Kayalı: Körfez’in Körfez’den yönetilmesi gerekir

Siyasi partilerimizin ilçe başkanlarıyla yaptığımız kısa söyleşileri sürdürüyoruz. Bu haftaki konuğumuz, CHP Körfez İlçe Başkanı sayın Tuğman Kayalı....

Siyasi partilerimizin ilçe başkanlarıyla yaptığımız kısa söyleşileri sürdürüyoruz. Bu haftaki konuğumuz, CHP Körfez İlçe Başkanı sayın Tuğman Kayalı. Kendisini kısaca tanıyacağız, partisinin ve kendisinin kısa görüşlerini alacağız ve günceli yorumlamasını isteyeceğiz…

 

Tuğman Kayalı kimdir?

Tuğman Kayalı 1958 Sivas – Koyulhisar doğumlu. Öğretmen olan babasının Kocaeli’ye

tayini nedeniyle, Türkiye’nin birçok ilinden Kocaeli’ye gelenler gibi o da ailesiyle birlikte yıllar önce gelip yerleşmiş kentimize. 1985’ten bu yana Körfez’de yaşam sürdürüyor…

İzmit Lisesi, Kocaeli Meslek Yüksek Okulu Makine Motor Bölümü, Gazi Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu ve 25 yıl gibi hiç de azımsanmayacak bir zaman diliminde TÜPRAŞ’ta çalışıp emekli olmuş…

Tuğman Kayalı’yı çok kısaca böyle tanıdıktan sonra, politikaya olan ilgisini soruyorum.

2008 yılında emekli olduktan sonra aktif politikaya girdiğini söylüyor. Şunu da ekliyor ama;
“12 Eylül öncesinde, daha öğrenciyken politikayla ilgileniyordum. O dönemin aydın, ilerici, devrimci gençleriyle birlikteydim hep.”

CHP’ye üyeliği 2008, yani emeklilik sonrası. Sonrasında, Körfez Belediyesi’nde CHP’den Belediye Meclis Üyeliği var sayın Kayalı’nın. 31 Mayıs 2014’te yapılan kongrede de CHP Körfez İlçe Başkanı olarak göreve başlamış…

Tam bir amatör ruh ile çalışıyor Tuğman Kayalı. Bir adaylık falan olup olmadığını soruyorum;

“Ben partimi büyütmenin çabasındayım. Şimdilik böyle bir niyetim yok” diyor.

Körfez İlçe’ye üye 2100 kadar CHP üyesi olduğunu söylüyor. Kadınları ve gençleri çok önemsediğini belirtip, kadın ve gençlik kollarını daha aktif konuma getirmenin çok yararlı olacağını belirtiyor ki, CHP’nin geleceği için gerçekten de gerekli olan şeyler bunlar…”

 

CHP’yi anlatıyor…

“Cumhuriyet Halk Partisi Türkiye’nin ve dünyanın en eski partilerinden biridir. Ve 1950 yılından beri iktidar olmamıştır.

2002 yılında iktidarı alan AKP sanki CHP den iktidarı almış gibi sürekli CHP’yi kötülemektedir. Oysa 1923’de Cumhuriyeti kuran CHP 1930’larda yaptığı sanayi hamlesini Türkiye’nin tüm bölgelerine eşit olarak dağıtmıştır.

AKP 12 yıllık iktidarı süresince yaklaşık 60 milyar dolarlık özelleştirme yapmıştır. Kötü bir mirasyedi gibi davranan AKP bu süreçte yaptığı yolsuzluk ve rüşvetle de tarihteki yerini almıştır.

AKP yaptığı uygulamalar ve aldığı kararlarla halkı düşünmediğini ortaya koymuştur yoksulluk sınırı 3500 tl/ay, açlık sınırının ise 1100 tl/ay olan ülkemizde, asgari ücret 949 tl verilmiştir. Emeklilere ise 2015 yılı için sadece % 2,32 zam vermiştir.

AKP yöneticileri de bir gün herkes gibi o emekliliği tadacak. Bugün o koltuklarda oturup da emekli ve çalışanlarımız hakkında karar verip, uygulayanlar vicdanlarına hiç danışmadan yıl sonunda ekonomik göstergeleri zam veremeyecek hale getiren ve bu işte parmağı olan AKP hükümeti bu ülkeye emeği geçmiş insanların haklarının altında kalacaktır.

17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu halkımızın hafızasına kazınmıştır. Siyasi kararlarla aklanmaları mümkün değildir.”

 

Yerel çalışmalar…

“31 Mayıs’ta CHP Körfez İlçe yönetiminde çalışmalara başladık. Yönetim kurulumuz ilk çalışmalarda delege toplantıları yaptık. Sonrasında üyelerimize ulaşıyoruz. Delegelerimiz ve üyelerimizle mahalle çalışmaları yapıyoruz. Biz Körfez’de tüm sivil toplum örgütlerini, dernekleri, okulları birebir geziyoruz. Onlardan fikir alıyoruz. Başarı elde edebilmemiz için, öncelikli hedefimiz insanların evlerine girmek, onlarla iletişime geçmek. Bizi tanımayanlara kendimizi anlatmak zorundayız. Emekten, toplumdan, demokrasiden, gelişimden yana olduğumuzu her bireye anlatmalıyız. İnsanlara ulaşıyoruz. Ciddi bir üye çalışması yapıyoruz. Bu anlamda ilk olarak 5 bin üye yapmayı hedefliyoruz. Üye yapmak için gerekirse stantlar kuracağız. Tanıtıcı programlar yapacağız.

Önümüzde genel seçimler var, biz örgüt olarak ön seçim arzu ediyoruz ancak kararı genel merkezimiz verecektir. Genel merkezimizin belirlediği aday seçim kararını saygıyla karşılayacak ve adaylara oy toplamak için etkin bir şekilde çalışacağız, sokaklarda olacağız. Kimseyi ötekileştirmeyen, toplumu kamplaştırmayan, duruşu ve vizyonu olan, kendi partisini değil herkesi koruyan bir TBMM’ye ihtiyaç var. CHP’nin çok ciddi gönüllüleri var, nitelilik insanları var. Bunların bir bölümü partimize üye değil. Bu enerjiyi açığa çıkarmak bize düşüyor. Körfez’de bize oy veren 18 bin insan var. Bunların 2 bin’ini harekete geçirirsek ciddi işler başarırız diye düşünüyorum.”

 

KÖFEZLİLİK BİLİNCİ
Körfez ilçesi Anadolu’daki birçok ilden hem nüfus hem de ekonomi anlamında daha büyük. Diğer yandan sıkıntıları da çok büyük.

İlçemiz çok yoğun göç alan bir ilçe. Anadolu’nun her tarafından insanlar gelmiş, burada ekmek mücadelesi veriyor. Fakat maalesef hiç birimizde bir Körfezlilik bilinci oluşmamış. Sivaslısı, Gümüşhanelisi, Karadenizlisi bir türlü kaynaşamamış. Körfez’de yaşayan insanlar Körfez’i birinci memleketi gibi görmemiş. Körfezlilerin, mutlaka bir arada yaşamanın gereğini yapması gerekir. Aynı havayı soluyoruz, aynı yollarda yürüyoruz fakat aynı sosyal alanları paylaşamıyoruz. Bunun için ilk yapılacak şey Körfezlilik bilincinin oluşmasıdır. Bunu başarırsak Körfez’in sorunlarına da ortak akılla, dayanışmayla çözümler üretmek için girişimlerimiz olur. Burası bir sanayi kenti. İliklerimize kadar bunu hissediyoruz. Sokaklar TIR’larla doldu taşıyor. Ortalık toz toprak. Denizimiz 400 bin metrekare daha doldurulacak. Dağlarımız oyuluyor. İlçemize iki tane battı-çıktı yapıldı. Battı-çıktının amacı iki yakayı bir araya getirmektir. Biz de öyle olmadı. Kenti bütünleştirmedi. Yapılan battı-çıktılar uluslararası trafiği rahatlatmak için yapıldı. Körfez ilçenin 18 kilometre denize kıyısı var. Yalnızca 6 kilometresini kullanabiliyoruz. Yüksek Hızlı Tren hattı da sahille olan ilişkilerimizi iyice kopardı. Sahilde çok ciddi bir ışıklandırma problemi var. Akşam 20.00’den sonra sahilde gezmeye korkarsınız.”

 

Sayın Kayalı oldukça önemli konulara değiniyor ve sözü Büyükşehir Yasası’na da getiriyor;

“Büyükşehir Yasasıyla Köylerimiz mahalle olmuştur. Bu kanun yürürlüğe girince şu önemli sorunlar ortaya çıkmıştır;
Bu sistem, yerelleşme iddiasıyla genelleşme yapan bir sistemdir. Bu durumda hizmet akışı tamamen aksamış, bütün ilçelere ve mahalle hâline getirilmiş köylere gerektiği gibi hizmet götürülememiştir.
Bu sistem demokrasiye de uygun değildir. Bununla katılımcı demokrasinin uygulandığı yerel birimler kaldırılmış; halk kendisini yöneten muhtar, belde belediye başkanı gibi kişilerle muhatap olamamış, yöneticiyle yakınlığı ortadan kalkmıştır.
Bu yasa ihtiyaçların en yakın yönetim birimlerince karşılanması ilkesine de aykırıdır. 
Bu uygulamayla, belediyenin hükmî şahsiyeti kadar önemli ve demokratik olan, yüzyılların birikimiyle meydana gelen 'köy' hükmî şahsiyeti ortadan kalkmıştır. 
Mülkî idarenin zayıflatılması 'üniter devlet' yapısını tahrip edecektir. Ve merkezî idarenin nüfuzunu da tesirsiz hâle getirecektir. 
Bu takdirde mahallî idarelerin denetimi güçleşecek ve yolsuzluklar artacaktır.

İlimtepe ve Yukarı Hereke adeta kentten soyutlanmış durumda. İlimtepe’de esnaf sağlıksız koşullarda hizmet vermeye çalışıyor. Körfez’e sahip çıkan yok. Var olan tehlikeleri bertaraf etmek, kirliliği önlemek bir yana dursun yeni tehlikeli yatırımlar yapılıyor.

Gübretaş’ta yapılan amonyak tankı Körfez için çok büyük bir tehlikedir. ÇED raporlarını takan yok. Dubai Port a ait ÇED raporu Danıştay tarafından iptal edilmiştir.  Bu karara rağmen denizimiz doldurulmaya devam etmektedir.  Körfez’de maalesef AKP’li yerel yöneticilerin sözü geçmiyor. Ankara ne derse onlar onu kabul ediyor. Bundan hicap duymuyorlar. Körfez’in Körfez’den yönetilmesi lazım. Bunu da ancak CHP iktidarı başarabilir.

CHP, Körfez ilçede dinamik bir yapı, Partimize gönül veren binlerce insan var. Bilinçli ve örgütlü çalışarak, haziran ayında yapılacak genel seçimlerde Körfez ilçemizde birinci parti olma hedefimize ulaşacağımıza inanıyorum. İyi bir yönetimimiz var.  İş bölümünü doğru yapacağız. Asla umutsuz değiliz. Tüm partililerimizden de umutlu olmalarını istiyorum. Önemli olan halka kendimizi doğru anlatmak olduğuna inanıyorum. Bu ülkede baskı rejimine karşı halkın tepkisi başladı ve hala devam ediyor.

 

KOCAELİSPOR’U YOK ETTİLER

Kocaeli’nin en önemli takımı Kocaelispor’u yok edip Körfez FK’yı kurdular. Bu işi de yüzlerine gözlerine bulaştırdılar. Körfez FK da kapatıldı. Kocaeli Birlikspor diye bir kulüp kuruldu. Bu arada mahallemin takımı olan İlimtepe FK Spor Kulübü’nün U19 şampiyonluğunu kutluyor yöneticilerini ve teknik personelini tebrik ediyorum.

Atatürk diyor ki; bir millette, özellikle bir milletin iş başında bulunan yöneticilerinde özel istek ve çıkar duygusu,vatanın yüce görevlerinin gerektirdiği duygulardan üstün olursa, memleketin yıkılıp kaybolması kaçınılmaz bir sondur.”

Güzel bir sohbetin sonunda, CHP Körfez İlçe Başkanı Tuğman Kayalı’ya teşekkür edip uğurluyoruz… Röportaj: Ruhan ODABAŞ

25 Ocak 2015 Kocaeli-


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

omer faruk gurpinar - Tugman Kayali'ya basarilar diliyorum..kentsel kimligi ve kulturel derinligi ile Kocaeli nin en eski yerlesim birimi 7 mahalleli Hereke nasil yonetilmelidir? Bu konu ile ilgili goruslerini ogrenmek isterim..

Yanıtla . 0Beğen 25 Ocak 17:30
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR