Tan: Hastaneler özelleştirilmeye çalışılıyor

CHP Kocaeli İl Başkanlığı Sağlık Komisyonundan sorumlu il yöneticisi Müzeyyen Tan önceki gün il binasında bir basın açıklaması düzenledi. Tan, hükümet...

BÜYÜT

CHP Kocaeli İl Başkanlığı Sağlık Komisyonundan sorumlu il yöneticisi Müzeyyen Tan önceki gün il binasında bir basın açıklaması düzenledi. Tan, hükümetin çarpık bir sağlık sisteminin olduğunu ve hastanelerin özelleştirilmeye çalışıldığını söyledi
Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Kocaeli İl Başkanlığı Sağlık Komisyonundan sorumlu il yöneticisi Müzeyyen Tan önceki gün il binasında bir basın açıklaması düzenledi. Düzenlediği basın açıklamasında hükümetin hastaneleri özelleştirmeye çalıştığını ve görünmese bile e- randevu sisteminin hastanede oluşan kuyrukları ortadan kaldırmadığını ifade etti.
“ŞİŞİRME VE GERÇEK DIŞI”
Basın açıklamasında Müzeyyen Tan şunları söyledi: “AKP yayın organları, hükümetin sağlık alanında devrimler yaptığı ve mevcut Sağlık Bakanı’nın en başarılı bakan olduğu yönünde şişirme ve gerçek dışı propagandalarına sıkça rastlanmaktadır. Gerçek ise bu propagandalardan çok daha farklıdır. Sağlık Bakanlığı, artık hastanede hasta kuyruğu kalmadığı yönünde doğru olmayan bir iddiada bulunmaktadır. Evet, görünüşte hastane poliklinik sıralarında bir yığılma mevcut değildir. Ancak burada bekleyen hastalar, günler öncesinden telefon ve internet yolu ile randevu almış kısıtlı sayıda hastalardır.
“VATANDAŞ DEVLET HASTANESİNE GİDEMEZ HALE GELDİ”
Herhangi bir vatandaş Devlet Hastanesine artık gidemez hale gelmiştir. Çünkü hastaneye gidildiğinde, bütün çalışma vakitlerinin randevulu hastalar tarafından doldurulduğunu görmektedir. Bu durumdaki bir vatandaş mecburen randevu almakta ve en az 3 gün sonrasında muayene olabilmekte veya reçete yazdırabilmektedir. Bu durumda hastane önlerinde 4 günlük hasta kuyruğu bulunduğu anlamına gelmektedir. Üstelik randevu almak için çağrı merkezini arayanların, yapılan görüşme süresine bağlı olarak 1 ile 8 TL arasında telefon ücreti ödemekte. Vatandaş bunu ancak gelen faturalardan öğrenmektedir.
“HASTANE KAZANÇLARI KONTROL EDİLECEK”
Diyelim ki, yaşlı bir tansiyon hastasısınız ve ilaçlarınız bitti. Eskiden aynı gün hekim karşısına çıkabilirken artık randevu ile 4 gün sonra hekim yüzü görebilecek ve ilaçlarınızı yazdırabileceksiniz. Bu durum aslında hastanelerdeki kuyruğun 4 kat büyüdüğü anlamına gelmektedir. İşte Sağlık Bakanlığı’nın politikalarının iç yüzü budur. Devlet Hastaneleri artık Sağlık Bakanlığı’ndan ayrılarak yerel yönetimlere bağlı, başhekim ve idari kadroların her yıl değiştirilebileceği, tamamen yerel siyasi rejime bağlı bir hale getirilmek istenmektedir. Bu durum sanki ilk anda olumlu algılansa bile, hastane ciro ve kazançlarının kontrol edilebilir ve bilinebilir hale getirilmesini amaçlamaktadır.
“YANDAŞ SERMAYE”
AKP, sağlık sektöründeki Devlet Hastanelerini kazançlı işletmeler haline dönüştürmekte ve devlet hazinesinin önemli bölümü tarafından sübvanse edilen SGK’nın parasal kaynağını yandaşların cebine aktarmaktan başka bir şey amaçlamamaktadır. Bir süre sonra batması kaçınılmaz olan SGK’dan sonra paran kadar sağlık alırsın dönemi başlayacaktır.
“SAĞLIKTA İLK ÖNLEM”
Uzun süredir üzerinde çalışılan ve “dişte özel sektörden SGK'lıların hizmet alımını öngören düzenleme” bir hafta öncesine kadar gündem de iken, ekonomiyle ilgili bakanların harcamaların arttığı ve bütçe hedeflerinin tutmayacağı yönündeki açıklamalarının ardından, ilk önlem sağlıkta alındı. 2013 yılında yeni uygulamaya geçilmesi öngörülen ve yaklaşık 1 milyar TL'lik maliyeti olan operasyonun gerekçesi ise, sağlık hizmetlerindeki memnuniyeti arttırmaktı. Sistemin altyapısına yönelik çalışmaların tamamlanmasının ardından beklenmedik bir gelişme oldu ve dişte özel sektörden alımdan vazgeçildi.
“SGK KARAR VERECEK”
Alınan önlemler sadece dişle de sınırlı kalmadı. Gelecek yıl itibariyle, üniversite hastanelerini mali açıdan rahatlatmak için getirilecek global bütçeden de benzer gerekçelerle vazgeçildi. İlaç konusunda ise, gelecek yıl hangi sistemin uygulanacağı konusunda ekonomi yönetiminden sorumlu bakanlar değil; Sosyal Güvenlik Kurumu karar verecek.”

13 Eylül 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR