Libya’dan haber var

Tunus ve Mısır’ın ardından, Türkler’in yoğun olarak çalıştıkları Libya’da da isyan ateşi yandı.Ülkemize dönemeyen binlerce Türk’ün arasında çok sayıda...

BÜYÜT

Tunus ve Mısır’ın ardından, Türkler’in yoğun olarak çalıştıkları Libya’da da isyan ateşi yandı.
Ülkemize dönemeyen binlerce Türk’ün arasında çok sayıda Kocaelili de var. Kocaelililer daha çok, çatışmaların yaşandığı bölgelerin yakınındaki Sirte ve Tripoli’de bulunuyor. Ailelerinin merak ettiği Kocaelililer, ülkemize dönüş yapmak için sabırsızlıkla bekliyor.CHP İl Kadın Kolları Başkanı Şenöz Dinçtürk’ün büyük oğlu Çağrı Dinçtürk (27), mühendis olarak Libya’da görev yapıyor. Doğuş Grup’un Sirte kentinde bulunan şantiyesinde görevli olan Çağrı Dinçtürk, tahliye için haber bekliyor.

Gölcüklü Altuğ Aktaş’tan (25) ise uzun süredir haber alınamıyordu. Son olarak Facebook’a mesajlar yazarak durumu hakkında bilgi veren Altuğ Aktaş, Tekfen firmasında finans sorumlusu olarak Al Kufrah şehrinde görev yapıyor.İlimiz firmalarından Sahan Yemek’in sahibi Necmi Gidici’nin oğlu Kaan Gidici ile damadı Ercüment Kankılıç ise Tripoli’de bulunuyor. Sahan Yemek’in, Libya’daki işyerinde 73 Kocaelili taşeron işçisi görev yapıyor.

Altuğ Aktaş’ın facebookta paylaştığı mesaj:
Bugün iki kampımızı daha bastılar, yağmaladılar. Sadece bizim kampımız kaldı, herkes buraya toplandı. Bu geceyi ve yarını atlatmamız gerekiyor. Kaddafi’nin tehditleri umarım işe yarar. Tekfen iki askeri uçak ve içinde transfer için otobüsler ayarladı. Kufra havaalanı iniş izni verirse kurtuluruz sağ salim. İnternet, telefon kısıtlı. 1200 kişi kapıda, bizim için bekleyen 5 Libyalı’nın korumasına bakıyor.”

Libya ayaklandı ateşi Kocaeli’ye düştü
Tunus ve Mısır'daki isyanlardan ilham alarak 'Gazap Günü' ilan edip sokağa çıkan Libyalılara polis, silah kullandı ve onlarca eylemci öldürüldü. Sert müdahaleye rağmen devam eden gösteriler adeta isyana dönüştü. Çatışmaların ortasında kalan çok sayıda Türk arasında çalışmak için Libya’ya giden Kocaeliler de bulunuyor.

Tunus ve Mısır'da diktatörlerin devrilmesinin ardından tüm Arap dünyasını saran isyan ateşi, Libya'yı da etkisi altına aldı. Ülkede geçtiğimiz günlerde Gazap Günü ilan edilmişti. Günlerdir çatışmaların yaşandığı bildirilen bölgede onlarca insan silahlı kuvvetler tarafından öldürüldü. Rejim karşıtı eylemlerde isyancılara sert müdahalelerde bulunan güvenlik güçlerine eylemciler taş, sopa ve kimi zaman da molotof kokteylleriyle karşılık verdi. Yüzlerce Türk iki ateş arasında kaldı. Bölgede bulunan Türk vatandaşları arasında çok sayıda Kocaelili’nin de bulunması ilimize ateş gibi düştü.

SİRTE VE TRİPOLİ SAKİN
Genel olarak çatışmaların yaşandığı bölgelerin yakınında bulunan Kocaeliler Sirte ve Tripoli’de yoğunlaşıyor. Çatışmaların merkezi olan Bingazi ve Beyda’da kaç Kocaelili’nin bulunduğu bilinmezken diğer bölgelerin sakin olduğu ve bu bölgelerde yaklaşık 300 Kocaelili’nin bulunduğu tahmin ediliyor. Önceki gün basın mensuplarına oğlunun Libya’da mühendis olarak çalıştığını belirten CHP İl Kadın Kolları Başkanı Şenöz Dinçtürk ve ailesi de Libya ayaklanmasının ateş gibi düştüğü Kocaelili aileler arasında yer alıyor. Dinçtürk ailesinin büyük oğlu Çağrı Dinçtürk (27) mühendis olarak Libya’da görev yapıyor.

TEK SIRT ÇANTASI HAZIRLADILAR
Yaptığı açıklamada en son 2 gün önce oğlundan haber aldığını söyleyen Şenöz hanıma mutlu haber geldi. Akşam geç saatlerde oğluyla görüşme imkanı bulduğunu belirten Şenöz Hanım gazetemize şu açıklamaları yaptı “Dün akşam uzun uğraşlar sonrasında oğlumla görüştüm. Kendisi gayet iyi olduğunu ve dönüş için herkesin sırt çantası hazırladığını söyledi. Yanlarına hiçbir bavul almayacaklarını sadece sırt çantasıyla geleceklerini belirtti. Sabah saatlerinde de proje sorumlusu Serhat Bey mail atarak durumun iyi olduğunu söyledi.”

TELEFONUNU YANINDAN AYIRMIYOR
Doğuş Grup bünyesinde mühendis olarak görev yapan ve Doğuş Grup’un Libya’nın Sirte kentinde bulunan inşaat şantiyesinde görevli olan Çağrı Dinçtürk ve arkadaşları için Doğuş Grup harekete geçmiş durumda. Çatışmaların başladığı ilk günden bu yana bütün hazırlıklarını tamamlayan Doğuş Grup Libya hükümetinden izin çıkmasını bekliyor. İzin çıkması halinde özel bir tahliye planı bulunan ve bölgeden özel uçaklarla çalışanlarını tahliye edecek olan firmadan gelecek haberi bekleyen Şenöz Dinçtürk her an bir gelişme olabilir endişesiyle telefonunu yanından hiç ayırmıyor.

UZUN SÜREDİR HABER ALINAMIYOR
Şenöz Dinçtürk ile birlikte kulağı gelecek bir haberde olan bir diğer aile ise Aktaş ailesi. Gölcüklü Aktaş ailesinin Libya’da çalışan oğulları Altuğ Aktaş (25)’tan uzun süredir haber alınamıyor. Ailesiyle irtibat kuramayan Aktaş, Tekfen firmasında finans sorumlusu olarak Libya’nın Al Kufrah şehrinde görev yapıyor. Uzun süredir kendisinden haber alınamayan Aktaş, ailesine en son 32 saat önce facebook aracılığıyla yazdığı mesajda not düştü. Not üzerinden yola çıkan Gazetemiz İstihbarat Müdürü Bülent Ekinci, öğle saatlerinde Aktaş’la irtibat kurmayı başardı. Çok kısa süre internete giren Altuğ Aktaş’tan şu notları aldık “Aileme iyi olduğumu söyleyin. Burada telefon kesik, internet arada bir geliyor. Bu geceyi ve yarını atlatmamız gerekiyor. Umarım Kaddafi’nin tehditleri işe yarar. Tekfen iki askeri uçak ve transfer için otobüsler ayarladı. Kufra havaalanı iniş için izin verirse kurtuluruz sağ salim. İnternet, telefon kısıtlı. 1200 kişi kapıda bizim için bekleyen 5 Libyalı’nın korumasına bakıyor.

YEMEĞİMİZ VE YAKITIMIZ AZALIYOR
Libya'nın yerel telefon ağı gittikçe kötüleşiyor. Arayanlar sanırım ulaşamıyor bana. Merak etmeyin iyiyim, şimdilik sadece bekliyoruz. Ama dış işleri bakanı çıkıp '’Dönmek isteyen vatandaşlarımız ana merkezlerde toplansın'' diyerek, durumdan bihaber olduğunu göstermese daha iyi olurdu. Nasıl toplanalım peki, araçlarımız gasp edildi. Çölün ortasında gidemiyoruz ki hiçbir yere. 6 günlük yemek, 1 haftalık akaryakıtımız var. Su stoğu yok denecek kadar az, araçlarımızın hiçbiri kalmadı.

GEMİLER UÇAKLAR BİZE ÇOK UZAK
İnternet çok kısıtlı gelip geliyor. Şuan iyiyim sorun yok. Bir an önce nasıl kurtuluruz onu düşünüyoruz. Kampta bin kişiden fazla insan var. Nasıl tahliye edileceği bilinmiyor. Sizlerden aldığım mesajlar moral veriyor ve güçlü bir şekilde tutuyor beni. Gemiler-uçaklar bize çok uzak. Aramızda bin km var ve 3 şehir bulunuyor. Her yerde yağmacılar var. Nasıl geleceğiz, nasıl ulaşacağız Bingazi’ye? Mümkün değil. Tek şansımız Kufra şehri. Kaddafi yanlısı ve olay çıkmayan belki de tek şehir.”

TEKFEN ÇALIŞMALARINI SÜRESİZ DURDURDU
Libya’daki ayaklanma sonrasında Tekfen Holding A.Ş.'den çalışmaları durdurma kararı geldi. Yaptığı açıklamada Tekfen Holding, Libya'daki Büyük Nehir Projesi'ni süresiz durdurduğunu açıkladı. Tekfen İnşaat'ın, 2006 yılından bu yana Libya'da Tekfen-TML Ortaklığı'nda Sahra çölünden Akdeniz kıyısına su taşıyacak olan Büyük Nehir Projesini (The Great Man Made River) üstlendiği ve toplam 535 milyon dolarlık projenin 358 milyon dolar tutarındaki yüzde 67'lik kısmının Tekfen İnşaat'a ait olduğu belirtildi.

SAHAN YEMEK DE BÖLGEDE
Projenin 2010 yıl sonu itibariyle Tekfen payının 218 milyon dolarlık kısmının tamamlandığı, henüz tamamlanmayan kalan iş miktarının ise 140 milyon dolar mertebesinde olduğu bildirildi. Libya’da bulunan ve ailelerinin merak ettiği diğer Kocaelililer ise ilimizde geniş bir çevre tarafından tanınan Sahan Yemek’in sahibi Necmi Gidici’nin oğlu Kaan Gidici ile Necmi Bey’in damadı Ercüment Kankılıç. GÜRİŞ İnşaat ve Mühendislik A.Ş.’nin yemek işini üstlenen Sahan Yemek’in Kocaelili 73 taşeron işçisi birlikte Kaan Gidici ve Ercüment Kankılıç da bölgede bulunuyor.

DENİZ TAŞITLARI GÖNDERİLDİ
Sahan Yemek’in sahibi Necmi Gidici Libya’yla haberleşme sağlayabildiğini, tahliye işlemleri için dışişleri bakanlığının çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti. Tripoli’de bulunan Sahan Yemek çalışanlarının izin çıkması halinde en kısa zamanda ülkemize dönmesi bekleniyor. Öte yandan çıkan olaylar üzerine Gölcük Donanması’ndan Oruç Reis 1 isimli gemi ile İDO’ya ait 2 feribot önceki gün Libya’ya doğru yola çıktı. 22 saatte Libya’ya varması beklenen tahliye için kullanılacak deniz araçlarının bir iki gün içerisinde yaklaşık bin kişi ile ülkemize dönmesi bekleniyor. Deniz ulaşım araçlarına kaç tane Kocaelili’nin bineceği bilinmiyor.

24 Şubat 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR