senet olarak görüyoruz. Bu zaman zarfında kendilerinin bize yardımcı olacağını sözünü aldık. Bizde sükunet içinde bekleyeceğiz” şeklinde konuştu.

 

KONTAK KAPATIRIZ

Kocaeli Otobüs ve Minibüsçüler Odası Mustafa Kurt “Eylemden vaz geçme gibi bir durumumuz yoktur. Sadece eylemde ertelemeye gidilmiştir. İnşallah ertelemede sorunların çözülmesini bekliyoruz. İl Başkanı Ceyhan’ın da bizlere sözü vardır. 30 Nisan veya 1 Mayıs’a kadar ödemelerin yapılamasını bekliyoruz. Ödemelerin yapılmaması durumunda esnafı bende durduramam. Artık bıçak kemiğe dayanmıştır. Esnafın dayanacak gücü kalmamıştır. Bunu herkes bilmektedir. Ödemelerin yapılmaması durumunda kontak kapatılacaktır. Sonrasında neler olacağını hep birlikte göreceğiz” dedi.

 

PLANSIZ YATIRIM

Ulaşım esnafının yaşadığı sorunların üstüne ödemelerin yapılmadığını belirten Kurt “Yaşadığımız sorunlar bu ödemeler ile gün yüzüne çıkmıştır. Bu sorun her şeyin tuzu biberi olmuştur. Gerçekten mağdur durumdayız. 2200 araç yüzde 80 kapasiteyle çalışmaktadır. Yüzde 20 araç yatmaktadır. Bu yetmemiz gibi 240 araç daha belediye tarafından ulaşıma konulmuştur. Plansız programsız bir şekilde bu araçlar ulaşıma girmiştir. Belediye aracının olmasın demiyoruz ancak planlama ile bu uygulama geçilebilirdi. Esnafın bu şekilde devre dışı bırakılmak istenmesi doğru değildir. Esnafın ekmeğinin yarısı gitmiştir. Esnafın derdi eve ekmek götürmektir” açıklamasında bulundu.

 

VERİLEN SÖZLER

Ücretsiz taşıma noktasında dosya hazırlayacaklarını söyleyen Kurt “Bu yönde yasa gereklidir. Bizde gereken yasa hazırlığı içerisine girdik. Bunun öncülüğünü yapacağız. Eylemlerimizin neler olacağını herkes görecektir” derken, 2017 yılında tramvay hakkında Kurt “Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu’nun şehir esnafı 520 kişiye sözü vardır. Bu sözün tutulmasını bekliyoruz. Tramvay 520 esnaf olmadan iş yapmaya kalkarsa iş yapamaz. Kendi götürür getirir. İşletmesine ortak olursak vatandaş, esnafta herkes memnun olur” ifadelerini kullandı.

 

TRAMVAY SİYASİ YATIRIMDIR

Tramvayın güzergahı da başlı başına bir hataydı diyen Kurt “Kimseye sorulmadan planlama yapıldı. Sadece olsun mantığı ile yapıldı. Çalışma şekli esnaf ile yapılmalıdır. Tramvaya gerek yoktur. Siyasi bir yatırımdır. Bunda muhalefet tarafından körüklenmiştir. Bu durumda herkesin suçu vardır. Şehir merkezin de tren vardı kaldırılması için herkes mücadele etti. Sonrasında kaldırılması için büyük mücadele verildi. Yenişehir ve Mehmet Ali Paşa tarafını düşünemiyorum. Kent hepimizin kentidir. Olmuyor yapılmıyor denilerek yatırım yapıldı” dedi.

 

ANKARA’YA GÖTÜRECEĞİZ

AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan ise “Yaşanan sorunların çözümü sonrasında bizde adımlar atıldı. 65 yaş üstü yaşın taşımasında araç başına ödeme yapılması noktasında yanana mali sorunların giderilmesi adımlar atılmıştır. Bizlerde ilgililerle görüştük. 15 güne kalmadan ödeme yapılması bekleniyor. Bu konu çözülmesi sonrasında havuz konusunda esnafımızla görüşeceğiz. Niyetimiz kentte gerginlik olmasın masada sorunların çözülmesinde yanayız. Esnaflar tarafından hazırlanacak dosyayı Ankara’ya götüreceğiz” açıklamasında bulundu.

 

METRO KONUŞULACAK

Tramvay konusunda İl Başkanı Ceyhan “Olan ve ölene çare yoktur. Tramvay yatırımı bitmesi sonrasında konu görüşülecektir. Yarın metroyu konuşacağız. İnsanların rahat ulaşım sağlaması için çalışıyoruz. Herkesin kendi aracıyla trafiğe çıkılması durumunda hiçbir sorun çözülmez. Esnafın mağdur olmaması için çalışmaktayız” şeklinde konuştu. Serkan BORLAK

 

İlgili Haberler:

300-007.jpg

buyuk.jpg

300-008.jpg

300-009.jpg

300-010.jpg

 

 

10 Nisan 2016 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

04

FATIH - MUSTAFA KURT YALAKALIGA DEVAM

Yanıtla . 0Beğen 10 Nisan 12:46
03

hemşolar - yaw demiştim size verirler o haksız parayı diye bunlar senaryo hep yetkili ile otobüsçü hemşo olan halık paradına olur yine halk azarlanır kovulur ama paralar alınır . haram zehir zıkkım olsun

Yanıtla . 0Beğen 10 Nisan 12:46
02

İZMİTLİ - BİRİNCİ ÖNCELİK;Yer altı metrosu olmalıydı...Kocaeli'nin İstanbul'dan nesi eksik! İKİNCİSİ;Hava ray..Yer altı metrosu veya Hava ray yürüyüş yolu güzergahında olmalıydı.

Yanıtla . 0Beğen 10 Nisan 12:46
01

KAYA - KOCAELİ ULAŞIMDA DA MODERN BİR ŞEHİR OLMAYI HAK EDİYOR.METRO HATLARIYLA...ÖRNEK ŞEHİRLER VAR.HALA ESKİ,KONFORSUZ ARAÇLARLA ULAŞIM KOCAELİNE YAKIŞMIYOR.BELEDİYENİN ALDIĞI KONFORLU OTOBÜSLERİN SAYISI VE HATLARDAKİ SEFER SAYILARI ARTIRILMALI.

Yanıtla . 0Beğen 10 Nisan 12:46
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR